PARTNER PORTALU
Ogrodzenie domu - efektowny i solidny beton

Ogrodzenie domu - efektowny i solidny beton

Autor: Anna Usakiewicz
02 paź 2019 08:44

Odpowiednie ogrodzenie pozwala uniknąć ciekawskich spojrzeń i chroni prywatność. Często pozwala też nieco odizolować się od nadmiernego hałasu otoczenia. Dobrym rozwiązaniem są ogrodzenia z betonu, które coraz bardziej zyskują na popularności.

 Są one całkowicie odporne na warunki atmosferyczne oraz czynniki biologiczne. Możliwości aranżacyjne, trwałość oraz szybkość montażu sprawiają, że betonowe ogrodzenia stają się znakomitą alternatywą dla wielu innych rodzajów ogrodzeń. Beton pozwala tworzyć zarówno ogrodzenia pełne, jak i ażurowe oraz świetnie pasuje do nowoczesnej architektury.

Neo to tegoroczna nowość w ofercie firmy Polbruk, Ogrodzenie składa się z wielkoformatowych betonowych pustaków o wymiarze 20x60 cm i wysokości 10 cm. Polbruk Neo ze względu na swój geometryczny prostokątny kształt, gładką fakturę oraz kolorystykę w odcieniach szarości (stalowy i grafitowy) lub brązu (orzechowy), najlepiej prezentuje się w aranżacjach w stylu nowoczesnym.

W celu zachowania maksymalnej prywatności na posesji najlepiej wznieść wysoki mur z elementów Neo, którego ozdobą mogą być rośliny pnące, takie jak winobluszcz, bluszcz, winogron czy jaśminowiec wonny. Jeśli chcemy, żeby do wnętrza ogrodu wpadało nieco więcej światła, to pomiędzy słupki wykonane z pustaków można wstawić przęsła z metalu lub drewna. W każdym z tych dwóch przypadków mur należy zwieńczyć płaskim daszkiem (5x20x60 cm), który ochroni resztę konstrukcji przed warunkami atmosferycznymi.

Budowa ogrodzenia z pustaków to prosty i szybki sposób na stworzenie muru wokół posesji. Proces rozpoczynamy od wykonania fundamentu o szerokości minimum 30 cm i głębokości do strefy przemarzania charakterystycznej dla danego regionu geograficznego. Następnie po 24 godzinach należy wykonać szalunki ławy żelbetowej. Jej wysokość to minimum 30 cm, zaś szerokość nie powinna przekraczać szerokości samego muru. W ławie należy umieścić elementy zbrojenia, które wzmocnią fundament oraz umożliwią przygotowanie konstrukcji pod wzniesienie słupków. Następnie elementy poziome należy zalać betonem klasy C20/25. Po tej czynności wykonuje się już tylko izolację poziomą, która zapobiegnie podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci i niszczeniu ogrodzenia od strony gruntu. Kolejnym etapem jest montaż ogrodzenia, którego elementy łączymy na mokro z użyciem zaprawy. Oczywiście musimy pamiętać także o tym, że jeśli chcemy zamontować przęsła, bramy lub furtki, to konieczne jest wykonanie odpowiednich mocowań i zachowanie właściwych rozstawów pomiędzy słupkami.

Polbruk Neo nadaje się również to innych zastosowań. W ogrodach, w których występują duże różnice terenu, z powodzeniem wzniesiemy z niego murek oporowy, który zapobiegnie osypywaniu się ziemi. Można z niego budować również murki o charakterze dekoracyjnym.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także