PARTNER PORTALU
Jak ułożyć kostkę wokół domu? Poradnik i dobre pomysły

Jak ułożyć kostkę wokół domu? Poradnik i dobre pomysły

Autor: Justyna Łotowska
09 sie 2022 09:15

Jodełka, cegiełka, szachownica, drabinka, z przesunięciem, czy step by step – nawierzchnia przed domem nie musi wyglądać monotonnie, wystarczy jeden z wymienionych wzorów, aby ją ożywić i urozmaicić. W ten sposób można ułożyć całą nawierzchnię lub tylko wymagający wyeksponowania jej fragment. Podpowiadamy, które płyty najlepiej nadają się do układania tego rodzaju wzorów.

Zwykle, gdy decydujemy się na budowę nawierzchni, koncentrujemy się na wyborze kostek lub płyt beto-nowych o ciekawym designie, który będzie współgrać z kreowaną przez nas przestrzenią. Czasem jednak warto wyjść poza schemat i zwrócić uwagę na układ poszczególnych elementów względem siebie.

Indywidualny wzór potrafi naprawdę wiele zmienić i sprawić, że nawierzchnia w przydomowej przestrzeni będzie prezentować się oryginalnie i niesztampowo. Sposobów układania jest naprawdę wiele, jednak każdy z nich wymaga odpowiedniego rodzaju płyt.

Ciekawy pomysł na ścieżkę w ogrodzie. Fot. mat. prasowe Polbruk
Ciekawy pomysł na ścieżkę w ogrodzie. Fot. mat. prasowe Polbruk

Wzory dla wielkich formatów … klasycznie, a może step by step

Zacznijmy zatem od dużych formatów. Do tej grupy należą tzw. wielkoformatowe płyty, takie jak np. Polbruk Magna, czyli jeden z absolutnych gigantów dostępnych na rynku. Pojedyncza płyta posiada rozmiar 75x100 cm w wersji większej, a w mniejszej 50x75 cm.

Oczywiste jest to, że tak dużych płyt nie ułożymy w każdy możliwy sposób. Na przykład nie nadają się one do wykonania popularnej „jodełki”, a do układania ich w bardziej skomplikowane wzory potrzebna jest naprawdę duża powierzchnia. Dostarczają jej choćby duże publiczne place, ale nie działki z domami jednorodzinnymi. Zatem najlepiej ułożyć je klasycznie czyli bez przesunięcia.

Ciekawą opcją jest również ułożenie wielkoformatowych płyt metodą „step by step”, co oznacza zachowanie pomiędzy nimi odstępu równego mniej więcej długości ludzkiego kroku. Przestrzeń dzielącą betonowe elementy wypełniamy grysem lub obsiewany trawą, dzięki czemu uzyskamy ciekawy efekt wizualny, a przy tym zwiększymy przestrzeń bioaktywną. Rozwiązanie to można zastosować również w opasce dookoła domu lub w przypadku alejek ogrodowych.

Niektóre z płyt dostępnych na rynku można też ułożyć w cegiełkę. W tym celu umieszcza się płyty z przesunięciem stanowiącym połowę długości elementu z sąsiadującego rzędu. 

Nawierzchnia wokół domu ułożona z lekkim przesunięciem. Fot. mat. prasowe Polbruk
Nawierzchnia wokół domu ułożona z lekkim przesunięciem. Fot. mat. prasowe Polbruk

Mniejsze mogą więcej … drabinka, szachownica czy jodełka

Elementy kwadratowe i prostokątne stwarzają więcej możliwości na stosunkowo niewielkich nawierzchniach wokół domu. Na przykład poza ułożeniem w cegiełkę czy z dowolnym przesunięciem, płyty w kształcie prostokąta mogą tworzyć także wzór drabinki. Ten sposób układania polega na wykonaniu pierwszego rzędu płyt pionowo, zaś następnego prostopadle do nich, dzięki czemu powstaną „szczeble” drabinki. Kompozycję zamykamy kolejnym pionowym rzędem.

Alternatywnym i ciekawym wzorem jest również szachownica. Polega ona na stworzeniu w jednym rzędzie „modułów” naprzemiennie z płyt ułożonych poziomo, a następnie pionowo. Szachownicę można też wykonać z elementów w różnych kolorach. Powinny być jednak utrzymane w jednej tonacji.

Bardzo popularnym wzorem na nawierzchni jest również „jodełka”, która po latach niebytu powróciła do łask, znów stając się obowiązującym trendem. Stanowi ona znaną od starożytności metodę łączenia ze sobą elementów. Często w ten sposób układano nawierzchnię rzymskich dróg, motyw ten wykorzystywano także we wznoszonych wówczas i później budowlach. Dziś jodełka to czysty design, ale nie każda dostępna na rynku płyta czy kostka jest odpowiednia do układania tego wzoru. Do komponowania takiego deseniu świetnie nadają się długie i wąskie elementy.

Powyżej opisane wzory oczywiście nie wyczerpują wszystkich możliwości, jeśli chodzi o układ elementów nawierzchni. Poza podstawowymi kompozycjami istnieją również ich wariacje i modyfikacje. Niektóre desenie można ze sobą łączyć, aczkolwiek należy pamiętać o zachowaniu tak ważnej we współczesnym projektowaniu przestrzeni zasady minimalizmu i oszczędności form. 

Kostka ułożona w jodełkę to modne rozwiązanie na nawierzchnię wokół domu. Fot. mat. prasowe Polbruk
Kostka ułożona w jodełkę to modne rozwiązanie na nawierzchnię wokół domu. Fot. mat. prasowe Polbruk

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także