Aranżacja ogrodu. Postaw na elementy betonowe. Są świetne!

Aranżacja ogrodu. Postaw na elementy betonowe. Są świetne!

Autor: Ewa Kozioł
13 cze 2022 14:16

Wybór ogrodowych elementów betonowych, nawiązujących wyglądem do kamienia, jest dość szeroki. Wykonamy z nich nawierzchnie, obrzeża, murki, donice, ogrodzenia czy schody. Stanowią one ciekawą alternatywę dla surowców naturalnych, tym bardziej że nie obciążają nadmiernie budżetu.

Popularność naturalnych surowców mocno wzrosła we współczesnej architekturze głównie na fali trendów ekologicznych, które uwielbiają wszystko to, co naturalne. Dlatego tak popularne w otoczeniu domów stały się drewno i kamień. Królują one w stylu nowoczesnym, skandynawskim, japońskim czy japandi, który stanowi intrygującą hybrydę dwóch poprzednich kierunków aranżowania przestrzeni. Doskonale wpasowują się w minimalistyczny charakter tych stylów. Ich słabą stroną są jednak dość wysokie ceny, a także wymagania konserwacyjne. Z tego powodu ciekawą alternatywą dla naturalnych materiałów są elementy betonowe, które doskonale je imitują. Są zdecydowanie bardziej przyjazne dla naszego portfela oraz trwałe i łatwe w konserwacji. Wykonamy z nich nawierzchnię, obrzeża ścieżek, placów, schody, ogrodzenia oraz murki, które będą prezentować się tak samo atrakcyjnie, jak ich kamienne odpowiedniki.

Ścieżka w ogrodzie

Jeśli planujemy wykonać pięknie prezentującą się ścieżkę, która wygląda jak wykonana z kamieni, to doskonałym rozwiązaniem jest Polbruk Petra. Jest to kostka, która świetnie sprawdza się w aranżacjach w stylu śródziemnomorskim, a inspiracją do jej stworzenia było skalne miasto w Jordanii. Jej nieregularny kształt i faktura przywodzi na myśl naturalny kamień, a ułożona z niej nawierzchnia do złudzenia przypomina skalny chodnik. Niektórym może też kojarzyć się z ziemią spękaną od suszy. Petra występuje w trzech kolorach. Pierwszy to odcień sahara dedykowany aranżacjom w klimacie śródziemnomorskim. Pozostałe to onyx i alpen, które pasują także do klasycznych i rustykalnych stylizacji.

Kamienne obrzeża, donice i murki

Petra nie jest jedynym elementem betonowym przypominającym naturalną skałę czy kamień. Jest ich wiele więcej i posiadają bardzo szerokie zastosowania. Należą do nich palisady i murki, z których wykonamy nie tylko obrzeża ścieżek i elementy oporowe, ale również donice. Przykładem takich uniwersalnych produktów jest Palisada Łamana oraz murek Albero. Palisada swój kamienny wygląd zawdzięcza specyficznej fakturze, która przypomina ciosany kamień. Rozwiązanie jest dostępne w dwóch wysokościach: 30 i 50 cm. Niższa wersja występuje w trzech kolorach: grafitowym, piaskowym i paloma, zaś wyższa wyłącznie w dwóch ostatnich.

Albero to z kolei nowoczesna interpretacja dobrze znanych murków granicznych, które dawniej stawiano z kamieni polnych na granicach posiadłości. Co prawda posiada on gładką fakturę, ale swój kamienny charakter zawdzięcza charakterystycznym nacięciom i pęknięciom. Naturalności dodaje mu również fakt, że istnieje siedem różnych wersji pojedynczych elementów, z których jest budowany. Sprawia to, że wzniesiona z niego donica czy murek dzielący przestrzeń w ogrodzie, będą zawsze oryginalne. 

Schody i ogrodzenie á la naturalny kamień

Na tym arsenał produktów betonowych o intrygującym kamiennym wyglądzie się nie kończy. Gdy tworzymy tego rodzaju kompozycję, przydatne mogą okazać się stopnie schodowe, takie jak Grando. Wykorzystamy je do zniwelowania niewielkich różnic w terenie lub jako schody zejściowe z tarasu. Kamienny wygląd, podobnie jak w przypadku palisady łamanej, udało się uzyskać dzięki łamanej fakturze. Stopnie Grando to ważące 100 kg bloki betonowe o długości 100 cm, szerokości 40 cm i wysokości 15 cm. Schody zbudowane z elementów o takich parametrach są długie, odpowiednio szerokie i bardzo wygodne. 

Zwieńczeniem każdej aranżacji, a jednocześnie granicą każdej posesji, jest ogrodzenie. Tu również znajdziemy produkty przypominające wyglądem naturalny kamień. Jest nim z całą pewnością ogrodzenie Antara II. W tym wypadku o kamiennym charakterze pustaków przesądza również ich łamana faktura. Antara II to rozwiązanie, z którego możemy wznieść zarówno lity mur, jak i ażurowe ogrodzenie, w którym z pustaków zbudowana jest jedynie podmurówka i słupki.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także