
Nawierzchnie ogrodowe - tak stworzysz ciekawą kompozycję
Kostki i płyty betonowe znalazły szerokie zastosowanie zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w przestrzeniach publicznych. Mnogość stylów, faktur, wymiarów i barw jest tak duża, że można z nich ułożyć dowolną kompozycję.

Gra kolorem to jeden z zabiegów, jaki możemy zastosować projektując nawierzchnię. Dzięki zróżnicowanym kształtom poszczególnych płyt lub kostek można z nich układać dowolne wzory. Najprostsze są te geometryczne, gdzie z kostki o różnych odcieniach budujemy kwadraty, prostokąty, fale, a nawet wzory przestrzenne. Odbiór danej powierzchni możemy całkowicie zmienić, układając granicę przestrzeni tarasowej z kostki o innym odcieniu.
Przy tworzeniu nawierzchni ważną rolę odgrywa umiejscowienie elementów wobec siebie. Większość kostek układa się naprzemiennie. Niemniej jednak kostki o wymiarach 14x28, 14x42 oraz 14x56 cm, dają możliwość układania ich w tzw. jodełkę, która ostatnimi czasy staje się znów modna. Nie zawsze prefabrykaty betonowe muszą się ze sobą stykać. Czasem większe płyty betonowe aranżuje się metodą „step by step”. Polega ona na stosowaniu elementów pojedynczo, w równych odstępach z delikatnym przesunięciem, tak żeby stanowiły swoisty deptak. Odległość pomiędzy nimi powinna być nie większa niż 60 cm, czyli jeden krok, oraz wypełniona trawą lub grysem. W ten sposób możemy wytyczyć ścieżkę do basenu lub zacisznej strefy w naszym ogrodzie.
Faktura i design niektórych płyt są tak inspirujące, że same tworzą one niecodzienny wzór. Ale to nie wszystko, gdyż niektóre kostki mogą dodać ułożonej z niej nawierzchni prawdziwej magii. Taki efekt zapewnia dekor - kostka z luminoforami. Te niewielkie cząsteczki w ciągu dnia absorbują energię słoneczną i oddają ją nocą w postaci niebieskiego światła.