PARTNER PORTALU
Piękny taras: przeczytaj jak o niego zadbać

Piękny taras: przeczytaj jak o niego zadbać

Autor: Anna Sołomiewicz
28 cze 2016 12:07

W ciepłe dni taras staje się miejscem, z którego domownicy korzystają najchętniej. Poza doborem pięknych kwiatów i wygodnych mebli ogrodowych, warto także zadbać jego nawierzchnię.

Prawidłowa pielęgnacja i konserwacja zapewni jej estetyczny wygląd na długie lata. Jak zabezpieczyć betonową posadzkę w okresie intensywnej eksploatacji i jak skutecznie usunąć z niej zanieczyszczenia?

Latem nawierzchnie ogrodowe i taras stają się szczególnie narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Tłuste plamy powstałe przy grillowaniu czy rozlane napoje mogą wniknąć w posadzkę i być trudne do usunięcia. Także drobne prace przy aucie lub rowerze, wykonywane na podjeździe, mogą wiązać się z zabrudzeniem smarami czy olejami. Nawierzchnie betonowe, choć należą do jednych z łatwiejszych do konserwacji, także wymagają stosowania zabiegów pielęgnacyjnych.

Przygotowanie do sezonu

Gruntowne czyszczenie przydomowych nawierzchni powinniśmy wykonywać co najmniej raz do roku, najlepiej wczesną wiosną. Sprzątanie należy zacząć od zamiatania i mycia przy pomocy myjki ciśnieniowej. Następnie powinniśmy ocenić, czy po takim zabiegu na nawierzchniach nie pozostały plamy czy zacieki. Jeśli je odnajdziemy, należy zastosować środek adekwatny do zabrudzenia – na rynku dostępne są gotowe preparaty do czyszczenia np. płynów samochodowych, śladów rdzy i innych – mówi Andrzej Chłopek, ekspert marki DASAG, producenta nawierzchni betonowych. Właściciele ogrodów powinni też zwrócić uwagę na zalegające owoce i liście ich drzew. Zawarte w wiśniach, jabłkach czy porzeczkach kwasy owocowe potrafią silnie brudzić, a nawet odbarwiać nawierzchnię, zatem należy je regularnie usuwać ze ścieżek czy tarasów.

Impregnacja daje czas na reakcję

Oprócz regularnego sprzątania, nawierzchnie betonowe powinny być także poddawane impregnacji. Tworzy ona niewidoczną dla oka powłokę, która chroni przed wnikaniem wilgoci, zabrudzeń, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zwiększa odporność na zużycie. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nawet najbardziej zaawansowany sposób impregnacji nie uchroni posadzki przed plamami czy zaciekami, jeśli ich w porę nie usuniemy. Impregnacja daje nam jednak dłuższy czas, w którym możemy zareagować na powstałe zabrudzenie.

Dobrej jakości nawierzchnie betonowe są impregnowane już na etapie produkcji – poprzez dodanie środka hydrofobizującego do mieszanki betonowej i dodatkową jego warstwę na powierzchni płyty. Na rynku dostępne są także preparaty, które można stosować już na gotowych nawierzchniach – ich regularne stosowanie zapewni ochronę przed wnikaniem zanieczyszczeń i pochłanianiem wody. Co ważne, impregnaty nie powinny zmniejszać właściwości antypoślizgowych nawierzchni ani tworzyć na nich widocznej warstwy – dodaje ekspert marki DASAG.

Masz wątpliwości? Zrób test

Warto także regularnie sprawdzać, czy płyty ogrodowe lub tarasowe nie potrzebują ponownej impregnacji. Jest na to prosty, domowy sposób. - Na płytę czy kostkę możemy wylać niewielką ilość wody i obserwować, co się wydarzy. Jeśli na wierzchu powstaną skupiska „poruszających” się kropli, oznaczać to będzie, iż nasza ścieżka dobrze zniosła zimę oraz czyszczenie, posiada skutecznie chroniącą warstwę impregnatu i nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli natomiast woda wsiąknie i pozostawi mokrą plamę – to znak dla właścicieli, iż najwyższy czas na kolejne zaimpregnowanie nawierzchni – mówi ekspert marki DASAG. Przy odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych: regularnym zamiataniu, okresowym myciu i impregnacji, betonowa posadzka będzie też solidnie zabezpieczona przed nadejściem zimy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także