×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dach: konserwacja i czyszczenie. Jak zrobić to dobrze?

Dach: konserwacja i czyszczenie. Jak zrobić to dobrze?

Autor: Ewa Kozioł
15 wrz 2021 13:00
Aktualizacja: 15 wrz 2021 13:18

Po sezonie letnim warto pomyśleć o renowacji dach. Jest to znacznie tańsza i szybsza alternatywa niż jego wymiana. Dodatkowo renowację można wykonać samodzielnie.

Dachy w domach, domkach i altanach są wykonane z różnych materiałów takich jak papa, blacha trapezowa, eternit, blachodachówka, dachówka cementowa czy ceramiczna. Ze względu na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych są one narażone na zniszczenia. Jednak często, aby nadać im nowe życie, wystarczy szybka renowacja i uszczelnianie. Jednak zanim przystąpi się do właściwej konserwacji, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Przygotowanie dachu do konserwacji

Chcąc odświeżyć powierzchnię starego dachu, musimy pamiętać o kilku ważnych elementach. Przy wykonywaniu pracy na wysokości należy zastosować się do wymagań BHP. Oprócz tego konieczne jest dobicie wszystkich blaszek, gdzie wystają gwoździe i inne ostre elementy. Większe pęknięcie również trzeba zlikwidować, np. wykorzystując piankę lub inne produkty do uzupełniania ubytków w danej powłoce. Ostatnim krokiem przygotowawczym jest dokładne oczyszczenie powierzchni przeznaczonej do renowacji.

Czyszczenie dachu

Usunięcie z dachu wszystkich zabrudzeń i zatłuszczeń jest konieczne w celu uzyskania trwałej powłoki malarskiej. Konserwacja rozpoczyna się od dokładnego obejrzenia powierzchni i oczyszczenia jej z zanieczyszczeń, które znacznie obniżają skuteczność środków i przyczepność nowej powłoki. Z tego powodu pierwszym krokiem, w odpowiedniej renowacji dachu, jest wyczyszczenie go z luźno związanych zanieczyszczeń np. za pomocą myjki ciśnieniowej.

Jeśli na dachu znajdują się bardziej uporczywe zabrudzenia w tym zielone wykwity czy zatłuszczenia, należy je usunąć za pomocą profesjonalnych środków chemicznych tj. Mossproof i Clean Odtłuszczacz Uniwersalny, tak aby farba renowacyjno-dekoracyjna nie łuszczyła się i nie odchodziła w miejscach ich występowania. Po użyciu tych produktów należy ponownie spłukać powierzchnię i zaczekać do jej całkowitego wyschnięcia. Następnie można przejść od głównej części renowacji.

Konserwacja dachu

Po przygotowaniu dachu można przystąpić do właściwej konserwacji. Zastosowanie wyżej opisanej farby renowacyjno-dekoracyjnej pozwala nie tylko zabezpieczyć i uszczelnić powłokę, ale także nadać jej świeży kolor, dzięki czemu będzie wyglądać jak nowa. Produkt świetnie sprawdza się przy pokryciach wykonanych z blachy, cementu, eternitu, drewna czy papy. Uszczelnia wszystkie zagłębienia, pęknięcia i mikroszczeliny, a dodatkowo rewelacyjnie kryje elementy metalowe, obróbki blacharskie i uszczelnia dach przy wkrętach. Z tego powodu przy renowacji nie musimy dodatkowo stosować nowych silikonów.

Farba jest bardzo łatwa w użyciu, co sprawia, że każdy może nadać starym powierzchniom nowe życie. Przed przystąpieniem do nakładania farby, należy ją dokładnie wymieszać, aby miała jednakową konsystencję. Po nałożeniu pierwszej warstwy zaleca się odczekać min. 3 godziny i nałożyć drugą warstwę na krzyż. Produkt można nanosić pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także