PARTNER PORTALU
Dom pasywny: zobacz jak go ocieplono

Dom pasywny: zobacz jak go ocieplono

Autor: Katarzyna Masłowska
04 gru 2017 13:22

Intensywne grzanie oznacza nie tylko wzrost kosztów na utrzymanie domu, ale i często zanieczyszczenie powietrza. Tymczasem projekt Domu Prawdziwie Pasywnego, skonstruowanego na płycie fundamentowej z Prawdziwego Styropianu, daje możliwość obniżenia kosztów ogrzewania.

Maciej Sempiński, twórca autorskiej koncepcji „Dom Rzeczywiście Pasywny” szukał do realizacji swojego projektu – jak sam to zdefiniował – „styropianu który wiele potrafi” i natrafił na produkty FS ARBET. Taki styropian był potrzebny do skonstruowania płyty fundamentowej – i tu niezbędne były płyty o powierzchni 1000×4000 mm, o korzystnej lambdzie, dużej odporności na obciążenia i najlepszej możliwej cenę. Na płytę fundamentową wybrał HYDROPIAN, a do kolejnych realizacji PARKING EXPERT. Do ocieplenia ścian wybór od razu padł na FASADĘ GRAFIT.

Zobacz także: Ekologiczny dom - architekci radzą, jak go zbudować

Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD w płytach FASADA GRAFIT FS ARBET to 0,031 W/(mK). Standardowa grubość płyt to 10 do 300 mm. Na indywidualne zamówienie Fabryka może przygotować wymiary do 4000x1200x1000 mm.

Płyty styropianowe Fasada GRAFIT mogą być stosowane w aplikacjach wymagających przenoszenia małych obciążeń mechanicznych. W szczególności do izolacji cieplnej miejsc:

ściany wykonywane metodą „lekką mokrą” (BSO, ETICS) lub „lekką suchą”;
powierzchnie ścian szkieletowych;
szczeliny zamkniętych lub wentylowanych ścian trójwarstwowych;
wieńce, ościeża, nadproża i inne miejsca narażone na powstanie mostków cieplnych;
loggie balkonowe;
ściany warstwowe;
ciągłe warstwy zewnętrzne ścian szkieletowych;
wieńce w metodzie szalunku traconego pod tynk;
stropy od spodu przy „metodzie lekkiej mokrej”;
stropy żelbetowe;
dachy strome pod i pomiędzy krokwiami.

W ostatniej inwestycji „Dom Rzeczywiście Pasywny”, prowadzonej przez Macieja Sempińskiego w miejscowości Pogorzela, pozostało teraz wykończenie wnętrza. Prace prowadzone są już w ocieplonym budynku. Warstwa styropianu elewacyjnego to 30 cm.

Dom koło Pogorzeli miał już przeprowadzane pomiary. Jak do tej pory – wypadają doskonale. W październiku został przeprowadzony test szczelności budynku tzw. Blower Door , który wypadł wspaniale dając wynik 0,27 czyli ponad 2 razy lepszy niż dopuszczają europejskie normy dla budynków pasywnych. Teraz inwestor nie musi obawiać się zimy, nawet na etapie prac wykończeniowych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także