PARTNER PORTALU
Piękny ogród - radzimy jak go zaprojektować i pielęgnować

Piękny ogród - radzimy jak go zaprojektować i pielęgnować

Autor: Katarzyna Masłowska
13 sie 2018 09:29

Podstawą kompozycji każdego ogrodu jest jego funkcjonalność. Zaplanujmy go tak, aby wszystkie jego elementy były komfortowe, a utrzymanie i pielęgnacja nie były zbyt problematyczne.

Zakładanie ogrodu najlepiej rozpocząć od stworzenia projektu. Dzięki temu unikniemy chaosu, niepotrzebnych błędów czy dodatkowych wydatków. 

Ważne jest umiejętne rozplanowanie przestrzeni, wybór projektu ogrodu oraz przygotowanie wstępnego kosztorysu. Dzięki temu będziemy dobrze przygotowani na wydatki, a prace aranżacyjne będą przebiegały w zorganizowany sposób. Nie zapominajmy, że ogród to przestrzeń, która powinna zapewnić domownikom relaks i wypoczynek, oraz spełniać wymagania osób, które będą z niego korzystać.

Zakładanie ogrodu

Pierwszym krokiem przy tworzeniu projektu powinno być zaplanowanie utwardzonych części ogrodu, jak: ścieżki, podjazdy, tarasy. Staną się one odniesieniem dla pozostałych elementów ogrodu – roślin czy mebli ogrodowych. Kształt ścieżek, prosty lub fantazyjnie pofalowany będzie określał klasyczny lub nieformalny styl ogrodu. Roboczy kształt możemy nadać wbijając niewielkie paliki w ziemię i zaznaczając je tasiemką lub sznurkiem ogrodowym. W ten sposób dokładnie zaplanujemy wygląd ścieżek, kształtując je i dopasowując jeszcze na poziomie projektu.

Zobacz także: Nowoczesny dom dla rodziny - wyjątkowy projekt

Dobrze jest, żeby materiały, które zostaną użyte do ułożenia nawierzchni, estetycznie komponowały się z elewacją i stylem domu, tworząc z nim harmonijną całość. W sprzedaży dostępna jest cała gama produktów, zróżnicowanych pod względem kolorystyki, faktury, kształtu czy materiału (kamień, deski, kamyki).

Dokonując wyboru nawierzchni warto pamiętać, że jasne barwy rozjaśniają i powiększają optycznie przestrzeń. Kolory powinny współgrać z naturalnymi kolorami roślin, unikajmy więc krzykliwych i nienaturalnych barw. Zaplanujmy też elementy przełamujące monotonię, jak pagórki, oczka wodne czy rabaty. Jeśli ogród jest większy, warto podzielić go na strefy przy pomocy np. murków czy krzewów. Uzyskamy w ten sposób wrażenie harmonii i porządku.

To Cię zainteresuje: Piękny taras - jak go zaaranżować?

Niezbędnym elementem każdego ogrodu powinien być domek ogrodowy do przechowania narzędzi do pracy w ogrodzie. Mając odpowiednie umiejętności stolarskie możemy wykonać go samodzielnie, ewentualnie kupić gotowy. Na rynku dostępne są różne modele i każdy znajdzie taki, który nie tylko spełni jego wymagania co do funkcjonalności, ale i zadowoli potrzeby estetyczne.

Piękne rośliny

Rośliny w największym stopniu wpływają na wygląd ogrodu – to one nadają mu styl i charakter. Sadząc je należy pamiętać, aby robić to z umiarem, gdyż niektóre z nich, po latach mogą się rozrosnąć i zabrać przestrzeń w ogrodzie. Wybierając rośliny należy uwzględnić nasłonecznienie, rodzaj podłoża, dopasowanie kolorystyczne roślin. Jako bazę w ogrodzie warto zastosować rośliny wielosezonowe, które dadzą zielone tło dla kwiatów. Możemy postawić tu na drzewa i krzewy zarówno iglaste jak i liściaste.

Aby zachować rośliny na lata użyjmy dobrej gleby. Pod sadzonki dajmy taką, która dedykowana jest pod odpowiedni rodzaj roślin. Przykładowo, pod iglakami najlepiej sprawdzi się ziemia lekko zakwaszona lub uniwersalna, pod drzewka liściaste i owocowe żyzna – próchniczna, a pod rośliny zielone idealna jest ziemia z dodatkiem kompostu. Do wszystkich rodzajów roślin warto jest stosować nawóz, który zapewni obfite kwitnienie i bujny wzrost. Wyjątkiem jest ziemia kompostowa, która sama w sobie zawiera dużą zawartość składników odżywczych dla roślin.

W ogrodzie dobrze sprawdzają się drzewa iglaste np. miniaturowe świerki, a z wyższych drzew np. jodły lub cisy różnych gatunków. Pamiętaj, jeżeli zdecydujesz się na tuje, będą one wymagać przycinania. Dzięki temu możesz nadać im różne kształty. Uzupełnieniem mogą być miniaturowe drzewka owocowe: jabłonki, grusze lub krzewy: porzeczki lub borówka amerykańska. Wszystkie pięknie kwitną na początku wiosny, a w sezonie letnim cieszą domowników świeżymi owocami. Przy ścianie domu dobrze jest posadzić pelargonie czy mieczyki. Te najlepiej kwitną od słonecznej strony. Po stronie północnej świetnie będą się czuły funkie (inaczej zwane hostami) lub hortensja bukietowa.
Zakładając w ogrodzie rabatkę z kwiatów, należy przemyśleć jej kompozycję.

Pamiętajmy, aby w bezpośrednim sąsiedztwie sadzić rośliny charakteryzujące się podobnymi warunkami pielęgnacyjnymi. Od frontu rabatki posadź rośliny niższe, z kolei wysokie umieść w tle lub na środku rabaty zakładając, że jest ona widoczna z każdej strony. Wybierając rośliny do ogrodu należy wybrać takie, dzięki którym będzie on zawsze kwitnący. Należy więc wybrać je w taki sposób, aby rozwijały od pierwszych ciepłych dni aż do późnej jesieni.

Czytaj również: Dom 80 metrów - niedrogi w budowie i utrzymaniu

Dobrze współgrają ze sobą rośliny: rozchodnik okazały i jeżówka. Posadź je obok pysznogłówki i żurawki. Dzięki temu ogród przyciągnie do siebie pożyteczne owady, które przy okazji będą zapylały drzewka owocowe lub rośliny warzywne. Jeżeli chcesz wypełnić ogród motylami, posadź przegorzan lub budleję inaczej zwaną krzewem motyli. Wybierając rośliny: wiosenne krokusy, tulipany, szafirki, hiacynty, żonkile nasz ogród będzie wyglądał pięknie już wczesną wiosną.

Pamiętaj, aby przekwitnięte kwiaty cebulowe ściąć, zostawiając liście, dzięki czemu wzmocnisz cebulki kwiatowe na przyszły rok. Po ich przekwitnięciu rolę dekoracyjną mogą pełnić inne rośliny, które zakryją puste miejsca po przekwitniętych kwiatach. Do tego celu idealnie nadadzą się np. aksamitki, petunie, begonie czy kocimiętka. Ta ostatnia jest niezwykle dekoracyjna i łatwa w uprawie. Jest często sadzona w ogrodach, nie tylko ze względu na piękne fioletowe kwiaty, ale także dlatego, że wydziela piękny zapach, który najsilniejszy jest wieczorem. Jesienne kwiaty niczym nie ustępują wiosennym czy letnim. Są bardzo barwne i pachnące np. marcinki, wrzosy, dalie.

Ergonomiczne i funkcjonalne narzędzia

Choć w ogrodzie pracujemy tylko kilka miesięcy w roku, narzędzia kupujemy na więcej niż jeden sezon. Szczególnie że te, które są funkcjonalne, dobrze „leżą” w dłoniach itd. – nie są tanie. Dobre narzędzia, które będą nam służyć latami, muszą być trwałe, ergonomiczne oraz wykonane z lekkich i odpornych materiałów. Pamiętajmy, że inne narzędzia będą potrzebne do pielęgnacji trawnika, inne do rabat, a jeszcze inne do cięcia krzewów i drzew.

Producenci starają się, żeby ich narzędzia były przystosowane do potrzeb użytkownika, aby do minimum zredukować wysiłek przy pracy, a tym samym podnieść jej wydajność. W ogrodzie przydomowym, gdzie praca ma być także relaksem, ergonomia narzędzi jest bardzo ważna – czynności tak męczące jak skopanie ogródka, obecnie nie muszą przerażać. Komfort pracy zapewniają nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne – odpowiednio wyprofilowane uchwyty i ostrza sekatorów, niewielka waga narzędzi oraz specjalne przekładnie wspomagające siłę pracy.

Projektanci narzędzi ogrodniczych wymogli na inżynierach zastosowanie do ich produkcji materiałów trwałych i jednocześnie lekkich. Funkcję tę idealnie spełniły tworzywa sztuczne, odporne na wszelkie uderzenia, wgniecenia czy też łamanie; poliamidy wzmocnione włóknem szklanym; włókna węglowe oraz duraluminium. Materiały te są bardziej wszechstronne i trwalsze od tradycyjnych. Ich dodatkowym atutem jest to, że nie korodują, co wydłuża żywotność narzędzi.

Wybór i zakup odpowiednich narzędzi w dużym stopniu zależy od wielkości ogrodu i jego przeznaczenia, a w ofercie rynkowej każdy ogrodnik na pewno znajdzie takie, które mu się przydadzą. Do zakupów warto jednak podejść racjonalnie – jeśli wykonujemy niektóre czynności raz na rok, a nasz sąsiad jest zapalonym ogrodnikiem, zawsze możemy pożyczyć te rzadko używane narzędzia od niego.

Przycinanie, podlewanie...

Lato w ogrodzie to malowniczy czas. W tym okresie ogrody są najpiękniejsze – pełne kolorów i bujnej zieleni. Letnie miesiące to czas kwitnienia, ale też intensywnej pielęgnacji trawnika i rabatek kwiatowych. Praca w ogrodzie prawie nigdy się nie kończy. Właśnie teraz, gdy rośliny rosną tak szybko, trzeba je przycinać, formować i podlewać, przydadzą się profesjonalne narzędzia, które nam te prace ułatwią.

Upały, zwłaszcza takie „afrykańskie” jak w ostatnich latach, to niezwykle trudny czas dla roślin umiarkowanego klimatu. Temperatura powyżej 30 i prawie 40 stopni przez ponad 3 tygodnie zabójczo działa nie tylko na rośliny kwitnące, ale także na drzewa, które potrafią nawet w kilka dni zrzucić liście. Zakładanie ogrodu w takim czasie to spory wysiłek. Praktycznie należałoby rozciągnąć nad całym ogrodem jakiś wielki parasol dający potrzebny cień. Pomimo podlewania, rośliny więdną, a często usychają. To dla nich wielki szok termiczny. „Góra” wyparowuje wodę, ale „dół” nie daje rady jej uzupełniać w tkankach. Ziemia się nagrzewa ponad wszelkie normy. Doniczki tym bardziej. To dla ogrodników wielkie wyzwanie, aby w letnich miesiącach utrzymać ogród w dobrej kondycji. Ogród już istniejący ma dużo łatwiej, ponieważ rozbudowane korzenie lepiej dostarczą brakującą wodę i składniki pokarmowe. Taki ogród systematycznie dolewamy w korzenie. Staramy się nie lać po liściach.

W okresie letnim wiele uwagi trzeba poświęcać takim zabiegom pielęgnacyjnym, jak podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie i ochrona przed chorobami oraz szkodnikami. Od drugiej połowy sierpnia można sadzić drzewa i krzewy iglaste (wcześniej kończą wegetację od liściastych). Nie możemy zapominać o żywopłotach, które należy ciąć regularnie aż do drugiej dekady sierpnia. Wszystkie rośliny po przekwitnięciu należy przyciąć. Dzięki temu część z nich zdąży się zregenerować i zakwitnąć ponownie jesienią.

Rabaty bylinowe i mniejsze krzewy warto ściółkować, co ograniczy zachwaszczenie i wyparowywanie wody. W niewielkim stopniu ściółka jest także nawozem. Warto pamiętać przy tym, że ściółka z igliwia lekko zakwasza glebę. Lato to też czas na nowe nasadzenia – można rozmnażać byliny, które kwitły w okresie wiosennym (m.in. żagwin, macierzanka, płomyk, aster alpejski). Początek lipca to ostatni dzwonek na wysiewanie roślin jednorocznych, takich jak: nagietek, groszek pachnący, portulaka i dwuletnich: stokrotek, bratków, malw. Sierpień to też czas na wykopanie i oczyszczenie cebulek tulipanów, czosnku ozdobnego, narcyzów, hiacyntów i szafirków.

Piękny żywopłot

Żywopłot to naturalna osłona zapewniająca nam prywatność, chroniąca przed wiatrem, hałasem czy kurzem. Nic dziwnego, że tak chętnie otaczamy nimi posesje - bujny, zdrowy żywopłot może być powodem do dumy i bez wątpienia może stanowić prawdziwą wizytówkę naszego domu. Dbanie o żywopłoty to jednak trudne zadanie. Aby mu sprostać warto pamiętać o kilku zasadach już na etapie tworzenia żywopłotu, a także jego pielęgnacji.

Kluczowe znaczenie przy tworzeniu żywopłotu, mają rośliny, które stanowić będą jego bazę. W naszym klimacie, warto zwrócić uwagę na kilka cech: czy dana odmiana jest odporna na niskie, ale też bardzo wysokie temperatury i czy jej wymagania uprawowe odpowiadają naszym warunkom globowym. W naszej szerokości geograficznej, wśród krzewów iglastych dobrze sprawdzi się w tej roli np. żywotnik zachodni (tuja). Osiąga wysokość do 5 metrów, rośnie gęsto i bujnie, sprawdzi się szczególnie w ogrodach o dużej powierzchni. Podobne zalety ma cis pospolity, choć jest nieco niższy. Dodatkowo nie przeszkadza mu, jeśli rośnie w cieniu.

Zdrowy i bujny żywopłot stworzymy również na bazie drzew liściastych. Tu znajdziemy zarówno rośliny sezonowe – jak np. dereń biały syberyjski, dzika róża czy liguster pospolity, jak i całoroczone – np. bardzo popularny bukszpan wiecznozielony. Ten ostatni gatunek jest doskonały na niski żywopłot. W tej roli sprawdzi się też niższa odmiana żywotnika.

Bez względu na to, jaką roślinność wybierzemy pamiętajmy, że żywopłot będzie spełniał swoje funkcje tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio pielęgnowany, przede wszystkim nawadniany. To zadanie łatwiejsze niż w przypadku trawnika, który jest bardzo wymagający. Szczególnie krzewy iglaste są zdecydowanie bardziej odporne na suszę, dlatego jeśli nie ma akurat afrykańskich upałów wystarczy, że taki żywopłot podlejemy raz na tydzień, ale obficie i z przerwami między kolejnymi podlewaniami.

Szukające wilgoci korzenie wykształcą wówczas mocny system korzeniowy, a żywopłot pozostanie bujny przez cały sezon. Dobrym rozwiązaniem będzie też zamontowanie podziemnego systemu nawadniającego z poprowadzoną linią kroplującą. Wówczas mamy pewność, że żywopłot jest podlewany do samych korzeni i równomiernie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także