×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ochrona domu przed deszczem. Wybierz dobry system rynnowy

Ochrona domu przed deszczem. Wybierz dobry system rynnowy

Autor: Ewa Kozioł
17 sie 2021 11:40

Dom trzeba przygotować na niespodziewane zjawiska pogodowe takie jak ulewy czy grad, które w ostatnim czasie mocno przybierają na sile. Bardzo ważnym elementem, o który warto zadać jest system rynnowy.

Wyzwania pogodowe dla rynien

Nikogo nie trzeba przekonywać jak istotną rolę na naszych dachach spełniają rynny. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona budynku przed działaniem wody i sprawne jej odprowadzanie na teren posesji, do kanalizacji lub przydomowych zbiorników retencyjnych.

Woda opadowa jest niezbędna do właściwego funkcjonowania roślin i ekosystemów, jednak pojawiające się ostatnio zjawiska pogodowe, nadchodzące przeważnie po okresach bardzo wysokich temperatur, są niezwykle gwałtowne i niszczycielskie. Obok nawałnic, burz i gradobić na naszej szerokości geograficznej zaczęły się pojawiać nawet trąby powietrzne. Są to zjawiska budzące lęk, ale dobre przygotowanie naszego domu na takie wydarzenia z pewnością zmniejszy ryzyko ewentualnych zniszczeń. Elementami bardzo narażonymi na ich działanie są rynny. W czasie obfitego opadu muszą one odbierać ogromne ilości wody, a do tego dochodzą silne podmuchy wiatru, które będą sprawdzianem dla stabilności systemu rynnowego.

Jakość, montaż, doświadczenie

Dlatego kluczowym argumentem przy wyborze systemu rynnowego powinna być jego jakość, na którą wpływa przede wszystkim wytrzymałość materiałów wykorzystywanych do produkcji. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, w tym takie, które kuszą inwestorów niską ceną. Jeżeli chcemy jednak mieć pewność, że nawałnica nie poczyni na naszym domu poważnych szkód powinniśmy sięgnąć po materiały najwyższej jakości. Na co jeszcze zwracać uwagę?

– Bardzo istotna jest właściwie dobrana głębokość rynny – mówi Magdalena Buryło z firmy Galeco. – Przy krótkotrwałych, ale intensywnych opadach, jakich ostatnio doświadczamy, najlepiej wybrać rynny o głębszym profilu, a do tego z brzegiem wywiniętym na zewnątrz, co zapobiegnie wychlapywaniu wody.

Istotnym elementem wpływającym na stabilność i niezawodność systemu rynnowego są też uchwyty rynien, czyli elementy montowane do deski czołowej lub krokwi. Ich wytrzymałość i poprawność montażu gwarantuje właściwe spadki i chroni rynny przed oderwaniem lub odkształceniem.

– Prawidłowy i dokładny montaż to kluczowa sprawa – mówi Magdalena Buryło. – Na każdym jego etapie trzeba zachować szczególną staranność zwłaszcza przy połączeniach, odpływach i narożnikach. Niedopilnowanie tego może potem oznaczać konieczność poważnych napraw łącznie z wymianą elementów, usuwaniem zacieków czy naprawą elewacji. To pociąga za sobą spore koszty.

Pamiętajmy, żeby montaż systemu rynnowego zlecić doświadczonemu dekarzowi, a jeżeli nie mamy takiej możliwości i chcemy zabrać się za to sami powinniśmy dokładnie przestudiować instrukcje opracowane przez konkretnego producenta. Systemy mogą się między sobą znacznie różnić i patenty sprawdzające się przy jednych rozwiązaniach, niekoniecznie można zastosować przy innych. Nie zapominajmy również o regularnych przeglądach rynien, które powinniśmy wykonywać co najmniej dwa razy w roku (jesienią i na wiosnę), dzięki temu będziemy pewni, że nasz system poradzi sobie z obfitym opadem deszczu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także