×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Otoczenie domu - uroki małej architektury

Otoczenie domu - uroki małej architektury

Autor: Anna Usakiewicz
Dodano: 26 sie 2019 15:24
Zaktualizowano: 29 sie 2019 12:08

Ogrodowe elementy dekoracyjne znajdują zastosowanie nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale również w indywidualnych aranżacjach wokół domu.

Solidne, betonowe ogrodzenia, murki, ławki, donice, kwietniki stanowią nie tylko estetyczne uzupełnienie projektu, ale również spełniają szereg przydatnych funkcji. W jakich miejscach najlepiej sprawdzą się ozdobne elementy architektury i na jakie materiały najlepiej postawić?

Estetyczna ekspozycja roślin

Mała architektura, poza oczywistymi walorami dekoracyjnymi, może także spełniać szereg funkcji. To przede wszystkim ułatwienie dla hodowli roślin – nie tylko w formie wielkogabarytowych donic czy murków odgradzających rabaty, ale także drabinek, kratownic czy pergoli, wykorzystywanych do hodowli roślin pnących czy winorośli. Za pomocą tego typu ozdobnych elementów możemy także efektownie podzielić przestrzeń w ogrodzie. Wyróżnienie stref np. uprawy roślin, rekreacji, zabaw dla dzieci, czy wypoczynku uporządkuje i wprowadzi harmonię do otoczenia domu. Mała architektura, szczególnie ta, która ma bezpośrednią styczność z różnego typu roślinami powinna być wykonana z wytrzymałego materiału, odpornego na działanie czynników zewnętrznych. Solidnym i niezwykle odpornym materiałem, z którego wykonuje się elementy małej architektury jest beton szlachetny, tzw. terazzo. Cechuje go naprawdę wysoka odporność na ścieranie i takie czynniki atmosferyczne jak mróz, deszcz czy promienie słoneczne. Ponadto, terazzo wyróżnia się nieprzeciętną estetyką, dzięki połączeniu elementów kamiennych z cementem. Z uwagi na możliwość zastosowania różnego rodzaju minerałów i uzyskania pożądanej barwy elementy małej architektury można bardzo precyzyjnie dopasować do całego projektu architektonicznego – mówi Andrzej Chłopek, ekspert firmy Probet-Dasag.

Oaza spokoju wokół domu

Same kompozycje roślinne nie wystarczą, by zaaranżować ogród w sposób oryginalny. Coraz częściej projektanci wykorzystują bowiem elementy małej architektury takie jak kolumny, murki, fontanny, rzeźby czy nawet meble ogrodowe. Dzięki dostępności różnych kruszców i wybarwień istnieje możliwość stworzenia aranżacji na miarę potrzeb swoich i projektu architektonicznego. To właśnie elementy z betonu szlachetnego porządkują przestrzeń, tworząc prawdziwą oazę spokoju. Dzięki nim istnieje możliwość stworzenia ogrodu w wybranym stylu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także