PARTNER PORTALU
Otoczenie domu: dlaczego warto wykonać projekt ogrodu?

Otoczenie domu: dlaczego warto wykonać projekt ogrodu?

Autor: Katarzyna Masłowska
18 lut 2020 11:28

Własny dom, to również otaczający go teren i ogród. Stworzenie harmonijnego otoczenia domu wymaga jednak nie tylko wyobraźni, ale także specjalistycznej wiedzy. W konkretyzacji swoich wyobrażeń o ich kształcie pomoże projekt.

Rozmowa z projektantem nada realny kształt naszym preferencjom estetycznym. Nie jesteśmy nabywcą „projektu gotowego”, ale jego współtwórcą. Chcąc z przyjemnością wyglądać przez okna swojego domu bezwzględnie warto dyskutować z architektem krajobrazu o swoim guście. To on pozwoli nam odkryć czy odpowiada nam styl nowoczesny, szarości i duże geometryczne kształty; czy może bardziej rustykalne starobruki.

A często to właśnie projektant pokaże, że nawet najprostsze kostki brukowe można dobrać i ułożyć w wyjątkowy sposób. Aranżacja przestrzeni to nie tylko nawierzchnie, ale również rośliny, drzewa, krzewy, a także tzw. mała architektura (schody, murki donice, gazony, a nawet rzeźby).

To Cię zainteresuje: Mały dom parterowy. Zobacz wyjątkowo zaprojektowane 110 metrów

Od strony technicznej projekt będzie zawierał dokładne informacje dla brukarzy (tzw. wymiarowanie- w jaki sposób układać nawierzchnię, ile kostki oraz ile i jakich elementów uzupełniających będzie im potrzebne). Nie bez znaczenie będzie również możliwość dopasowania projektu do przewidzianego budżetu.

Drogo, czyli… gratis

Projektowanie jest pracą koncepcyjną – a ta wymaga nie tylko szerokiej wiedzy, ale również doświadczenia. Stąd też nie jest tania. Ale i na to znajdzie się rada. Jeśli skorzystamy z pomocy renomowanych producentów materiałów nawierzchniowych – przy zakupie 100 mkw materiałów nawierzchniowych usługa projektowa dołączana jest gratis.

Zobacz także: Nowoczesny dom połączony z naturą – zobacz piękny projekt!

Klient, płacąc za kostkę, nie płaci już za aranżację swojej przestrzeni przydomowej. To duże ułatwienie – zwłaszcza dla inwestorów, którzy robią to po raz pierwszy. Wbrew pozorom właściwe oszacowanie ilości materiałów przed zakupem to nie tylko oszczędność finansowa ale również ograniczenie do zera ryzyka dokupywania materiałów np. z innej partii produkcyjnej, które mogą różnić się odcieniem od tych, które już posiadamy.

Nie łudźmy się, bez projektu idealna przestrzeń wokół domu nie będzie miała szansy powstać. W nim powinny skupić się nasze preferencje estetyczne, poszanowanie zasad kompozycji i projektowania oraz funkcjonalności. A wreszcie to projekt jest precyzyjnym planem pracy dla brukarzy, podstawą do zakupu materiału na nawierzchnie i podczas nasadzeń zieleni. Dlatego do jego wykonania potrzebujmy architekta. A jeśli jego pracę możemy otrzymać „w pakiecie z materiałem” - wybór narzuca się sam.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także