PARTNER PORTALU
Piękny ogród: jak dobrać nawierzchnię na dużą działkę

Piękny ogród: jak dobrać nawierzchnię na dużą działkę

Autor: Anna Sołomiewicz
06 cze 2016 11:59

Zarówno mała, jak i duża działka rządzą się swoimi prawami w kwestii aranżacji. Przeczytajcie, jak dobierać nawierzchnie na duże posesje.

Zagospodarowanie rozległej posesji wokół domu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza wtedy, gdy do rozplanowania mamy nie tylko przydomowe i ogrodowe alejki, ale również parking czy podjazdy. Podpowiadamy jakimi zasadami należy się kierować aranżując dużą przestrzeń wokół domu oraz jakie kostki brukowe i płyty wybrać.

Estetyczna i funkcjonalnie zaprojektowana nawierzchnia z betonowej kostki brukowej uwypukla aspekt architektoniczny posiadłości, wyraźnie kształtując jej styl i charakter. Wpisująca się w wybraną estetykę aranżacja rozległej przestrzeni i dobór odpowiednich rozwiązań zależą nie tylko od naszych oczekiwań i dostępności na rynku produktów o odpowiednich parametrach, ale również od zasad obowiązujących przy projektowaniu dużych posesji.

W ofercie firmy ABW Superbruk znajdziemy materiały o szerokim wachlarzu formatów, faktur i barw. Harmonię architektoniczną dużej posesji najlepiej uwypuklą betonowe kostki brukowe lub płyty o dużych formatach. Ich zastosowanie jest podyktowane nie tylko względami estetycznymi, ale i praktycznymi. Układanie małych elementów na rozległych powierzchniach jest po prostu uciążliwe. Większe formaty dają możliwość tworzenia z kostek brukowych i płyt betonowych wielu zachwycaj ących kompozycji – wyjaśnia Magdalena Węgrzynowska z firmy ABW Superbruk, uznanego producenta betonowych kostek brukowych i płyt tarasowych.

Rodzaj i kolory kostek czy płyt dobieramy do stylu architektonicznego zabudowy lub barwy elewacji. Najlepiej, aby kolorystyka wybranych przez nas materiałów była stonowana i stanowiła eleganckie tło dla bryły domu oraz oryginalnie zaprojektowanego ogrodzenia. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z kolorystyczną różnorodnością i połączyć kolory w sposób przemyślany. Feeria barw zaburza estetykę zastanej przestrzeni i wprowadza do niej niepotrzebne wrażenie chaosu – dodaje specjalistka.

Jak dobierać kostkę w zależności od funkcji, jaką pełni nawierzchnia?

Planując usytuowanie alejek, parkingów, podjazdów należy dobrać materiał w zależności od funkcji, jaką będzie pełniła nawierzchnia. W strefach przystosowanych pod ruch pieszy – przydomowe tarasy, ścieżki ogrodowe – wystarczy ułożyć kostkę lub płyty o grubości od 4 cm do 6 cm.
Przy aranżowaniu przydomowej nawierzchni, nie można zapomnieć o podjazdach oraz parkingu. W miejscach tych doskonale sprawdzi się materiał odporniejszy na obciążenia, a mianowicie kostka lub płyty o grubości od 8 cm do 10 cm. Ponadto strefy te, ze względu na swoją specyfikę – narażenie za zabrudzenie olejami i smarami – wymagają szczególnego potraktowania. Nawierzchnia powinna być łatwa do utrzymania w czystości, a jednocześnie materiały zastosowane do jej budowy efektownie wpisywać się w koncepcję architektoniczną posesji.

Elementy małej architektury

Ogrodzenia, murki, obrzeża – jako elementy małej architektury w pełni składają się na kompozycję architektoniczną przestrzeni – tym bardziej wskazany jest staranny dobór materiałów, faktur czy kolorów. Ogrodzenie rozległej posesji nie tylko wyznacza jej granicę, ale pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. W ofercie firmy ABW Superbruk dostępna jest – dedykowana wymagającym inwestorom – gama materiałów, które dają ogromne możliwości ich kreatywnego wykorzystania. Bloczki łupane o wyglądzie naturalnego kamienia umożliwiają tworzenie zaskakujących kompozycji, podkreślających prestiżowy charakter posesji, a bogata kolorystyka pozwala na dopasowanie ich do różnych stylów architektonicznych.

Wijące się ścieżki, znikające w głębi rozległego ogrodu, z pewnością prezentują się niezwykle efektownie. W tym przypadku, oprócz starannego doboru materiału na nawierzchnię, warto również zastosować elementy wykończeniowe w postaci kostek krawężnikowych, palisad o oryginalnej chropowatej strukturze, czy też gazonów. Elementy te niewątpliwie będą stanowiły oryginalne i stylowe urozmaicenie przestrzeni ogrodowych.

Posesja przyjazna środowisku

Planując aranżacje rozległej przestrzeni należy również uwzględnić aspekt ekologiczny – plany zagospodarowania przestrzennego nakładają na inwestorów obowiązek zachowania na posesji powierzchni biologicznie czynnej, czyli takiej, która m.in. umożliwia naturalne wsiąkanie wód opadowych do gruntu i niezakłóconą wegetację roślin.

Trzeba podkreślić, że zgodnie z prawem budowlanym teren biologicznie czynny to teren z nawierzchnią ziemną urządzoną w sposób zapewniający naturalną wegetację, a także 50% powierzchni tarasów i stropodachów z taką nawierzchnią, nie mniej jednak niż 10 m2. Oryginalna zaprojektowana posesja wzbogaca architekturę domu, inspiruje nie tylko właścicieli, ale również zaproszonych gości. Zastosowanie kostek brukowych od uznanego producenta gwarantuje nie tylko trwałość nawierzchni na wiele lat, ale pozwala na wykreowanie efektownych rozwiązań.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także