PARTNER PORTALU
Nawierzchnie ogrodowe - efektowne stopnie schodowe

Nawierzchnie ogrodowe - efektowne stopnie schodowe

Autor: Anna Usakiewicz
05 lip 2019 08:55

We wszystkich ogrodach, w których występują wzniesienia lub skarpy, idealnym rozwiązaniem do niwelowania różnic wysokości są stopnie schodowe. Znakomicie sprawdzą się do budowy ścieżek w pagórkowatym ogrodzie.

Schody występują jako element architektoniczny już od starożytności. Oprócz zadań stricte praktycznych, czyli możliwości dostania się na różne poziomy budynku lub dojścia do niego, pełniły one funkcje nadające budowli splendoru. Doskonale widać to na przykład w architekturze starożytnej Grecji czy Rzymu, gdzie podkreślały one rangę budowli sakralnych, takich jak świątynie czy pałace, stawiając je na piedestale.

Właśnie z inspiracji architekturą basenu Morza Śródziemnego powstały betonowe stopnie schodowe Polbruk Grando. Dzięki łamanej fakturze przypominają one kamienie naturalne stosowane do budowy schodów w starożytności. Alternatywą i tegoroczną nowością są stopnie Grando o fakturze gładkiej. Elementy o wymiarze 15x100x40 cm umożliwiają budowę schodów o różnej szerokości poprzez układanie bloków koło siebie. Grando występuje w trzech wersjach kolorystycznych: latte (brązowe), hawaii (czerwone) oraz nerino (szare). Dwa pierwsze z powodzeniem sprawdzą się w aranżacjach nawierzchni w ogrodach w stylu śródziemnomorskim. Będą doskonałym dopełnieniem na przykład do alejek wybudowanych z kostki Polbruk Granito (w kolorach latte czy hawaii), Polbruk Avanti (brązowy i czerwony) lub Carmino (hawaii i latte). Kolor nerino będzie natomiast pasował do nawierzchni w ogrodach nowoczesnych i skandynawskich wykonanych na przykład z płyt Polbruk Lamell o fakturze płukanej. Do „obudowania” stopni schodowych Grando od strony górki lub skarpy możemy wykorzystać murek Grando, który dodatkowo wzbogaci aranżację oraz zapobiegnie osuwaniu się ziemi.

Olbrzymim atutem stopni Grando jest łatwość ich montażu. Zazwyczaj przy budowie schodów tradycyjnych tworzona jest specjalna konstrukcja z betonu, która następnie okładana jest płytkami ceramicznymi lub innymi materiałem. W dłuższym okresie użytkowania sprawia to, że tak wykonane schody mogą być bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż Grando, które de facto stanowią monolityczne bloki.

Stopnie schodowe to nie tylko sposób na niwelowanie różnic w wysokości terenu, lecz także ciekawy element małej architektury. Kompozycja z odpowiednio dopasowanych elementów może diametralnie odmienić aranżację ogrodu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także