×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wiosna w ogrodzie. Czas na porządki. Od czego zacząć? Krótki poradnik!

Wiosna w ogrodzie. Czas na porządki. Od czego zacząć? Krótki poradnik!

Autor: Ewa Kozioł
16 marz 2023 10:45

Pierwsze oznaki wiosny to sygnał do rozpoczęcia wiosennych porządków w ogrodzie. Przygotowaliśmy krótki poradnik jak się do tego zabrać. Projekt wiosna w ogrodzie czas zacząć.

  • Zanim zaczniesz prace w ogrodzie zdejmij zimowe okrycia z krzewów i całorocznych kwiatów.
  • Grabienie liści i suchych gałązek oprócz tego, że umożliwia uprzątnięcie zgniłych liści, to także pobudza źdźbła trawy do wzrostu i napowietrza darń.
  •  Chwasty warto wyrywać, zanim zakwitną – nie zajmą wtedy większej części działki.

Na pierwsze prace w ogrodzie najlepiej wybrać słoneczny, bezwietrzny dzień. Weź ze sobą niezbędne narzędzia: grabie, sekator, worek na śmieci, dobre rękawiczki ochronne i oczywiście ciepłe ubranie. Zanim zabierzesz się za wdrażanie konkretnych działań, zdejmij zimowe okrycia z krzewów i całorocznych kwiatów. Zbyt długo opatulone rośliny zaczynają puszczać delikatne pędy, które po odkryciu przemarzają lub marnieją na skutek ostrego słońca.  

Fot. Westwing

Czas na grabienie liści i suchych gałązek. Takie „wyczesanie” trawnika, oprócz tego, że umożliwia uprzątnięcie zgniłych liści, to także pobudza źdźbła trawy do wzrostu i napowietrza darń. Uważaj jednak, by robić to ostrożnie, tak aby nie odrywać namokniętej darni od podłoża. Pozyskane w ten sposób odpady organiczne możesz wykorzystać jako kompost (zachęcamy do stworzenia swojego własnego kompostownika, to nic trudnego).

Fot. Westwing

Czas powalczyć z chwastami. Warto je wyrywać, zanim zakwitną – nie zajmą wtedy większej części działki. Chcąc wyrwać je z korzeniami, można skorzystać z narzędzia zwanego wyrwichwastem. Można też (ale tylko miejscami) opryskać chwasty środkiem, który niszczy rośliny dwuliścienne. Zastanawiasz się, kiedy siać trawę? Już za chwilę! Jeśli tylko oczyścisz podłoże i odpowiednio nawieziesz, możesz śmiało posiać nowe ziarna trawy.

Fot. Westwing

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także