Drewniany taras - jakie drewno wybrać? Poradnik i przegląd popularnych gatunków drewna

Drewniany taras - jakie drewno wybrać? Poradnik i przegląd popularnych gatunków drewna

Autor: Justyna Łotowska
01 cze 2021 10:20

Drewniany taras jest naturalny, modny i pięknie się starzeje. O czym wiedzieć, zanim zdecydujesz się na taras z drewna? Jakie gatunki drewna sprawdzą się najlepiej? Jakie zalety i wady mają gatunki egzotyczne, takie jak ipa, cumaru czy teak, a jakie sosna, świerk czy modrzew?

  • Drewno na taras powinno być trwałe, stabilne wymiarowo i wytrzymałe na obciążenia. Dlatego wielkim powodzeniem cieszą się gatunki egzotyczne z Azji, Ameryki Południowej oraz syberyjska odmiana modrzewia.
  • Cechy charakterystyczne, zalety i wady gatunków egzotycznego drewna jak bangkirai, ipe, cumaru, massaranduba, teak.
  • Zalety i wadygatunków europejskich drewna: modrzew syberyjski, sosna, świerk. 
  • Taras termowany - czy warto. Czym jest drewno termowane, zalety i wady.
  • Taras kompozytowy - zalety i wady tarasu z kompozytu. 

Czy może być coś lepszego niż odpoczynek na tarasie w ciepły, letni dzień? Owszem – odpoczynek na tarasie… z drewna! Długie dni oraz piękna pogoda to doskonałe okoliczności, żeby docenić jego naturalnym wygląd – nie tylko w ciągu lata, ale również przez kolejne lata…

Rodzime, egzotyczne lub termowane drewno, a także deski kompozytowe - oferta desek tarasowych jest szeroka i zróżnicowana. Dlatego, zanim zamówimy konkretny produkt, warto zastanowić się, czego od niego oczekujemy. Poszczególne rodzaje różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim wyglądem i właściwościami. Która z desek będzie najlepsza? O różnicach i zaletach tego typu materiałów opowiadają eksperci z JAF Polska.

Taras drewniany - dlaczego warto? Zalety tarasu drewnianego

Taras z drewna to wytrzymała i efektowna konstrukcja. Pasuje do każdego domu, a zarazem jest jego funkcjonalnym przedłużeniem. Z łatwością komponuje się z pozostałymi elementami ogrodu, a możliwości aranżacji drewna są nieograniczone. W przeciwieństwie do płytek drewno jest przyjemne w dotyku i nie nagrzewa się latem oraz nie wychładza jesienią. Dzięki temu możemy swobodnie chodzić po nim boso. Drewno amortyzuje także upadki, więc jest bezpieczniejsze dla dzieci i innych domowników. Ponadczasowe piękno i funkcjonalność czynią z drewna ulubiony materiał tarasowy.

- Drewno na taras powinno być trwałe, stabilne wymiarowo i wytrzymałe na obciążenia. Dlatego wielkim powodzeniem cieszą się gatunki egzotyczne z Azji, Ameryki Południowej oraz syberyjska odmiana modrzewia. Są wytrzymałe w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych oraz bardziej odporne na użytkowanie i uszkodzenia mechaniczne. Łączą w sobie wytrzymałość, elegancki wygląd, niepowtarzalny charakter i usłojenie. Drewno egzotyczne to także bardzo dobry wybór związany z polskimi warunkami klimatyczno-pogodowymi. Przede wszystkim jego odporność biologiczna jest bardzo wysoka. Nawet jeśli zaniedbany czyszczenie i pielęgnację, to nie ma to większego wpływu na jego żywotność, a jedynie na estetykę, gdyż taras powierzchniowo spatynuje – mówi Piotr Lisowski, Product Manager w JAF Polska.

Taras z drewna egzotycznego - jaki gatunek drewna wybrać?

W kwestii drewna egzotycznego, na szczególną uwagę zasługuje gatunek bangkirai. Pochodzi on z Azji Południowej, a jego znakomita wytrzymałość na warunki atmosferyczne jest od dawna znana w Europie. Jego barwa znana jest od jasnobrązowej do czerwonawej, zależnie od danej deski. Wyróżnia się mało widocznym rysunkiem drewna.

Bardzo trwały, stabilny wymiarowo i wytrzymały na obciążenia jest gatunek ipe. To południowoamerykańskie drewno w stanie świeżym jest jasnobrązowe lub jasnożółto-zielone i stopniowo ciemnieje, aż do barwy ciemnobrązowej lub oliwkowej. Choć kolory poszczególnych desek różnią się od siebie, ich wspólnym mianownikiem jest niewielka liczba sęków.

W przypadku odmian pochodzących z Ameryki Południowej, na tarasy z drewna stosuje się także odmianę o nazwie cumaru. Należy ona do jednych z najbardziej odpornych i najtrwalszych gatunków drewna egzotycznego. Posiada matowy wygląd, o barwie od czekoladowej do czerwonobrązowej. Pokryte jest gęstym, falistym rysunkiem, o ściśle ułożonych włóknach.

Oprócz cumaru, w tym samym kanonie znajdziemy także massaranduba. Ze względu na niebywałą wytrzymałość, gatunek ten stosowano przy budowie statków. Jego olśniewająca ciemnoczerwona barwa i drobne usłojenie zamieniają taras w dzieło sztuki.

Jednym z najbardziej popularnych gatunków jest teak. Posiada on znaczną ilość substancji oleistych oraz kwasu krzemowego, dzięki czemu nie nasiąka wodą i jest odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Mówiąc o drewnie egzotycznym, warto wspomnieć także o modrzewiu syberyjskim. Jest to pachnący i wytrzymały gatunek drewna iglastego, odporny na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Dzięki wysokiej zawartości żywicy świetnie znosi zmiany pogodowe. Niska chłonność wody sprawia, że można zrezygnować z jego impregnacji.

Taras z drewna rodzimego - jaki gatunek się sprawdzi?

W przypadku gatunków drewna pochodzących z Polski najbardziej klasycznym z nich jest sosna. Żywica zawarta w drewnie czyni sosnę wytrzymałą, jednak w postaci surowej wymaga zabezpieczenia odpowiednim impregnatem. Miłośnicy drewna docenią jej niezwykły charakter, który tworzą jednolita kolorystyka oraz ciekawa struktura usłojenia.

Drugim z gatunków jest świerk, charakteryzujący się małymi sękami oraz niewielką ilością pęcherzyków żywicy. Posiada kremowo-biały kolor z lekkimi żółtymi zabarwieniami. Jest bardzo łatwy w obróbce i barwieniu. Przy stosowaniu na zewnątrz wymaga impregnacji.

Czytaj również: Modne deski tarasowe - trendy 2021. Co wybierają Polacy?

Taras z drewna termowanego - na czym polega termowanie?

Jeśli zdecydowaliśmy się na drewno krajowe, warto postawić na odmiany obrabiane termiczne, którego zakup zwróci się podczas użytkowania. W ten sposób ograniczamy ilość prac konserwacyjnych i pielęgnacyjnych.

Godny uwagi w tej kwestii jest termojesion. Należy on do najtrwalszego drewna w tej części świata. Wystawiony na działanie różnych czynników atmosferycznych, może służyć z powodzeniem nawet kilkadziesiąt lat. Początkowo jasnobrązowe z ciemnym twardzielem, z czasem przybiera ciemny odcień „Latte Macchiato”, od którego odcinają się kontury słojów. Przyjemny w dotyku jesion jest ekologicznie pozyskiwany z kontrolowanych terenów występowania w Europie.

Oprócz niego jest także termososna. Dzięki uszlachetnieniu termicznemu drewno sosnowe zyskuje parametry, które pozwalają na wykorzystanie go do zastosowań zewnętrznych. Zachowuje żywy, kontrastowy rysunek surowego drewna sosnowego z zaznaczonymi sękami. Dzięki uszlachetnieniu przybiera ciepłą barwę karmelu. Oprócz żywicy wyeliminowane zostały związki emitujące formaldehyd, co czyni ją bezpieczną i ekologiczną. Pozyskiwana z kontrolowanych terenów występowania w Europie.

- Termowanie, czyli poddanie drewna obróbce cieplnej sprawia, że zmianie ulega struktura celulozy, a co za tym idzie – parametry jakościowe. Sam proces jest całkowicie ekologiczny. Drewno poddawane jest działaniu wysokiej temperatury, bez udziału środków chemicznych. W rezultacie odznacza się najwyższą klasą trwałości. Jest odporne na warunki atmosferyczne oraz degradację biologiczną. Dzięki redukcji wilgotności zapewnia wzorową stabilność wymiarową – mówi Darina Lazarova, Product Manager w JAF Polska

Deski termowane są pozbawione żywicy, co skuteczne zapobiega powstawaniu wycieków. Równocześnie wzrasta ich kruchość, dlatego nie powinny być stosowane jako elementy konstrukcyjne. W kwestii systemów niewidocznego montażu, szczególnie polecamy systemy wyposażone w złączki wykonane z karbonu (np. Clipfix). Podobnie jak w przypadku tradycyjnego cukru, również celuloza ulega karmelizacji, a drewno uzyskuje nowy odcień – od miodowego do czekoladowego. Jest jednak podatny na szarzenie. Dlatego dla utrzymania pięknego koniakowego koloru zalecamy stosowanie oleju barwiącego.

Zobacz też: Jak przygotować taras do sezonu? Taras drewniany i kompozytowy - poradnik eksperta

Taras kompozytowy - zalety i wady tarasu z kompozytu

Co, jeśli chcemy cieszyć się wyglądem drewnianego tarasu, a nie mamy czasu dbać o jego regularną konserwację? Wtedy z pomocą nadchodzi taras kompozytowy – sprawdzony przepis na bezproblemowy w utrzymaniu taras o estetycznym wyglądzie. Co więcej, jest on bezproblemowy w samodzielnym montażu.

- Kompozyt to materiał uzyskiwany z połączenia polimerów oraz włókien drzewnych ze specjalnymi uszlachetniaczami. Wykonane z niego deski łączą w sobie cechy obu materiałów – prezencję drewna oraz trwałość tworzywa sztucznego. Dzięki zawartości włókien drzewnych kompozyt jest przyjazny dla ludzi, a zarazem pozbawiony słabości drewna. Jest stabilny wymiarowo, odporny na działanie wilgoci i ataki szkodników. Nie deformuje się, nie rozwarstwia i nie wymaga konserwacji, a po zimie wystarczy go jedynie zmyć! Idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie nowoczesność i wygodę – wyjaśnia ekspert firmy JAF Polska.

Taras z deski kompozytowej jest wygodny w utrzymaniu, jak i układaniu. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw do ukrytego montażu, a na powierzchni swojego tarasu nie uświadczymy widoku wkrętów. Cięcie desek kompozytowych również nie stanowi żadnego problemu. Używamy w tym celu tych samych przyrządów, co do obróbki drewna.

Przy wyborze pamiętajmy, że każdy taras wymaga innej pielęgnacji. Jej zakres zależy m.in. od specyfiki wybranej deski, otoczenia, podłoża oraz tego czy jest zadaszony. Taras z drewna to szlachetne piękno oraz siła z natury, taras kompozytowy to synonim wygody, natomiast taras termowany zgrabnie łączy zalety obu powyższych. Niezależnie od wybranego materiału, początek lata to najlepszy moment na dokonanie montażu i czerpanie radości z pięknego oraz trwałego tarasu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także