Kolor ścian domu: jak wybrać najlepszy? Na topie biel i szarość!

Kolor ścian domu: jak wybrać najlepszy? Na topie biel i szarość!

Autor: Ewa Kozioł
22 lut 2021 13:19

Jaki kolor elewacji wybrać? Biel i szarość to hit, a zarazem klasyka elegancji, która zawsze jest ponadczasowa. Doskonale pasują do praktycznie wszystkich elewacji budynków.

Sukienka, kostium, garnitur – a w praktyce każdy element garderoby – z odpowiednio dobranym fasonem oraz kolorem niemal zawsze podkreśli atuty właściciela. Z podobną sytuacją spotykamy się przy elewacji, tutaj jednak dodatkowo musimy pamiętać o tym, że nasz wybór będzie oddziaływać przez długie lata.

Optymalne kolory elewacji uwydatnią walory architektoniczne budynku, zbudują pozytywny wizerunek mieszkańców i dobrze będą oddziaływać na otoczenie. Musimy jednak pamiętać o tym, że chybiony kolor elewacji jest wielokrotnie bardziej nieprzyjemny dla właściciela niż źle dobrany strój wyjściowy. To błąd za który możemy płacić latami. Na szczęście w przypadku tynków są dwa kolory, które praktycznie zawsze sprawdzają się idealnie. To biel i szarość w różnych odcieniach. Te barwy to hit, a zarazem klasyka elegancji, która zawsze jest ponadczasowa. To po prostu pewny wybór, z którego właściciele będą dumni. Eksperci nie mają wątpliwości, że te dwie barwy są bezkonkurencyjne i pasują niemal do wszystkich domów, dachów oraz najbliższego otoczenia. Sprawdzają się jak królewski odcień ciemnego granatu wśród eleganckich garniturów, czy kostiumów businesswoman.

Wybór na lata

Przy planowaniu kolorystyki elewacji, tak samo jak przy kompletowaniu „stroju na tzw. ważne wyjście” nie można pozwolić sobie na pomyłki. Źle dobrana koszula do marynarki lub niewłaściwe buty mogą popsuć walory estetyczne atrakcyjnej osoby. Podobnie jest przy wyborze elewacji, jeśli więc zdecydujemy się na inny kolor elewacji niż biały w połączeniu z szarym, zawsze musimy wziąć pod uwagę barwę dachu, ram okien i drzwi.

Eksperci proponują rozpocząć wybór koloru od elewacji, następnie wybierać barwę dachu i pozostałych detali. Oczywiście można postępować według odwrotnego schematu, ale według ekspertów pierwsza opcja jest optymalna. 

Potwierdzona jakość

Elewacja to nie suknia na jedno wyjście, czy koszula na jeden sezon. Musi nam służyć latami, jak najlepsze buty szyte u szewca na miarę. Powinna być optymalna, ma przecież chronić przed warunkami atmosferycznymi i być jednocześnie wizytówką, która podkreśli nasz charakter. Musi być wykonana profesjonalnie i tylko wysokiej jakości materiałami, ponieważ chroni budynek 24 godziny na dobę przez długi okres jego użytkowania.

Styliści, jeśli chodzi o ubiór proponują strój skomponowany z różnych marek, to jednak zupełnie nie sprawdza się w przypadku docieplenia ścian budynku i wykończenia elewacji. W tym przypadku eksperci budowlani rekomendują, aby wszystkie produkty wykorzystywane do wykończenia elewacji domu, takie jak: tynki, styropian, kleje, farby były zakupione w kompletnym systemie ociepleń od jednego, renomowanego producenta. Takie rozwiązanie gwarantuje, że wszystkie elementy ze sobą współpracują tworząc idealną całość.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także