PARTNER PORTALU
Ogrzewanie domu. Co zrobić, żeby za rok zaoszczędzić?

Ogrzewanie domu. Co zrobić, żeby za rok zaoszczędzić?

Autor: Katarzyna Masłowska
09 kwi 2019 09:24

Początek wiosny to nie tylko czas na porządki. To także odpowiednia pora na wszelkiego rodzaju podsumowania. Kończy się sezon grzewczy, pozostają... rachunki za ogrzewanie. Czy policzyliście już, ile wydaliście na utrzymanie ciepła w mieszkaniu w trakcie zimy?

Rozczarowani wysokimi opłatami? Warto zastanowić się, co zrobić, by w przyszłym roku zaoszczędzić. Przedstawiamy kilka porad, które możecie wprowadzić już dziś, a efekty będą utrzymywać się przez wiele kolejnych lat.

Skuteczne ocieplenie miejsca, w którym zamierzasz zamieszkać zagwarantuje ci naprawdę spore oszczędności w kolejnych latach. Ocieplić można dachy, ściany, podłogi na gruncie i stropy nad nieogrzewanymi piwnicami. Docieplenie nawet jednej z tych przegród daje wymierne efekty. Podnosi jakość termiczną budynku, zmniejsza ilość zużywanego paliwa, dzięki czemu redukuje koszty eksploatacji oraz ogranicza emisję zanieczyszczeń.

Inwestycja w ocieplenie domu nowego czy starego się opłaca!

Termoizolacja to coś, o czym nie wolno zapominać przy budowie domu. Dzięki niej zagwarantujemy sobie komfort użytkowania budynku na wiele lat. Nie warto więc oszczędzać na materiałach i fachowym wykonaniu. Jeśli przy ocieplaniu budynku postawimy na sprawdzone wełny szklane, dostaniemy doskonałą izolacyjność termiczną, która pozwoli nam zmniejszyć straty związane z ucieczką ciepła, a jednocześnie zadbać o środowisko.

Zobacz także: Dom z piętrem. Ten nowoczesny projekt 130 metrów Cię zachwyci!

Ocieplenie wełną mineralną z gliwickiej fabryki Isover, która jako surowiec do produkcji wykorzystuje ponad 70% stłuczki szklanej pochodzącej z recyklingu wraz ze szczelnymi oknami i drzwiami jest kluczem do tego, by energooszczędnie i ekologicznie zaizolować dom.

Prawidłową izolację opłaca się wykonać także w domach, które już istnieją. Wiele ze starych budynków, tych, które powstały w latach 70. i 80. XX wieku, nie spełnia bowiem standardów dotyczących maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła i zapotrzebowania na energię. Ciepło „ucieka”, a ty musisz podkręcać ogrzewanie i wydawać więcej – zupełnie niepotrzebnie! Według badań kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych pozwala zaoszczędzić aż 70% zużywanej energii na cele grzewcze!

W dodatku inwestycja w dobrą izolację budynku opłaca się nie tylko mieszkańcom domów jednorodzinnych, ale także bloków. Dobrze wykonana termoizolacja zapewni oszczędności przez pokolenia. Dlatego jeśli budynek ma już izolację, ale nie spełnia ona swojego zadania, warto zainteresować tym tematem spółdzielnię czy wspólnotę mieszkaniową.

Optymalne rozwiązania w kwestii doboru izolacji, ilości potrzebnego materiału i szczegółów montażu pomoże dobrać aplikacja Isover pl dostępna bezpłatnie na systemy Android i IOS.

Skuteczna termoizolacja. Na co zwrócić uwagę?

Przy ocieplaniu budynków ważna jest jakość materiałów i prac budowlanych. To inwestycja na lata, która z pewnością się zwróci, więc nie warto na niej oszczędzać.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze materiału ociepleniowego to klasa niepalności (niepalne oznaczane są symbolem „A”) oraz wartość współczynnika przewodzenia ciepła, którą deklaruje producent λD (lambda z indeksem D). Charakteryzuje ona właściwości termoizolacyjne materiału. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej, ponieważ materiał jest lepszym izolatorem. Wełna mineralna Isover o najniższej "lambdzie" ma deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,030 W/(mK). Dla efektywności izolacji termicznej ważny jest również opór cieplny. Oznaczany jest on literą R z indeksem D i określa zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im wyższy opór cieplny, tym przegroda może lepiej zostać zaizolowana termicznie – wyjaśnia Ewa Bryś, Inżynier Biura Doradztwa Technicznego Isover .

Termoizolacja to nie tylko oszczędności na ogrzewaniu

Skuteczna termoizolacja zapewnia nie tylko zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Daje dużo więcej korzyści.

To, jaki materiał i rozwiązania izolacyjne wybierzemy, zadecyduje o temperaturze w pomieszczeniach, kosztach ogrzewania i chłodzenia, a także jakości powietrza w domu, redukcji niepotrzebnego hałasu czy bezpieczeństwie pożarowym. Prawidłowo dobrana i zamontowana izolacja zapewni komfort na lata – przekonuje Ewa Bryś, Inżynier Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także