×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dom za miastem  - pomysł na zmianę przed jesienią   

Dom za miastem - pomysł na zmianę przed jesienią  

Autor: Anna Usakiewicz
30 sie 2019 14:48

Budując czy remontując dom za miastem warto zadbać o to, by jego wygląd zewnętrzny był dopasowany do otaczającego krajobrazu. Trwałość i jakość zastosowanych rozwiązań jest tak samo ważna, jak estetyka elewacji. To właśnie tworzy harmonię, tak cenną w domu za miastem.

Niezależnie czy sąsiadujemy z innymi zabudowaniami, czy z czterech stron świata otacza nas przyroda, z powodzeniem znajdziemy elewacje, które dopasują się do charakteru okolicy. I co ważne, ich konserwacja nie będzie wymagała od nas wiele wysiłku.

Zacznijmy od kwestii elementarnej, czyli bryły budynku. Coraz chętniej decydujemy się na domy proste, bliskie dawnemu stylowi budownictwa. Poza aspektem estetycznym, minimalistyczne budownictwo ma też wymiar praktyczny – prawo nakazuje w przypadku nowych inwestycji wznoszenie konstrukcji niemal zeroenergetycznych. A domy o prostej budowie są bardziej oszczędne i przyjazne środowisku – bo im prostsza bryła, tym łatwiej o prawidłowe zbilansowanie cieplne budynku.

W trosce o jakość swojego otoczenia warto zadbać też, by elewacja czy jej elementy dekoracyjne miały charakter neutralny. Drewno elewacyjne jest kosztownym materiałem, wymagającym zarówno profesjonalnego montażu, jak i regularnej konserwacji - w obliczu takich wymogów blakną jego zalety. Dlatego też coraz większą popularność zyskują okładziny elewacyjne wykonane z mieszanki polimerów i minerałów, które są przystępniejsze cenowo i łatwe w montażu. Dopasują się zarówno do nowoczesnych brył, jak i tradycyjnej zabudowy oraz pozwolą uzyskać elewację urzekającą fakturą i kolorem drewna. Przykładem takiego rozwiązania jest okładzina elewacyjna Kerrafront od Vox.

Efekt drewna, zero problemów

Okładzina elewacyjna Kerrafront z kolekcji Wood Effect powstała z wykorzystaniem zaawansowanej technologii nadruku cyfrowego, co pozwoliło na wierne odwzorowanie struktury gatunków między innymi takich jak sosna, dąb czy tek. Panele Wood Effect znajdą zastosowanie zarówno na elewacjach tradycyjnych domów, jak i nowocześniejszych konstrukcji.

Zależało nam na stworzeniu wzoru, który harmonijnie połączy funkcjonalny i estetyczny wymiar produktu. Wood Effect to praktyczne, niewymagające konserwacji panele. Dzięki zastosowanej technologii, zachowują swoje właściwości przez wiele lat - tłumaczy Dorota Balewicz, projektantka Vox, autorka kolekcji Wood Effect.

Jeśli chcemy uzyskać ciekawy wygląd elewacji, możemy z powodzeniem połączyć panele z serii Wood Effect na przykład z tymi z kolekcji Kerrafront Modern Wood - to stwarza olbrzymie możliwości aranżacyjne, które zarazem są bardzo spójne stylistycznie. Kolekcję Wood Effect wzbogacają dopasowane kolorystycznie listwy wykończeniowe, pozwalające na staranne dopracowanie najmniejszego elementu elewacji.

Niezwykle ważna jest też trwałość wzoru na elewacji - w końcu fasada domu to wybór na lata. Panele Kerrafront są zabezpieczone lakierem, który chroni powierzchnię przed uszkodzeniami i działaniem promieni UV. A konserwacja? Wystarczy umycie raz do roku delikatnym środkiem czyszczącym.

Dbaj o to, co pod dachem

Sama elewacja to jednak nie wszystko, by bryła domu była spójna i dopracowana. Niezwykle ważną częścią budynku jest fragment pod okapem dachu. Nieosłonięty będzie straszyć widokiem belek konstrukcyjnych czy wystającymi elementami instalacyjnymi. Stanie się też łatwy do zasiedlenia przez ptaki, gryzonie czy owady. Aby tego uniknąć, wystarczy zastosować podbitkę dachową, zwaną też podsufitką.

Podsufitka nie tylko chroni dach i poprawia wygląd elewacji, ale też wpływa na koszty eksploatacji domu oraz zapewnia właściwą wentylację połaci dachowej. Dach bez podbitki przepuszcza więcej ciepła, ponieważ nie chronimy go przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak wiatr, mróz czy śnieg – tłumaczy Artur Jakubowski, product manager Vox. W podbitce dachowej Infratop marki Vox możemy też zamontować oświetlenie. To świetny sposób, by zaaranżować strefę relaksu na tarasie albo efektownie podświetlić bryłę domu.

Dobre wejście

Wisienką na torcie każdego domu jest stolarka. Dobrze dobrana stanowi ozdobę elewacji i całego budynku. Pamiętajmy, że okna i drzwi to ważny element decydujący o energetycznym zrównoważeniu budynku. W przypadku okien kluczowe są odpowiednie szyby. Gdy dom użytkowany jest tylko w lecie i sporadycznie zimą, duże przeszklenia nie będą stanowiły problemu dla równowagi termicznej. Dodadzą bryle domu lekkości oraz doświetlą wnętrza.

Stolarkę warto dobierać kontrastowo do elewacji - jasne drzwi i okna do ciemnej fasady, ciemne zaś do jasnych paneli. Drzwi Vocal dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych, dzięki czemu dopasujemy je do różnych elewacji. Solidna sosnowa rama oraz wodoodporna okładzina zewnętrzna zapewnią drzwiom trwałość, a dzięki swojej budowie, będą też dobrą barierą termiczną.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także