Zima w ogrodzie: jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

Zima w ogrodzie: jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

Autor: Katarzyna Masłowska
13 sty 2020 15:04

Po łagodnej jesieni i początku zimy, nadciągnęły przymrozki i ujemne temperatury. Na szczęście bez opadów śniegu. Wbrew pozorom, bezśnieżna zima jest dla roślin gorsza niż biała. Tak czy owak trzeba je chronić.

Pierwsze mrozy i śnieg to sygnały ostrzegawcze dla ogrodników, którzy jeszcze nie zadbali o zabezpieczenie drzew i krzewów przed zimą. Jak to zrobić?

Mroźna zima jest dużym zagrożeniem dla roślin, szczególnie dla ostrokrzewów, bukszpanów i innych gatunków, które nie zrzucają liści. Przy ujemnych temperaturach rośliny zmagają się z trzema problemami: nie mogą czerpać wody z zamarzniętej gleby, co może doprowadzić do uschnięcia liści, szkodzi im wysuszający wiatr, a także są wrażliwe na ostro świecące słońce. Jak im pomóc?

Przed nastaniem mrozów trzeba je obficie podlać i spryskać wodą. Można zrobić to za pomocą myjki ciśnieniowej Greenworks G70 – doradza Marcin Salata, manager marki Greenworks w Lange Łukaszuk.  

Zobacz także: Małe mieszkanie. Tak nowocześnie możesz je urządzić!

Po podlaniu należy przykryć glebę ściółką z suchych liści, torfu czy kory. Gdy ziemia zamarznie, należy okryć rośliny włókniną lub słomą. W przypadku niskich okazów sprawdzi się stroisz, który zapewnia dostęp powietrza.

Dla ochrony przed słońcem i wiatrem używa się siatki cieniującej. Utrzymująca się przez kilka dni ujemna temperatura, oscylująca wokół -5 stopni Celsjusza, to najlepszy znak na to, że nadszedł moment, aby okryć również inne rośliny: iglaki, młode drzewa owocowe, krzewy zrzucające liście czy ozdobne pnącza.

To jest interesujące: Wygodna sypialnia: zobacz 10 dobrych projektów

Specjalną troską musimy objąć rośliny, które nie pochodzą z naszej strefy klimatycznej. Czym je okryć? Słomą, trocinami lub gałązkami drzew iglastych, czyli stroiszem. Bardziej profesjonalnym okryciem jest włóknina. Trzeba też wiedzieć, czego nie używać. Pod żadnym pozorem nie wykorzystujmy folii, bo nie przepuszcza powietrza, przez co zaszkodzimy, a nie pomożemy – przestrzega ekspert.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także