PARTNER PORTALU
Montaż rynien. Zobacz jak zrobić to poprawnie

Montaż rynien. Zobacz jak zrobić to poprawnie

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
20 paź 2020 11:10

Źle wykonany montaż dachu może doprowadzić do poważnych i kosztownych uszkodzeń. Jak temu zapobiec? Jakich błędów unikać podczas montażu? Sprawdźcie co radzą eksperci.

Montaż rynien może nie wydawać się zbyt trudnym wyzwaniem. Warto jednak powierzyć go specjalistom i mieć pewność, że wszelkie elementy systemu orynnowania zostały zamontowane poprawnie. Co jednak w sytuacji, kiedy montażu musisz dokonać samodzielnie? Od czego zacząć? Na jakie elementy systemu zwrócić szczególną uwagę? 

Montaż rynien krok po kroku

Prawidłowy montaż systemu rynnowego to gwarancja jego niezawodnego działania. Systemy rynnowe obejmują kompletny zestaw akcesoriów, dzięki czemu odprowadzanie wody z dachów może działać efektywnie. Dlatego tak istotny jest prawidłowy montaż poszczególnych elementów. To właśnie one składają się na całość pracy systemu i definiują jego wydajność. Decydując się na samodzielny montaż rynien, zwróć szczególną uwagę na instrukcję producenta oraz zadbaj o wszelkie szczegóły w niej zawarte – wskazuje Przemysław Fałek, Kierownik Działu Technicznego Ruukki.

Montaż rynien – jak zrobić to dobrze?

ETAP 1: Wymiarowanie
Pierwszym krokiem do prawidłowo zamontowanej rynny jest jej dobór. Bardzo istotne jest uwzględnienie odpowiedniej wydajności systemu do powierzchni dachu, która będzie obsługiwana.

Na ogólną wydajność systemu wpływa:
• wielkość przekroju rynien (100, 125, 125 (R), 150 mm),
• przekrój rur spustowych (75, 90, 100, 120 mm),
• ilość spustów i ich lokalizacja w ciągu rynnowym.
Należy pamiętać, że rura spustowa posadowiona w środku pojedynczego ciągu rynnowego ma o niemal 30% większą wydajność od rury posadowionej na jego końcu.

ETAP 2: Montaż haków do rynien
Istnieją dwa podstawowe typy haków:
• nakrokwiowe,
• doczołowe.
Wśród nich rozróżnimy kolejne ich odmiany uzależnione od kształtu, materiału, z którego są wykonane i sposobu ich montażu.

Haki długie doginane na budowie w zależności od kąta nachylenia dachu i montowane na podwójnej łacie okapowej charakteryzują się dużą wytrzymałością i gwarancją prawidłowej wentylacji połaci dachowej. Z racji specyfiki ich montażu pod pokryciem dachowym najczęściej wykorzystywane są przy wykonywaniu nowego pokrycia dachowego.

Haki doczołowe montowane (jak sama nazwa wskazuje) do deski czołowej to niewątpliwie łatwiejszy montaż i możliwość instalacji bez konieczności ingerencji w okapową część pokrycia dachowego.
Niezależnie od dokonanego wyboru należy pamiętać o montażu haków z zachowaniem odpowiedniego spadku (3 do 5 mm na 1 mb), o prawidłowym rozstawie nie większym niż 60 cm i zagęszczeniu haków w miejscu występowania złączek rynien i narożników.

ETAP 3: Montaż rynien

Aby zamontować poprawnie rynny, należy zadbać o odpowiedni montaż haków, które determinują ich właściwą pozycję względem okapu dachu. Wewnętrzny kształt haków jest dostosowany do kształtu rynny i bez większych problemów poradzisz sobie z jej montażem. Należy uwzględnić również fakt, że rynny to produkt narażony na skrajne warunki atmosferyczne – latem jest wystawiony na wysoką temperaturę i promienie słoneczne, zimą zaś na mróz i oblodzenie. Co więcej, dobowe zmiany temperatur są na tyle duże, że koniecznie należy uwzględnić około 5-milimetrowe szczeliny dylatacyjne na połączeniach rynien, które skompensują wydłużanie i skracanie elementów pod wpływem zmian temperatury.

ETAP 4: Montaż narożników
Kształt dachów wielospadowych i kopertowych wymusza zastosowanie narożników rynnowych zewnętrznych i wewnętrznych. Elementy te zamontujesz za pomocą złączek rynnowych. Pamiętaj o konieczności podparcia połączeń poprzez zagęszczenie liczby haków w miejscu ich występowania.

ETAP 5: Montaż rur spustowych
Aby rozpocząć montaż rur spustowych, należy wykonać otwór w dnie rynny, możliwie najlepiej dopasowany do przekroju sztucera, który pełni funkcję połączenia ciągów rynnowych z rurami spustowymi. W przypadku dachów okapowych za pomocą krótkich odcinków rur i kolanek doprowadź element odpływu wody możliwie jak najbliżej ściany. Następnie trwale zamocuj rurę spustową do ściany budynku za pomocą obejm. Przy wyborze obejm rur spustowych pamiętaj o odpowiednim doborze długości tzw. trzpienia montażowego uwzględniającego grubość docelowej izolacji termicznej i pozwalającego na montaż rur w trwałym podłożu jakim jest ściana budynku.

Montaż rynien – jakich błędów unikać?

Źle zamontowany system orynnowania wcześniej czy później da o sobie znać, a jego konsekwencje mogą być naprawdę dotkliwe. Jakie są najczęściej spotykane błędy przy samodzielnym montażu rynien?
• Uszkodzenia elementów składających się na system orynnowania.
• Nieprawidłowe docięcia rynien
• Zły spadek w rynnie
• Nieprawidłowy rozstaw haków
• Zawieszenie rynien na złej wysokości
• Konserwacja systemu rynnowego.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także