×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Nowoczesny dom. Pomysły na aranżację przestrzeni wokół domu!

Nowoczesny dom. Pomysły na aranżację przestrzeni wokół domu!

Autor: Ewa Kozioł
19 gru 2022 11:26

Jak zaplanować przestrzeń wokół domu w nowoczesnym stylu? Jakie kolory wziąć pod uwagę? Co z materiałami? Które rozwiązania są na topie, a które najlepiej sprawdzą się w naszym indywidualnym projekcie? Radzimy i pokazujemy. 

  • Projektując przestrzeń wokół domu w stylu nowoczesnym, musimy zachować spójność i pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej.
  • Minimalizm to przewodnia cecha każdego projektu w stylu nowoczesnym, dlatego nie należy łączyć ze sobą zbyt wielu różnych elementów.
  • Zaleca się raczej umiarkowanie i dobór zbliżonych do siebie odcieni tej samej barwy. Zwykle jest to szarość, w bardzo wielu odcieniach od jasnego nerino, aż po ciemny grafit.

Zanim bliżej przyjrzymy się wskazówkom i parametrom, które są niezwykle istotne przy projektowaniu przestrzeni, dobrze najpierw zasięgnąć ogólnej wiedzy o tym, jak kształtować otoczenie nowoczesnego domu oraz czego należy się wystrzegać. Najlepiej także zorientować się, jakie są obecnie obowiązujące trendy i które z nich warto uwzględnić przy planowaniu budowy podjazdu, chodników, opaski wokół domu czy tarasu z płyt i kostek betonowych lub innych elementów betonowej galanterii.

Po pierwsze – spójność

Projektując przestrzeń wokół domu w stylu nowoczesnym, musimy zachować spójność i pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej. Minimalizm to przewodnia cecha każdego projektu w tym stylu, dlatego nie należy łączyć ze sobą zbyt wielu różnych elementów. Zaleca się raczej umiarkowanie i dobór zbliżonych do siebie odcieni tej samej barwy. Zwykle jest to szarość, w bardzo wielu odcieniach od jasnego nerino, aż po ciemny grafit. To samo dotyczy pozostałych cech płyt i kostek betonowych. Jeśli chodzi o ich kształt, raczej powinien być on geometryczny. Zwykle są to prostokąty lub ich wariacje. 

Fot. Polbruk

Pamiętajmy, że jeśli już podejmiemy decyzję o wyborze danego produktu, warto wybrać taką samą lub zbliżoną płytę na podjazd oraz taras. Ogranicza to liczbę zróżnicowanych elementów w przestrzeni, co jest bardzo ważne w stylu nowoczesnym i zgodne z regułą minimalizmu.

Duży format – mile widziany

Na podjeździe i tarasie doskonale sprawdzą się także inne wielkoformatowe płyty betonowe. Największą z nich jest Magna. Płyta ta występuje w dwóch rozmiarach: 75x100 cm i 50x75 cm oraz w tej samej liczbie odcieni, z czego do nowoczesnych aranżacji najlepiej pasuje nerino, czyli melanż bieli, szarości i czerni. Będzie on doskonale kontrastować z zielenią roślin w ogrodzie. Płytę tę możemy również wykorzystać na tarasie. Jej olbrzymim atutem poza wyglądem i parametrami technicznymi jest także łatwość i szybkość wykonawstwa, gdyż nawierzchnie z dużych formatów układa się naprawdę szybko.

Fot. Polbruk 

Jodełka na alejkach

Pomysłów na nawierzchnię chodników i tarasu zbudowaną z betonowych elementów jest znacznie więcej. Możemy eksperymentować nie tylko z rozmiarem płyt, ale również ze sposobem ich ułożenia. Bardzo modnym rozwiązaniem jest tzw. „jodełka”. Choć ten wzór jest znany od starożytności, gdyż w taki sposób układano między innymi nawierzchnię dróg w Cesarstwie Rzymskim, to teraz przechodzi on prawdziwy renesans i staje się popularny w nowoczesnych kompozycjach. Do jego układania potrzebne są długie i wąskie płyty.

Fot. Polbruk

Ażurowo, czyli ekologicznie

Design to jednak nie wszystko. Jeśli posiadamy niewielką działkę, to doskonałym pomysłem na zwiększenie udziału powierzchni bioaktywnej w otoczeniu domu jest zastosowanie ażurowych płyt na podjeździe. To nie tylko ekologiczne, ale również bardzo modne rozwiązanie! Zwłaszcza, jeśli wykorzystamy do tego produktu o tak designerskim wyglądzie, jak Polbruk Extrano. To bardzo ciekawa pod względem estetycznym betonowa płyta. Posiada kształt kwadratu o boku 50 cm, a o jej oryginalnym charakterze decydują otwory przypominające wyglądem kubistyczne kłosy zboża lub pasy na futrze tygrysa. Najlepiej wypełnić je drobnym żwirkiem. 

Fot. Polbruk

Na podobnej zasadzie można stworzyć opaskę dookoła domu z całkiem sporych rozmiarów płyt, układając je metodą step by step, czyli na odległość równą mniej więcej ludzkiemu krokowi. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełnimy otoczakami lub drobnym żwirem, tworząc w ten sposób przestrzeń bioaktywną. 

Dodatki ograniczone do minimum

Do wykończenia przestrzeni wokół domu warto dobrać również inne betonowe elementy. Ich wybór jest tak szeroki, że pozwalają na tworzenie niepowtarzalnych aranżacji. Choć w stylu nowoczesnym powinniśmy zachować minimalizm, to elementy typu obrzeża czy wolnostojące donice są nadal mile widziane, a często nawet wskazane. Z pomocą tych pierwszych wzmocnimy konstrukcję podjazdu i ścieżek oraz wyznaczymy granice pomiędzy zielenią a ciągami pieszymi, a nawet dodamy ogrodowi uroku.

Fot. Polbruk

Projektowanie otoczenia domu to nie lada wyzwanie, któremu warto poświęcić trochę czasu, żeby uzyskać optymalne połączenie funkcjonalności, wygody i modnego designu. W nowoczesnych kompozycjach mniej znaczy zwykle więcej i tej zasady należy się trzymać. Nie oznacza to jednak, że w tej ascetycznie zaprojektowanej przestrzeni nie możemy zrealizować swoich indywidualnych pomysłów.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także