PARTNER PORTALU
Ocieplenie domu: komfort i niższe rachunki. Ta inwestycja się opłaci!

Ocieplenie domu: komfort i niższe rachunki. Ta inwestycja się opłaci!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
27 sie 2020 13:30

Dom powinien być ciepły i gwarantować nam zdrowe, nieprzegrzane kaloryferami powietrze. Co zrobić, by czuć się w domu komfortowo i nie przepłacać za ogrzewanie? Wystarczy ocieplenie ścian.
Pandemia COVID 19 powoduje, że mniej udzielamy się społecznie, np. nie chodzimy tak często do kina, teatru czy na zakupy. Zdecydowanie więcej czasu spędzamy w naszych domach. Niektórzy z nas nawet pracują zdalnie przy domowym komputerze zamiast w firmowym biurze. Dom staje się naturalnym schronieniem, które w sezonie jesienno-zimowym powinno być ciepłe i gwarantować zdrowe, nieprzegrzane kaloryferami powietrze. Co zrobić, by czuć się w domu komfortowo? Wystarczy prosta robota budowlana – termomodernizacja, czyli popularne ocieplenie ścian.

Co ważne podkreślenia, koszty ogrzewania budynków to jedna z najbardziej znaczących pozycji wydatkowych, nie tylko każdej rodziny posiadającej dom, ale także firm będących właścicielami budynków oraz właścicieli budynków wielorodzinnych, takich jak bloki mieszkalne czy kamienice. Ponadto eksperci informują, że w najbliższym czasie wzrosną ceny energii, m.in. ceny prądu, gazu, oleju opałowego czy biomasy. Dlatego też, niezależnie od sposobu w jaki ogrzewasz dom, poniesiesz wysokie koszty z tym związane, jeśli nie ograniczysz zużycia energii. Najprostszą a zarazem najefektywniejszą metodą na zminimalizowanie zużycia energii jest wykonanie termomodernizacji. Zastosowanie nawet najtańszego paliwa nie zrekompensuje oszczędności, jakie uzyskamy dzięki ociepleniu budynku. 

Termomodernizacja: opłacalna inwestycja

Standardowe opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu stanowią około 70% pełnych kosztów jego eksploatacji. Z czego to wynika? Jeśli budynek jest nieodpowiednio, bądź wcale nieocieplony, wówczas notuje się aż 40-procentowe straty ciepła! Eksperci natomiast zgodnie twierdzą, że aby zaoszczędzić na energii w sezonie grzewczym, wystarczy zainwestować w odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych.

Koszty związane z utrzymaniem właściwej temperatury w pomieszczeniach można znacząco obniżyć przeprowadzając termomodernizację budynku. W kilkumiesięcznym okresie grzewczym można zaoszczędzić sumy liczone w tysiącach złotych. Nie możemy zapominać o aspekcie zdrowotnym. W dobrze ocieplonym domu panuje zdrowy mikroklimat. To szczególnie ważne, kiedy spędzamy w nim większość czasu – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki. Ocieplenie będzie skuteczne, jeśli zostanie prawidłowo wykonane z użyciem sprawdzonych materiałów, bo tylko takie są gwarancją trwałości i skuteczności termomodernizacji. 

Szybka decyzja

By trwale i skutecznie ocieplić dom w tym sezonie, trzeba przede wszystkim podjąć szybką decyzję. Należy również mieć na uwadze dwa kluczowe elementy: profesjonalne wykonanie oraz wysoką jakość użytych materiałów izolacyjnych. Jak wybrać ekipę remontową? Jeśli możesz, skorzystaj
z usług osób polecanych przez przyjaciół, rodzinę bądź specjalistów certyfikowanych przez znanych producentów, ale mimo wszystko przed ostatecznym wyborem załogi remontowej koniecznie sprawdź ich referencje. Zawsze uzgodnij pisemnie zakres prac, terminy oraz koszty.

W jaki sposób wybrać odpowiednie materiały? Eksperci zalecają wybieranie markowych produktów, od liderów branży, którzy posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty zajmujące się m.in. weryfikacją materiałów budowlanych. W Polsce najbardziej prestiżowe rekomendacje przyznaje Instytut Techniki Budowlanej. Cennym źródłem informacji, pomocnym przy podejmowaniu decyzji o wyborze materiału izolacyjnego, jest lista wyników kontroli produktów budowlanych dostępna na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego: https://www.gunb.gov.pl/probki. Znajdziemy na niej listę produktów, które przeszły pozytywnie kontrole oraz tych produktów, które miały zaniżone kluczowe parametry.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także