Podkaszarka do ogrodu. Jak wybrać idealną?

Podkaszarka do ogrodu. Jak wybrać idealną?

Autor: Ewa Kozioł
29 wrz 2022 12:59

Jaką podkaszarkę wybrać do ogrodu? Czy lepsze będzie urządzenie na prąd, paliwo czy akumulator? Podpowiadamy. Zanim wybierzesz podkaszarkę do swojego ogrodu sprawdź, jaka maszyna spełni wszystkie twoje oczekiwania.

  • Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać przed wyborem podkaszarki to sposób, w jaki będzie ona zasilana.
  • Pamiętajmy, aby dobrać maszynę odpowiednią do zaplanowanej przez nas pracy. Duże i nierówne połacie terenu będą wymagać innej maszyny, niż równe i proste przydomowe ogrody.
  • Wybierając maszyny do pielęgnacji ogrodu przede wszystkim warto postawić na sprawdzonych producentów, którzy nie tylko gwarantują wysoką jakość urządzenia, ale także zapewniają serwis i gwarancję.

Podkaszarka do idealna maszyna do przycinania trawy w małych ogrodach lub w miejscach trudno dostępnych – przy rabatach kwiatowych, krawężnikach, pod ławkami. Świetnie poradzi sobie trudnymi zadaniami, a jednocześnie nie zajmuje dużo miejsca, przez co jej przechowywanie jest bardzo wygodne. 

Na prąd, paliwo czy akumulator?

Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać przed wyborem podkaszarki to sposób, w jaki będzie ona zasilana. W ogrodach z utrudnionym dostępem do prądu najbardziej skuteczne okażą się maszyny spalinowe i akumulatorowe. Przewagą tych drugich jest brak emisji spalin, nie potrzebujemy do nich mieszanki paliwowej, a ponadto są dużo cichsze co z pewnością zostanie docenione przez domowników i sąsiadów. 

Fot. AL-KO

Dostosowanie do rodzaju pracy

Pamiętajmy, aby dobrać maszynę odpowiednią do zaplanowanej przez nas pracy. Duże i nierówne połacie terenu będą wymagać innej maszyny, niż równe i proste przydomowe ogrody. Warto mieć to na uwadze, ponieważ wybór nieodpowiedniej maszyny może sprawić, że będzie ona eksploatowana ponad jej możliwości co skróci jej żywotność lub narazi na uszkodzenia.

Fot. AL-KO

Do dużych terenów warto wykorzystać kosy spalinowe. Mocny silnik o pojemności 50,8 cm3 pozwoli na intensywną pracę w trudnym terenie. Kosa spalinowa o szerokości roboczej 41 cm (żyłka) lub 25 cm (nóż) sprawdza się w większych ogrodach, na łąkach, na zboczach i na krętych terenach – bez kabli lub ładowania akumulatora. Ta kosa jest niezastąpionym pomocnikiem, z którego możesz łatwo i bezpiecznie korzystać nawet jako początkujący i hobbystyczny ogrodnik. Elastyczność pracy dzięki wymiennej głowicy tnącej: głowicę żyłkową można zastąpić metalowym nożem – dla łatwego wykoszenia zarośla i dzikich roślin. Niewielka waga wynosząca zaledwie 7,8 kg oraz łatwa obsługa z ergonomicznym uchwytem typu bike zapewniają wydajną pracę i szybkie rezultaty koszenia w dzikim terenie, jak również przy ogrodzeniach i ścianach, a zwłaszcza na zboczach.

Serwisowanie i gwarancja

Wybierając maszyny do pielęgnacji ogrodu przede wszystkim warto postawić na sprawdzonych producentów, którzy nie tylko gwarantują wysoką jakość urządzenia, ale także zapewniają serwis i gwarancję.

– Zakup maszyny od producenta posiadającego sieć lokalnych dilerów to bardziej efektywny i ekonomiczny sposób zakupu maszyny do pielęgnacji ogrodu. Punkty dilerskie to miejsca, które zapewniają pełną i profesjonalną obsługę posprzedażną, aby maszyna służyła przez lata – mówi Maciej Konieczny, Dyrektor Handlowy AL-KO Kober Sp. z o.o.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także