PARTNER PORTALU
Dopasuj ogród do domu. Poznaj zalety prefabrykatów betonowych

Dopasuj ogród do domu. Poznaj zalety prefabrykatów betonowych

Autor: Ewa Kozioł
16 lut 2022 10:34

Ogród i dom powinny do siebie idealnie pasować i tworzyć spójną kompozycję. Pomogą w tym prefabrykaty betonowe. Można je stosować zarówno w aranżacji przestrzeni wokół posesji, jak i w ogrodzie.


To szeroka grupa produktów obejmująca kostki i płyty nawierzchniowe oraz elementy małej architektury, takie jak schody, murki, donice czy ogrodzenia. Każdy z produktów można użyć w co najmniej kilku różnych aranżacjach stylistycznych, ale są również takie, które najlepiej zaprezentują się w konkretnej kompozycji. Prefabrykaty betonowe spotkamy w ogrodach utrzymanych w każdym stylu, np. nowoczesnym, japońskim czy angielskim. Trzeba jednak przyznać, że najczęściej znajdują zastosowane w dwóch pierwszych z wymienionych stylów, co wynika poniekąd z ich charakteru, a także pożądanej w tej stylistyce czystej, prostej i minimalistycznej formy. W przestrzeniach utrzymanych w stylu angielskim betonowe elementy są używane rzadziej, zazwyczaj tam, gdzie mogą zastąpić drewno lub naturalny kamień. Dobiera się wtedy takie rozwiązania, które jak najwierniej oddają wygląd naturalnych surowców.

Nawierzchnia dopasowana do stylu

Jednym z ważniejszych elementów aranżacji w każdym ogrodzie jest nawierzchnia. To właśnie ona, poza roślinnością i dekoracjami, buduje jego klimat. Betonowe płyty i kostki są wprost doskonałe do nowoczesnych kompozycji ogrodowych. Po pierwsze dlatego, że beton jest tworzywem bardzo popularnym w tym stylu, ale również ze względu na to, że cechuje go minimalizm wyrażający się w prostej formie i stonowanej, szarej bądź beżowej kolorystyce. Kostki i płyty betonowe posiadają ponadto geometryczne kształty, które również są bardzo cenione w nowoczesnych aranżacjach. Przykładem idealnej płyty do wykończenia nawierzchni w nowoczesnym ogrodzie jest Polbruk Lamell. Posiada ona, modny, duży wymiar 60x40 cm oraz dwie faktury: gładką i płukaną. Pierwsza obejmuje sześć wersji kolorystycznych utrzymanych w odcieniach szarości i beżów. Druga występuje w kolorze ritmo, czyli melanżowej szarości.

Planując nowoczesną oprawę, warto także zwrócić uwagę na płytę Linea. Jest to betonowa płyta ogrodowa o wymiarach 25x75 cm, grubości 4 cm w kolorze ponadczasowej jasnej szarości. Doskonale imituje trawertyn, a jej faktura przypomina w dotyku naturalny kamień. 

Wiadomo jednak, że nie każdy ogród jest nowoczesny lub inspirowany stylem japońskim. Zdarzają się, choć rzadziej, bardziej klasyczne projekty, takie jak ogród w stylu angielskim. Stawia się w nich na tajemniczość, pozorny nieład, a także swobodę i naturalność. Alejki ogrodowe w takich aranżacjach są najczęściej wykonywane z piasku lub kamienia, dlatego dobrym pomysłem będzie tu użycie płyty Polbruk Petra. Dzięki swoim nieregularnym krawędziom przypomina ona naturalny kamień. 

Murek czy donica?

Kolejnym ważnym elementem ogrodowej aranżacji są murki. W zasadzie wyznaczają one granice poszczególnych stref w ogrodzie i stanowią dla nich ramy kompozycyjne, ale można z nich także zbudować donice i inne elementy małej architektury. Przykładami takich wszechstronnych prefabrykatów betonowych mogą być murek Grando i Albero. Choć różnią się od siebie, to łączy je naturalny, kamienny wygląd, dlatego nadają się do ogrodów zarówno w stylu nowoczesnym i japońskim, jak i angielskim.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, z murków w ogrodach najczęściej buduje się granice dla rabat, kwietni-ki, donice oraz inne elementy małej architektury. A co w przypadku, gdy nasz projekt zakłada punktowe rozmieszczenie roślinności? Jest to częsta praktyka w aranżacjach nowoczesnych i w stylu japońskim. Warto wtedy sięgnąć po donice betonowe, które są łatwym i szybkim w realizacji rozwiązaniem! Jedną z nich jest donica Tigela. Posiada ona prostą, kubistyczną formę i minimalistyczny, ale jednocześnie elegancki wygląd. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także