PARTNER PORTALU
Materiał na dach. Jakie pokrycie wybrać? To warto wiedzieć!

Materiał na dach. Jakie pokrycie wybrać? To warto wiedzieć!

Autor: Ewa Kozioł
04 paź 2022 11:20

Jak obecnie wygląda sytuacja na rynku pokryć dachowych? Które materiały są słabiej dostępne, a na jakie inwestorzy decydują się chętniej niż wcześniej? O aktualnej sytuacji mówią eksperci. Podpowiadają też, jak wybrać najlepsze pokrycie dachowe.

Wzrost cen energii spowodował, że wraz z nimi podrożały również tradycyjne dachówki, do których wypału wykorzystuje się gaz. Rosnące ceny tego typu pokryć idą w parze z ich niższą niż wcześniej dostępnością. Na realizację zamówień inwestorzy często muszą czekać nawet kilka miesięcy. Jak wygląda sytuacja na rynku pokryć dachowych z blachy?

Dobra dostępność, lepsza cena

Kłopoty z dostępnością produktów, charakterystyczne dla producentów tradycyjnych dachówek, omijają w obecnych czasach firmy wytwarzające pokrycia dachowe z blachy. Proces produkcji jest w tym przypadku mniej kosztochłonny, dlatego producenci nie mają problemów z realizacją poszczególnych zamówień. 

Blachodachówka Karen 1.jpg
Blachodachówka Karen 1.jpg
Fot. Regamet

Cena dobrej jakościowo dachówki ceramicznej waha się w tej chwili w granicach od 100 do 125 zł za metr kwadratowy, dachówka cementowa płaska to koszt ok. 70 zł. Tymczasem koszt dobrej klasy pokrycia dachowego z blachy utrzymuje się w granicach od 60 do 65 zł za metr kwadratowy.

– Wysokiej jakości pokrycie z blachy jest tańsze od obu wspomnianych wariantów. Jednocześnie ich zalety w niczym nie ustępują pozostałym rodzajom materiałów, w wielu aspektach wręcz je przewyższają. Możemy wyróżnić, chociażby lekką wagę, łatwość transportu, zróżnicowanie wzorów i kolorów – mówi Bartłomiej Ukowski, dyrektor handlowy Regamet.

Z czego wynika przewaga cenowa?

W przypadku dachów krytych blachodachówkami niższa jest jednak nie tylko cena samego materiału. Co jeszcze wpływa na to, że decydując się na to rozwiązanie, inwestor może oczekiwać sporych korzyści finansowych? –  Koszty są znacznie niższe niż w przypadku dachów pokrywanych dachówką tradycyjną, na co wpływa kilka czynników, min. cena więźby, robocizna i sam materiał. Inwestor jest w stanie zaoszczędzić ok. 40% kwoty wybierając pokrycie dachowe z blachy. To wnioski z analizy dokonanej na jakościowo zbliżonych do siebie produktach klasy premium – tłumaczy Marcin Kluz, dyrektor ds. sprzedaży hurtowej Regamet.

Przewaga cenowa pokryć dachowych z blachy bierze się jednak nie tylko z korzystniejszej ceny samego materiału, a z całości konstrukcji dachowej i związanych z nią kosztów. Pokrycia z tradycyjnych dachówek wymagają bardziej masywnej więźby, a praca ekipy montażowej pochłania więcej czasu, co wynika m.in. z konieczności łączenia ze sobą pojedynczych elementów i znacznie większego ciężaru pokrycia. Metr kwadratowy dachówki waży przeciętnie 60-70 kg, podczas gdy w przypadku pokrycia z blachy jest to waga zaledwie kilku kilogramów.

Fot. Regamet

Niewielki ciężar blachodachówki jest bardzo ważnym aspektem w przypadku rekonstrukcji dachów. Kiedy dom ma już swoje lata, a sama więźba jest nieco osłabiona, decyzja o wyborze pokrycia blaszanego okaże się znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Korzyści jest więcej

Przeznaczając na pokrycie dachowe z blachy budżet mniejszy niż na analogiczne pokrycie z dachówki tradycyjnej, jednocześnie nie trzeba obawiać się, że będzie ono mniej estetyczne, trwałe czy gorsze technicznie. W przypadku tego typu pokryć względy estetyczne idą w parze z najnowszymi trendami. 

Wymienione wcześniej zalety pokryć dachowych z blachy udowadniają, że krążąca od lat teoria na temat tego, że tradycyjne dachówki są pokryciem bardziej luksusowym, zapewniającym większy prestiż, nie jest prawdą. Inwestorzy poszukujący na swój dach pokrycia bardziej nowoczesnego, urozmaiconego, w ciekawszych kształtach i kolorach, już od dawna zwracają uwagę właśnie na pokrycia z blachy. Względy ekonomiczne i lepsza dostępność produktów – zwłaszcza w obecnych czasach – dodatkowo przemawiają na ich korzyść.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także