×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ogródek warzywny przy domu. Jak go założyć? Poradnik dla początkujących!

Ogródek warzywny przy domu. Jak go założyć? Poradnik dla początkujących!

Autor: Ewa Kozioł
27 lut 2023 11:41
Aktualizacja: 27 lut 2023 13:17

Jak założyć ogródek warzywny przy domu? Od czego rozpocząć? Jakie narzędzia dobrać? Oto, sześć istotnych rzeczy, które należy wciąć pod uwagę zakładając ogródek warzywny.  • Lokalizacja jest najważniejszym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakładaniu ogrodu warzywnego.
  • Przede wszystkim zdecyduj się na uprawę tego, co lubisz jeść. Pamiętaj, że zioła i podstawowe warzywa są najłatwiejszymi roślinami do uprawy.
  • Zorganizowanie odpowiednich narzędzi do uprawy ogrodu warzywnego to gwarancja wydajnej i przyjemnej pracy z roślinami.

1. Rozpocznij od lokalizacji

Podobnie jak w przypadku domu, lokalizacja jest najważniejszym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakładaniu ogrodu warzywnego. Szczególnie istotne jest nasłonecznienie działki, ponieważ większość roślin jadalnych wymaga minimum sześciu godzin światła słonecznego dziennie, aby dobrze się rozwijać.

Fot. Fiskars

2. Co uprawiać?

Przede wszystkim zdecyduj się na uprawę tego, co lubisz jeść. Pamiętaj, że zioła i podstawowe warzywa są najłatwiejszymi roślinami do uprawy. Dlatego warto od nich rozpocząć swoją przygodę z ogrodem warzywnym. Zrób małe badania na temat odmian, które cię interesują. Zwróć uwagę na takie rzeczy, jak tolerancja na ciepło lub zimno, odporność na choroby i wydajność.

Fot. Fiskars

3. Dobierz odpowiednie narzędzia

Zorganizowanie odpowiednich narzędzi do uprawy ogrodu warzywnego to gwarancja wydajnej i przyjemnej pracy z roślinami. Dobór narzędzi zależy od wielkości ogrodu. Do większego ogrodu z pewnością przyda się na początek szpadel i widły do kopania i przygotowania gleby. W przypadku warzywniaków zakładanych na balkonie z pewnością niezbędne będą – mała łopatka i grabki. Przy dalszej pielęgnacji w obu sytuacjach przydadzą się narzędzia do sadzenia, podlewania, a także do pielęgnacji, jak sekatory czy nożyczki.

Fot. Fiskars

4. Nasiona czy sadzonki?

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, zacznij od sadzonek, szczególnie w przypadku ziół. Jednak warzywa korzeniowe powinny być zawsze uprawiane z nasion. Uważaj, aby nie przesadzić! Maleńkie sadzonki rosną szybko i wypełniają przestrzenie. A za gęste nasadzenia będą miały wpływ na wydajność.

Fot. Fiskars

5. Czas na odżywianie

Chociaż natura jest w stanie zrobić wszystko, co do niej należy, to jednak pielęgnacja "od nasiona do kolacji" przyniesie jeszcze lepsze rezultaty. Dlatego dodaj kompost! Karmiąc glebę, karmisz roślinę. Dzięki kompostowi powstają uprawy o większej zawartości składników odżywczych i odporne rośliny. Usuń chwasty, aby wszystkie składniki odżywcze trafiły do twoich upraw. Na koniec nie zapomnij o podlewaniu roślin. Wczesne poranki to najlepszy czas na nawodnienie ogrodu warzywnego.

Fot. Fiskars

6. W trosce o bioróżnorodność

Zrób miejsce dla zapylaczy w swoim ogrodzie, zwłaszcza dla pszczół. Owady te ciężko pracują, aby nasze uprawy rosły, a nasze ogrody, pola i lasy zdrowo kwitły. Niektóre uprawy są całkowicie lub częściowo uzależnione od zapylania przez owady – jak drzewa owocowe i truskawki. Posadź rodzime dzikie kwiaty i kwitnące rośliny w swoim ogrodzie i na parapetach. Możesz cieszyć się widokiem, podczas gdy pszczoły będą ucztować. Czy wiesz, że pszczoły uwielbiają kolor fioletowy?

Podstawowe narzędzia do uprawy ogródka warzywnego.

1. Widły do kopania i szpadel do napowietrzania gleby.

Szpadel i widły to niezbędnik każdego ogrodnika. Warto dobrać sprzęt, który zapewni nam komfortową pracę podczas kopania czy spulchniania gleby. 

2. Sadzarka do wykonywania otworów w glebie i sadzenia cebulek

3. Pikownik do przygotowania otworów w ziemi pod nasiona, cebulki, delikatne sadzonki

4. Pistolet zraszający do utrzymania dobrego nawodnienia roślin

5. Nożyczki i sekator do utrzymania wzrostu roślin i zbierania świeżych ziół

Wybierając nowy sekator należy pamiętać o wygodnym dopasowaniu i odpowiednim rozmiarze, aby praca była jak najbardziej komfortowa. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także