×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Nawierzchnia w ogrodzie. Jak ją ułożyć? Metoda step by step jest super!

Nawierzchnia w ogrodzie. Jak ją ułożyć? Metoda step by step jest super!

Autor: Ewa Kozioł
20 paź 2022 10:49

Gdzie warto ułożyć nawierzchnię metodą „step by step”? Czy sprawdzi się w ogrodzie, czy jako opaska wokół domu? Podpowiadamy!

  • Metoda układania nawierzchni „step by step”  jest świetnym rozwiązaniem dla miejsc o mniejszym natężeniu ruchu oraz do takich lokalizacji, gdzie ścieżka ze względu na teren musi być wąska i kręta. 
  • Technologia wykonania ścieżki tą metodą nie jest specjalnie skomplikowana. Wystarczy układać kolejne elementy z przesunięciem równym odległości jednego ludzkiego kroku.
  • Metoda "step by step"  jest, ponieważ przestrzeń pozostawiona pomiędzy płytami absorbuje wodę potrzebną roślinom w ogrodzie, a także tworzy strefę bioaktywną, w której możemy na przykład zasiać trawę.

Metoda „step by step”, czyli krok po kroku, jest znana ludzkości od stuleci, lecz znajduje zastosowanie zdecydowanie rzadziej niż pełna nawierzchnia. Wynika to z faktu, że przestrzeń pomiędzy płytami trzeba wypełnić ziemią lub kamykami, przez co użytkowanie tak zbudowanych głównych ciągów, w porównaniu z pełną nawierzchnią jest mniej funkcjonalne, gdyż nieco utrudnia szybkie przemieszczanie się po nich oraz transport. Metoda „step by step” jest natomiast świetnym rozwiązaniem dla miejsc o mniejszym natężeniu ruchu, a także do takich lokalizacji, gdzie ścieżka ze względu na teren musi być wąska i kręta. Jest to również doskonały sposób na budowę opaski wokół domu, ponieważ pozwala na szybkie odprowadzanie wód opadowych, dzięki czemu nie szkodzą one fundamentom budynku. Poza tym wypełnienie przestrzeni pomiędzy płytami ziemią, piaskiem lub kamykami sprawia, że przy intensywnym deszczu znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie opaski elewacja budynku nie ulega tak łatwemu zabrudzeniu w wyniku rozbryzgu spadających kropel.

Fot. Polbruk

Step by step w ogrodzie

Pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl, gdy rozważamy zastosowanie metody „step by step”, jest ogród. Bardzo często w ogrodach botanicznych czy japońskich pomiędzy gęstą roślinnością lub na ścieżkach prowadzących do ważnych miejsc stosuje się ułożenie nawierzchni właśnie tą metodą. Dzięki temu prezentuje się ona efektownie i nadaje ciekawego klimatu miejscu, do którego prowadzi. Poza tym ścieżka wykonana w ten sposób pozwala na łatwe wykonywanie łuków i skrętów. W miejscach, gdzie jest dużo roślin, jest ona również mniej narażona niż pełna nawierzchnia na uszkodzenia przez rozrastające się systemy korzeniowe drzew. Poza tym jest dużo prostsza w utrzymaniu, co stanowi jej niewątpliwy atut.

Fot. Polbruk

Sama technologia wykonania ścieżki tą metodą nie jest specjalnie skomplikowana. Wystarczy układać kolejne elementy z przesunięciem równym odległości jednego ludzkiego kroku. Zasadniczo przyjmuje się, że powinno to być więcej niż 60 cm. Istotny wydaje się również rodzaj płyt, których użyjemy. Najlepiej, aby były one na tyle duże, żeby mieściła się na nich prawie cała ludzka stopa. W związku z tym w tej metodzie świetnie sprawdzą się płyty w nieco większych rozmiarach. Nie mogą one być jednak zbyt wąskie – to kwestia wygody. Poza tym przy dojściach do takich przestrzeni, jak basen, warto również zwrócić uwagę na antypoślizgowość. Tu lepsze będą płyty o nieco bardziej chropowatej fakturze. 

Duży format – elegancka opaska

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, opaska wokół domu posiada kilka funkcji, dlatego trzeba ją wykonać z zachowaniem pewnych zasad. Standardowo przyjmuje się, że powinna ona mieć szerokość około 40-60 cm, ale może być również szersza. Gdy budujemy ją metodą „step by step”, warto na jej granicy wstawić obrzeża, które ustabilizują przyszłą nawierzchnię. Konieczne jest zadbanie o jej odpowiednie nachylenie, powinno ono wynosić około 2 %, bo dzięki temu odprowadzimy wody opadowe z dala od fundamentów. To wszystko, jeśli chodzi o techniczne aspekty budowy opaski dookoła domu.

Fot. Polbruk

 

W aranżacji przestrzeni liczy się również jej wygląd. W opasce świetnie sprawdzą się duże płyty, takie jak Polbruk Magna. Magna posiada wymiar 75x100 cm w wersji większej, a w mniejszej 50x75 cm. Dzięki niej możemy stworzyć elegancką opaskę-deptak wokół domu w modnych, nowoczesnych odcieniach szarości, takich jak nerino lub bardziej klasyczne latte. Jeśli poszukujemy nieco mniejszych płyt w bogatej palecie szarości, ciekawym pomysłem może być Polbruk Urbanika w rozmiarze 60x20 cm.

Ekologiczne rozwiązanie

Metoda step by step ma jeszcze jedną ważną cechę. Jest ekologiczna, ponieważ przestrzeń pozostawiona pomiędzy płytami absorbuje wodę potrzebną roślinom w ogrodzie, a także tworzy strefę bioaktywną, w której możemy na przykład zasiać trawę. Dzięki metodzie step by step woda bez problemu przesiąka do gruntu i nie zbiera się w kałuże, a wykonane w ten sposób alejki lub opaska są wygodne w użytkowaniu, a przy tym przyjazne dla środowiska.

Fot. Polbruk

Reasumując, metoda „step by step” to sposób układania płyt, który doskonale sprawdza się w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu, takich jak ogród lub opaska dookoła domu. Stanowi ona idealny pomysł na urozmaicenie aranżacji ogrodu, dodanie mu czaru i inspirującego wyglądu, a równocześnie jest oznaką naszej dbałości o otaczające nas środowisko.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także