PARTNER PORTALU
Ogród latem - jak pozbyć się chwastów

Ogród latem - jak pozbyć się chwastów

Autor: Katarzyna Masłowska
03 lip 2019 13:34

Odchwaszczania to jedna z podstawowych prac w naszych przydomowych ogródkach, którą wykonujemy praktycznie do końca lata. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknymi rabatami kwiatowymi i grządkami warzywnymi.

Ale chwasty to trudny przeciwnik, wymagający regularnego usuwania. Fiskars posiada bogatą ofertę narzędzi do odchwaszczania, w tym nowości z serii XactTM, które pomogą nam sprawnie uporać się z chwastami zarówno na większych, jak i mniejszych powierzchniach.

Chwasty znacznie osłabiają rośliny, ograniczają ich rozrost, a także dostęp do ważnych składników odżywczych. Co gorsza szybko rozsiewają się lub odrastają z rozłogów. Dlatego konieczne jest regularne usuwanie chwastów, najlepiej kiedy są jeszcze małe i nie zdążyły się rozrosnąć.

Jak pozbyć się chwastów?

Jeżeli nie chcemy nadużywać szkodliwych chemikaliów, pozostaje pielenie, czyli samodzielne usuwanie chwastów ręcznie lub przy użyciu prostych narzędzi. Pielenie to dość wymagająca praca dlatego warto dobrać narzędzia trwałe i wygodne w użyciu.

Zobacz także: Dom z poddaszem. Zobacz projekt i wnętrza 180-metrowego domu

Najtrudniejsze jest usuwanie chwastów wieloletnich, do których należą m.in. perz rozłogowy, ostrożeń polny, skrzyp polny, powój polny, babka lancetowata, mniszek lekarski (powszechnie zwany mleczem). Rośliny te z pozostałych w glebie resztek korzeni bardzo łatwo się odradzają, dlatego usuwanie tych chwastów należy przeprowadzić bardzo starannie i wyrwać je dokładnie z całymi korzeniami. Pamiętajmy też, aby nie zabierać się za usuwanie chwastów, gdy gleba jest zbyt wilgotna lub zbyt sucha.

Grunt to skompletowanie odpowiednich narzędzi. Przystępując do odchwaszczania ogrodowych grządek i rabat, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które pomogą nam skutecznie uporać się z chwastami. Do usuwania dużych, wyrośniętych chwastów na pewno przyda się motyka i kultywator, a czasami nawet szpadel.

Poszukując odpowiedniego sprzętu warto zapoznać się z nową ofertą narzędzi XactTM firmy Fiskars, którą wyróżnia nie tylko design, lecz także trwałość i ergonomia. Wśród nowości znajdziemy np. kultywator 3-zębny XactTM, motykę duńską XactTM z ostrymi zębami ze stali nierdzewnej, jak i odchwaszczacz XactTM z specjalnym podwójnym ostrzem i ruchomą głowicą. Narzędzia te posiadają lekki, aluminiowy trzonek. Z takim sprzętem można śmiało ruszyć naprzeciw chwastom i skutecznie się z nimi rozprawić.

W przypadku mniejszych powierzchni i małych chwastów warto pomyśleć o sprzęcie do pielęgnacji małych roślin, jak choćby łopatka, czy mały kultywator, grabie oraz odchwaszczacz – wszystkie te produkty znajdziemy również w nowościach Fiskars XactTM do małych roślin, a wyróżnia je dłuższy uchwyt dla wygodnej pracy w różnych warunkach, a także rękojeść pokryta powłoką SoftgripTM, która zwiększa komfort użytkowania.

Jeśli nie mamy w domu zbyt dużo powierzchni na gromadzenie sprzętu ogrodowego to doskonałym rozwiązaniem w ofercie Fiskars jest system narzędzi QuikFitTM, który pozwala na użycie różnych narzędzi przy pomocy jednego trzonka. Wśród dostępnych głowic znajdziemy również narzędzia przeznaczone do usuwania chwastów. Funkcjonalny odchwaszczacz w skuteczny sposób pielęgnuje ziemię, natomiast oryginalna motyka duńska pozwala usuwać nawet najbardziej uciążliwe chwasty wyrastające z bardzo wąskich szczelin. Przydatne w walce z niepożądanymi roślinami będą również motyka 3-funkcyjna czy kultywator.

Zabierając się do odchwaszczania ogródka dobrze jest zaopatrzyć się również w rękawice robocze oraz podkładkę pod kolana. Może być to nawet kawałek pianki czy styropianu. A wyrwane chwasty wrzucajmy od razu do pojemnika, aby ich fragmenty nie pozostawały na rabatach. Do tego przyda się nam np. kosz Ergo Pop-up, który dzięki specjalnym zaczepom można złożyć do wysokości 3 cm i zaoszczędzić dużo miejsca.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także