Ochrona domowników przed skutkami smogu

Ochrona domowników przed skutkami smogu

Autor: Wojciech Napora
18 gru 2019 12:14

W sezonie grzewczym smog przedostaje się do naszych domów, wpływając negatywnie na nasze zdrowie. Istnieje szereg sposobów, które w mniejszym lub większym stopniu pozwalają na minimalizowanie jego szkodliwego działania.

Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Smog ma negatywny wpływ na nasze zdrowie – częste i długotrwałe wdychanie pyłów PM10 i PM2,5 może powodować bóle i zawroty głowy, alergie, choroby oczu lub układu oddechowego. Ze smogiem można jednak walczyć. Co zrobić, by zminimalizować jego negatywne konsekwencje? 

Smog to zjawisko gęstej mgły połączonej ze spalinami, która utrzymuje się w jednym miejscu przy bezwietrznej pogodzie. Zawiera wysokie stężenie drażniących, a jednocześnie bardzo szkodliwych substancji, których wdychanie może powodować poważne problemy ze zdrowiem. W jego skład wchodzą m.in. cząsteczki pyłów zawieszonych – PM2,5 i PM10, które dostają się do płuc i całego krwiobiegu i powodują nieodwracalne szkody. To dlatego tak istotne jest, by zapobiegać jego powstawaniu.

Jak zapobiegać?

Nawet najmniejsza ilość szkodliwych cząsteczek, która jest emitowana regularnie przez niemal każde gospodarstwo domowe, ma wpływ na powstawanie smogu. To dlatego powinniśmy otworzyć się na ekologiczne zmiany. Co możemy zrobić – dla swojego zdrowia oraz otoczenia, w którym żyjemy?

- Sprawdź stan urządzeń grzewczych – należy zwrócić szczególną uwagę m.in. na stary kocioł węglowy. Przeanalizować, jakiej ilości paliwa potrzeba, by działał on wydajnie oraz sprawnie. Im więcej węgla musisz przeznaczyć na ogrzewanie budynku, tym większy wpływ ma to zarówno na środowisko naturalne, jak i domowy budżet. Może to być jeden z pierwszych sygnałów do wymiany kotła na bardziej energooszczędne oraz ekologiczne urządzenie. Z pewnością dobrą alternatywą będzie zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła, która czerpie energię z odnawialnych źródeł. Dzięki tym urządzeniom można stworzyć energooszczędny dom.

Czytaj także: Ile kosztuje ogrzewanie domu?

- Oceń stan swojego domu – nawet najnowsze, najbardziej innowacyjne urządzenia grzewcze nie będą działać wydajnie w budynku, który nie jest prawidłowo ocieplony. Warto więc zastanowić się, czy nasz dom nie wymaga pełnej termomodernizacji. Jej zadaniem jest dostosowanie parametrów cieplnych budynku do obecnych wymogów budowlanych, a także ograniczenie strat ciepła. Na termomodernizację składają się wszystkie praktyki, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej budynku: ocieplenie ścian i innych przegród zewnętrznych, uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej, naprawa lub wymiana całej instalacji grzewczej, montaż nowego urządzenia grzewczego.

Jak się bronić?

W okresie od listopada do stycznia, kiedy w Polsce można obserwować wzmożoną obecność smogu, często pojawiają się komunikaty zachęcające do pozostania w domu. Tymczasem okazuje się, że do wnętrza domów przedostaje się nawet połowa zawieszonych w powietrzu pyłów. Zapewnienie dobrej jakości powietrza w mieszkaniu jest szczególnie istotne, kiedy przebywają w nim osoby mające problem z układem oddechowych, cierpiące na astmę, alergię, czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

To dlatego tak istotna jest dbałość o to, by świeże powietrze było stale dostarczane do wnętrza, a zanieczyszczone usuwane. Można to osiągnąć dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która stanowi obecnie standardowe rozwiązanie w nowych budynkach o tzw. standardzie niskoenergetycznym, czy też pasywnym. Takie rozwiązanie przynosi szereg korzyści w postaci nie tylko obniżenia kosztów ogrzewania domu, ale też zdecydowanej poprawy komfortu mieszkania i jakości powietrza.

Jak działa?

W wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła powietrze jest pobierane z zewnątrz przez czerpnię i transportowane do centrali wentylacyjnej. Tam, dzięki wymiennikom ciepła, powietrze zostaje zimą ogrzane, a latem ochłodzone. W centrali wentylacyjnej powietrze jest także oczyszczane za pomocą filtrów i rozprowadzane siecią kanałów po całym domu. Świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń przez nawiewniki, a zużyte wydostaje się za pomocą kratek wywiewnych, które przez kanały wywiewne doprowadzają je do centrali wentylacyjnej. Stamtąd zanieczyszczone powietrze jest usuwane z budynku przez wyrzutnię – mówi Marek Zabielski, inżynier ds. inwestycji i projektu OZE, Vaillant. – Obecnie zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Wśród największych zalet tego rozwiązania użytkownicy podkreślają m.in. stałą wymianę powietrza w pomieszczeniu, mniejsze rachunki za ogrzewanie oraz usuwanie z powietrza alergenów i zanieczyszczeń – dodaje.

Źródło: Vaillant.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także