PARTNER PORTALU
Drewniana elewacja. Sprawdź, jak ją zabezpieczyć. Przewodnik!

Drewniana elewacja. Sprawdź, jak ją zabezpieczyć. Przewodnik!

Autor: Ewa Kozioł
08 paź 2021 11:35

Elewacja drewniana wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Obecnie na rynku mamy spory wybór produktów, które w tym pomogą. Jednak, który z tych preparatów najlepiej wybrać? Mamy dla was praktyczny poradnik.

Pierwszym krokiem jest odpowiedź na pytanie, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Czy chcemy podkreślić naturalny rysunek i usłojenie? A może stłumić ten efekt i nadać drewnu oczekiwany przez nas kolor? Warto również poznać właściwości i przeznaczenie poszczególnych produktów pamiętając, aby indywidualnie traktować każdy z elementów, który chcemy zabezpieczyć.

– Jedne środki doskonale sprawdzą się w przypadku małych, skomplikowanych elementów, innymi należy potraktować duże jednolite powierzchnie. Jeszcze inaczej powinniśmy obchodzić się z podłogą tarasu czy meblami ogrodowymi, bo są znacznie bardziej narażone na ścieranie i częściej mają kontakt bezpośrednio z naszą skórą – mówi Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska.

Oswoić drewnianą elewację

Nie ulega wątpliwości, że spośród wszystkich wcześniej wymienionych, elewacja jest jednym z najbardziej newralgicznych elementów – z jednej strony, jej duża powierzchnia sprawia, że zaniedbania są bardzo widoczne już na pierwszy rzut oka, z drugiej, pogorszenie jej stanu może narazić nas na problemy z prawidłowym utrzymaniem budynku, konieczność przeprowadzenia poważnego remontu, a w rezultacie duże nakłady finansowe.

– Wygląd elewacji zależy przede wszystkim od gatunku drewna, z którego jest wykonana. Od tego będzie też zależeć sposób jej pielęgnacji. Gatunki europejskie – zwłaszcza lokalne – wymagać będą przede wszystkim starannej impregnacji z uwzględnieniem czynników biobójczych, a później zabezpieczenia środkami pigmentującymi takimi jak lakieorbejce czy lazury. Gatunki egzotyczne, które samoistnie zapewniają odporność na działanie korozji biologicznej, częściej poddawane są wyłącznie olejowaniu. Wybór środka konserwującego powinien być jednak dostosowany przede wszystkim do czynników, na których wpływ narażona jest elewacja (stopień nasłonecznienia, wilgotność) – podpowiada ekspert JAF Polska.

Raz na kilka lat lazurą

Lakierobejce nadają elewacji kolor i delikatny połysk, jednak zapewniają jedynie powierzchniową ochronę. Tworzą film na powierzchni deski nie impregnując wewnątrz. Ci, którzy chcą zabarwić drewno, ale pozostawić półmatową powierzchnię, wybierają lazury.

– Malowanie lazurą, czyli inaczej lazurowanie, ma za zadanie pozostawić widoczny rysunek drewna. Lazury tworzą gładką i przejrzystą powłokę, zachowując naturalny wygląd struktury drewna i uwypuklając rysunek słojów. Zawarte w nich barwniki – pigmenty, pozwalają na uzyskanie oryginalnego efektu dekoracyjnego i zabezpieczają. W preparatach koloryzujących ochronę przed promieniami UV stanowią zawarte w nich pigmenty. W przypadku produktów bezbarwnych nie wszystkie oferują te dodatkowe właściwości – wyjaśnia Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska.

Zabezpieczenie elewacji lazurą nie jest bardzo pracochłonne. Środki do malowania drewna typu lazurującego wymagają, aby nakładane na drewno warstwy były cienkie. Ich aplikacja powinna przypominać wcieranie w drewno. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy odświeżamy wcześniej malowane powierzchnie. Nie należy malować drewna zniszczonego lub zabrudzonego, powierzchnię przeznaczoną do malowania wcześniej należy starannie oczyścić. Jeżeli powłoka jest w dobrym stanie, należy ją umyć detergentem, spłukać i pozostawić do wyschnięcia, a następnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym w celu zwiększenia przyczepności kolejnej powłoki.

Jeżeli powierzchnia jest spękana lub zniszczona w inny sposób, konieczne jest mechaniczne usunięcie poprzedniej powłoki aż do surowego drewna. Sinizny i przebarwienia spowodowane wilgocią można zlikwidować lub zmniejszyć ich intensywność stosując specjalne do tego celu preparaty chemiczne np. dostępnym w asortymencie JAF Polska odszarzaczem. Zabezpieczone w ten sposób elewacje pozostają odporne na działanie szkodliwych czynników nawet kilka lat.

Częściej, ale bez wysiłku, olejem

Jeśli stosujemy na elewacji najodporniejsze gatunki drewna i zależy nam wyłącznie na podkreśleniu jego naturalnego piękna, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się olej. Olejowanie nie jest konieczne, ale pożyteczne. Pewne gatunki drewna, ze względu swoją naturalną wytrzymałość, nie wymagają zabezpieczenia, ale dla utrzymania ich naturalnej barwy powinny być olejowane. Produkt ten wnika głęboko w deskę, nie tworząc żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Doskonały w przypadku twardych gatunków, takich jak dąb czy modrzew syberyjski oraz gatunków egzotycznych. Nakłada się go łatwo, czyli wcierając za pomocą ściereczki bawełnianej lub w przypadku większych powierzchni - pędzla.

– Impregnacja olejem jest najłatwiejsza, bo preparat całkowicie wnika w drewno. Przy kolejnym malowaniu można więc nanieść olej bez wcześniejszego zdzierania powierzchni. Wystarczy wcześniej usunąć zabrudzenia przy pomocy detergentu, a następnie poczekać do wyschnięcia. Dla utrzymania efektu olejowanie powinno się powtarzać co sezon w przypadku tarasów i co 3-4 sezony w przypadku elewacji – mówi Łukasz Walczak.

Regularność i wysokiej jakości produkty

Żadna metoda ani środek konserwujący nie zapewnia wieczystej ochrony drewna. Z tego też względu, zabiegi renowacyjne i impregnacyjne należy co pewien czas powtarzać. Kontrola powinna być przeprowadzana co sezon i obejmować wszystkie elementy drewniane. Zdarza się bowiem, że jedna ściana wystawiona jest silniej na działanie słońca, deszczu czy wiatru i szybciej wymaga interwencji.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także