PARTNER PORTALU
Ocieplenie domu styropianem: porady ekspertów

Ocieplenie domu styropianem: porady ekspertów

Autor: Katarzyna Masłowska
14 lis 2017 12:01

Styropian to obecnie najczęściej wybierany materiał do ocieplenia budynków. Zapewnia nie tylko komfort użytkowania domu, ale także niskie koszty ogrzewania.

O zaletach styropianu rozmawiają Wojciech Szczepański, architekt z Pracowni Projektowej Archipelag oraz Krzysztof Krzemień – dyrektor techniczny d/s produktów w firmie Termo Organika.

Najważniejsze właściwości styropianu

Właściwe docieplenie budynku pozwala znacznie ograniczyć straty energii w domu i sprawia, że jest on ciepły i ekonomiczny w utrzymaniu. Styropian charakteryzuje się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi, dlatego też jest chętnie stosowany w budownictwie.

Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). Współczynnik przewodności cieplnej lambda styropianu wynosi od 0.031 do 0.044 W/(mK). Im mniejsza (niższa) lambda, tym lepszy (cieplejszy) styropian. Dlatego styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Przy zakupie nie należy kierować się więc samą grubością izolatora. 20 cm warstwa styropianu o współczynniku lambda 0,044 ma mniejszą izolacyjność niż np. 15 cm o współczynniku lambda 0,031. Warto wybierać styropiany o niższym (lepszym) współczynniku ciepła, ponieważ ocieplenie robione jest na długie lata i powinno efektywnie chronić budynek przed wychłodzeniem – wyjaśnia Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny d/s produktów w firmie Termo Organika.

Czytaj również: Drewniany taras: sprawdź jak o niego dbać

Warto pamiętać, że styropian nie powoduje gromadzenia się wilgoci w ścianach, ma dobre parametry mechaniczne, jest trwały, nietoksyczny, a także lekki i łatwy w obróbce. Ponadto jest odporny na działanie grzybów i pleśni i wyróżnia się niskim współczynnikiem przepuszczalności pary wodnej, jest natomiast wrażliwy na wysokie temperatury i niektóre rozpuszczalniki organiczne – dodaje Wojciech Szczepański, architekt z Pracowni Projektowej Archipelag.

Gdzie najlepiej zastosować styropian?

Najczęściej ocieplamy styropianem ściany zewnętrzne, fundamenty, podłogi i stropy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby styropianem ocieplić poddasze. Podstawowe wyroby ze styropianu używane w budownictwie to płyty do ocieplenia ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów i podłóg oraz dachów stromych. Standardowe wymiary płyt styropianowych to długość 100 cm, szerokość 50 cm, a grubość w zależności od zapotrzebowania wynosi od 1 cm aż do 120 cm. Produkowane płyty mogą mieć krawędzie płaskie, ale istnieją też frezowane na tzw. zakładkę lub felc. Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych budynku, należy zapoznać się z zaleceniami producentów, których materiał zamierzamy wykorzystać. Informacje są zazwyczaj podane w formie wytycznych, instrukcji czy też zamieszczone w kartach technicznych produktów”– podpowiada ekspert z firmy Termo Organika.

Wszystko zależy od specyfiki budynku. Aby osiągnąć najlepsze parametry cieplne, już na etapie projektowania należy wykonać stosowne obliczenia, dobierając optymalne grubości i rodzaj ocieplenia. Jeśli w projekcie nie ma konkretnych wytycznych, co do rodzaju materiału izolacyjnego, trzymamy się ogólnych zasad budowlanych. Wiadomo, że styropian jest jednym z najlepszych materiałów przy ocieplaniu balkonów, tarasów i piwnic, ale ma tak naprawdę szerokie zastosowanie użytkowe. Najczęściej ostateczny wybór zależy od inwestora – jego możliwości finansowych i indywidualnych preferencji – zauważa architekt z Pracowni Projektowej Archipelag.

Jak wybrać dobry styropian?

Na rynku swoje produkty oferuje wielu producentów styropianu. Często ceny są bardzo konkurencyjne, jednak nie zawsze za niską ceną idzie dobra jakość. Przed zakupem zawsze zwracajmy uwagę na jakość styropianu, ponieważ niepełnowartościowe płyty, nie zapewnią oczekiwanych oszczędności. Co zatem robić, żeby nie dać się oszukać? Zaleca się wybieranie markowych styropianów od tych producentów, którzy latami pracują na uznanie klientów. Przed zakupem sprawdźmy w renomowanej prasie branżowej oraz internetowych portalach budowlanych, które z produktów posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej Instytuty naukowe, zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez Instytut Techniki Budowlanej - podpowiada Krzysztof Krzemień z firmy Termo Organika.

Często produkty o mocno zaniżonej cenie nie spełniają podanych parametrów i nie zapewnią nam wymaganej izolacyjności cieplnej, a w rezultacie zwiększą koszty eksploatacji. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie całego systemu ocieplenia od jednego producenta. W skład takiego systemu wchodzą oprócz styropianu także kleje, zaprawy, grunty, siatki, tynki i farby. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo ważne jest także staranne wykonanie ocieplenia, bo tylko takie w połączeniu z dobrym materiałem izolacyjnym spełni wymogi przepisów, a inwestorom zapewni komfort cieplny i oszczędności w ogrzewaniu domu – podsumowuje architekt Wojciech Szczepański.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także