×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
3 pomysły na wykończenie tarasu. Sprawdź, jaki materiał wybrać!

3 pomysły na wykończenie tarasu. Sprawdź, jaki materiał wybrać!

Autor: Ewa Kozioł
23 marz 2023 10:08
Aktualizacja: 27 marz 2023 11:37

Co położyć na taras? Jakie materiał będzie trwały i efektowny? Podpowiadamy i pomagamy. Poznaj 3 dobre materiały do wykończenia tarasu.

  • Częstym i sprawdzonym sposobem na wyłożenie podłogi na tarasie są drewniane deski, które posiadają wyjątkowe walory estetyczne.
  • Kamień naturalny to coraz bardziej popularny materiał stosowany na tarasie. Dzięki swojej uniwersalności sprawdzi się wszędzie.
  • Znany sposób na wykończenie tarasu to również sztuczna trawa. Jest ona łatwa w wyłożeniu i nie wymaga pielęgnacji.

Taras narażony jest na działalność warunków atmosferycznych, takich jak wilgotność, niska temperatura i promienie UV. Właśnie dlatego należy dobrze przemyśleć wybór materiału, który wykorzystamy do wyłożenia nawierzchni tarasu. Musi on być jednocześnie wytrzymały i odporny, a także atrakcyjny wizualnie i wkomponowujący się w styl całej inwestycji.

Taras z drewnianych desek

Częstym i sprawdzonym sposobem na wyłożenie podłogi na tarasie są drewniane deski. Drewno posiada wyjątkowe walory estetyczne, które przekonują do siebie coraz więcej osób. Sporą zaletą tego materiału jest wolne nagrzewanie się latem, co wpływa na komfort użytkowania. Wybierając deski na taras należy pamiętać o odpowiedniej impregnacji i konserwacji, które zagwarantują ich trwałość na wiele lat.

Projekt: Justyna Mojżyk, Piotr Stepaniuk, poliFORMA. Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Popularną alternatywą są także deski kompozytowe, które powstają z mieszaniny mączki drzewnej i PCV. Są one zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż tradycyjne drewno.

Kamień naturalny na taras

Kamień naturalny to coraz bardziej popularny materiał, który stosowany jest jako element wykończeniowy domu. Dzięki swojej uniwersalności sprawdzi się wszędzie, niezależnie od warunków i otoczenia. Materiał charakteryzuje się długoletnią trwałością i odpornością, a przy tym jest niepowtarzalnie piękny i unikalny. Płytki z kamienia naturalnego idealnie sprawdzą się na każdym tarasie w postaci wyłożenia podłogi, bądź jako element dekoracyjny na elewacji. To gwarancja świetnego efektu wizualnego i trwałości na lata.

Fot. Klink

Jednym z najtrwalszych kamieni jest granit, czyli skała magmowa, która charakteryzuje się wytrzymałością i niską nasiąkliwością. Materiał ten jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, promienie UV czy większość chemii gospodarczej. Poza granitem bardzo dobrym kamieniem na taras jest łupek, którego trwałość jest równie wysoka.

Sztuczna trawa na taras

Znanym sposobem na wykończenie tarasu jest również sztuczna trawa. Jest ona łatwa w wyłożeniu i nie wymaga pielęgnacji. Przez cały rok jest zielona, lecz po kilku zimowych sezonach, może zmienić swój kolor i zatracić efektowny wygląd. Jednak z drugiej strony jest to zdecydowanie najtańsza do zrealizowania opcja.

Projekt: Natalia Teixeira, Kasia Beresińska, pracownia TK Architekci. Fot. TK Architekci

Taras jest miejscem, na którym spędzamy sporą część czasu, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Warto zatem zadbać o niego, jednocześnie dbając o swój komfort. Pomogą w tym jakościowe produkty, które zagwarantują solidne piękno na lata. Wybierając materiały nie możemy myśleć tylko o aspekcie wizualnym, lecz także o trwałości i wytrzymałości na warunki atmosferyczne, a najlepiej o czymś, co łączy oba aspekty.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także