Budować świadomie

Budować świadomie

Materiał Partnera Autor: Wojciech Napora
03 marz 2019 14:42

O programie "Czyste Powietrze", nowościach rynkowych, rozwiązaniach systemowych, ekologii i planach na przyszłość opowiedzieli Wojciech Szczepański, Product Management Sto / Dyrektor Działu i Sebastian Szarejko, Product Management Sto / Product Manager ds. Wnętrz.

Czy dzięki programowi "Czyste Powietrze" widać wzrost zainteresowania systemami izolacji? Jak Pan ocenia ten program?

Wojciech Szczepański: Program "Czyste Powietrze" pojawił się niedawno, ale rzeczywiście widać spore zainteresowanie wśród potencjalnych beneficjentów. Jest to z pewnością duża szansa dla wszystkich, którzy zainteresowani są tym, by w przyszłości płacić znacznie niższe rachunki za ogrzewanie, a jednocześnie funkcjonować w środowisku wolnym od smogu. Pomysł uruchomienia samego programu oceniam bardzo dobrze, natomiast jest za wcześnie, by oceniać jego skuteczność.

Jakie produkty/nowości zaprezentowali Państwo na targach 4 Design Days?

Sebastian Szarejko: Systemy akustyczne (StoSilent Direct, Distance, Compact, Modular). Systemy ociepleń wewnętrznych (StoTherm In, In Comfort, Aevero, In SiMo). Szpachla organiczna StoLevell In Sil. Szpachle wapienno - cementowe StoLevell Calce FS, RP. Farby wewnętrzne (StoColor Satinmatt, StoColor Supermatt, StoColor Sil Premium, StoColor In, StoColor Basic) oraz powłoki dekoracyjne elewacyjne i do wnętrz.

Dlaczego tak ważne jest korzystanie z rozwiązań systemowych w ocieplaniu elewacji?

Wojciech Szczepański: Rozwiązanie systemowe to takie, w którym wszystkie składniki układu ociepleniowego są objęte jedną aprobatą/oceną techniczną (krajową lub europejską), a połączone w finalny układ zostały wcześniej zbadane pod względem właściwości użytkowych i bezpieczeństwa pożarowego, a te właściwości zostały potwierdzone w wymienionym wcześniej dokumencie. Stosując rozwiązania systemowe Inwestor ma pewność, że zainstalowane na ścianie ocieplenie będzie miało nie tylko parametry techniczne zadeklarowane przez producenta w deklaracji właściwości użytkowych, ale też, że zastosował trwałe, bezpieczne i skuteczne rozwiązanie.

Oczywiście nie należy zapominać o kluczowej roli wykonawcy systemu; dobrze jest sprawdzić, czy firma wykonująca ocieplenie została przeszkolona przez producenta systemu i czy może wylegitymować się stosownymi certyfikatami czy zaświadczeniami. Istotne jest również, że w przypadku połączenia na ścianie materiałów pochodzących od różnych producentów inwestor traci praktycznie wszelkie prawa z tytułu gwarancji czy rękojmi ze strony producenta.

W dobie walki z zanieczyszczonym powietrzem bardzo ważne są materiały i rozwiązania budowlane wpisujące się w trend EKO. Proszę powiedzieć, jak to wygląda w firmie Sto?

Wojciech Szczepański: Dbałość o środowisko, naturalne zasoby ziemi i zrównoważony rozwój to są elementy na stałe związane z naszym mottem "Budować świadomie". Dlaczego chcemy "budować świadomie"? Ponieważ pragniemy, by następne pokolenia mogły nadal cieszyć się dobrodziejstwem natury, oddychać czystym powietrzem, pić czystą wodę. Nasze laboratoria badawczo rozwojowe pracują nad tym, by tworzyć rozwiązania najlepsze jakościowo o maksymalnie długiej trwałości, ale jednocześnie przyjazne środowisku i łatwe do recyclingu.

Ważną częścią działalności firmy Sto są systemy akustyczne. Wiele osób bagatelizuje ten element. Dlaczego tak ważny jest komfort akustyczny i jak o niego zadbać?

Sebastian Szarejko: Skuteczne rozwiązania akustyczne stają się dla architektury coraz ważniejsze. Przełomem było wprowadzenie Normy PN-B-02151-4:2015-06, która od stycznia 2018 r. definiuje parametry akustyczne dla wszystkich pomieszczeń zwykłych w obiektach użyteczności publicznej. W przypadku inwestycji prywatnych potrzeba stosowania systemów akustycznych wynika z trendu t.zw. twardych wykończeń (kamień, gres, szkło, beton), jaki od pewnego czasu dominuje w projektowaniu wnętrz. Warunki akustyczne (zrozumienie mowy, pogłos) w tak zaaranżowanym pomieszczeniu nie pozwalają uzyskać odpowiedniego komfortu użytkowania oraz poziomu komunikacji słownej.

Jakie nowości planują Państwo wprowadzić w 2019 roku? Jakie nadzieje wiążą Państwo z rozpoczętym właśnie rokiem?

Wojciech Szczepański: Spodziewamy się, że bieżący rok będzie kontynuacją wzrostów sprzedaży naszych rozwiązań zarówno na rynkach europejskich, jak i pozaeuropejskich. W Polsce nasze rozwiązania cieszą się również coraz większą popularnością, więc jesteśmy przekonani, że również w kraju 2019 będzie dla nas dobrym rokiem. O nowościach wprowadzanych na rynek będziemy informować na bieżąco. Na pewno będziemy też przypominać o produktach, które zyskały już dużą popularność na rynku polskim - bionicznych powłokach elewacyjnych StoColor Dryonic i StoColor Lotusan, które dzięki swojej unikalnej budowie skutecznie opierają się skażeniom biologicznym, mimo iż nie zawierają biocydów. Interesująca może być również farba elewacyjna StoColor Photosan, która dzięki zjawisku fotokatalizy redukuje z powietrza tlenki azotu pochodzące m. in. ze spalin

Co wyróżnia produkty Sto na tle rozwiązań dostępnych na rynku?

Sebastian Szarejko: Firma Sto od lat znana jest z bliskiej współpracy z architektami. Zdobyte dzięki temu doświadczenia przekładają się na produkcję materiałów, które jednocześnie spełniają wymagane parametry oraz pozwalają na pełną swobodę projektowania z finalnym praktycznym użytkowaniem zastosowanych rozwiązań.

Wiele osób skarży się na trudność związane ze znalezieniem dobrej ekipy budowlanej. Czy prowadzą Państwo szkolenia wśród wykonawców? Dlaczego tak ważny jest właściwy montaż?

Wojciech Szczepański: W naszej firmie odpowiedzialność za prawidłowe wytyczne wykonania spoczywa na dziale technicznym. Doradcy Techniczni są obecni na każdej z realizowanych inwestycji w celu weryfikacji prawidłowości aplikacji dedykowanych rozwiązań. Dział techniczny organizuje również szereg szkoleń praktycznych dla wykonawców. Istnieją obszary takie jak powłoki dekoracyjne, systemy akustyczne, elewacje wentylowane, panelowe, ocieplenia wewnętrzne itd,, gdzie finalny parametr oraz estetyka zależy przede wszystkim od prawidłowej aplikacji/montażu. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także