Pomysł na dach. Zobacz jak pięknie wygląda w czerwonym kolorze!

Pomysł na dach. Zobacz jak pięknie wygląda w czerwonym kolorze!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
20 paź 2020 16:18

Jaki kolor dachu wybrać? Szukacie pomysły do swojego domu? Zobaczcie jak pięknie wyglądają dachówki w kolorze czerwonym.

Decydując się na daną barwę, nie można kierować się jedynie własnymi preferencjami i pragnieniem posiadania dachu w ulubionym kolorze. Trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów, które w pierwszym momencie nie wydają się aż tak ważne. Przede wszystkim istotny jest zewnętrzny styl całego domu oraz kolor zaplanowanej elewacji i elementów wykończeniowych, które muszą wpisywać się w plan zagospodarowania przestrzennego.

Nowoczesny design zazwyczaj powstaje dzięki zastosowaniu zimnych barw o stalowym odcieniu, klasyczny – ciepłych. Ściany zewnętrzne wykończone ciemnymi tynkami nie będą dobrze współgrały z dachówką o podobnych odcieniach, ale już te, na których położymy naturalne materiały (drewno, kamień) stworzą zgrany duet z dachem o zbliżonej tonacji.

Należy pamiętać też o tym, że budynek nie stoi w próżni a jego harmonijne wkomponowanie w krajobraz jest równie istotne, jak sam wygląd. Dach o barwie niepasującej do otoczenia sprawi, że dom – sam w sobie estetyczny – nie będzie prezentował się już tak okazale. Dlatego warto zwrócić uwagę, w jakich odcieniach utrzymane są dachy sąsiednich posesji, by odpowiednio dobrać jego kolorystykę. W przypadku dominującej, jednolitej tonacji często oznaczać to może, że mamy do czynienia z zaleceniami odgórnymi i decyzję będziemy musieli dostosować do panujących w rejonie przepisów. Dobór kolorystki dachu determinuje bardzo wiele kolejnych decyzji. Jeżeli w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mamy wskazania dotyczące kolorystki – to musimy się do nich dostosować. Najczęściej dotyczą one właśnie kolorystyki dachu – mówi architekt Monika Lisowska-Łętocha, dyrektor pracowni projektowej Archon+.

Niestety, nieumiejętnie skomponowana aranżacja potrafi zepsuć całą koncepcję wizualną projektu a nawet otoczenia. Z tego powodu wybór kolorystyki dachu nie jest sprawą prostą a mnogość dostępnych dachówek w różnorakich barwach jeszcze bardziej ją komplikuje. Jednak jest jedno, ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie, które wydaje się idealnym panaceum na nasze „dachowe" dylematy... dach w odcieniach czerwieni.

Taki kolor pokrycia króluje w budownictwie od tysiącleci i na trwałe wpisał się w nasz rodzimy pejzaż. Dlatego w trosce o spójny wygląd danego terenu coraz częściej w wyznaczaniu planów zagospodarowania przestrzennego umieszcza się nakazy stosowania dachówek w takich właśnie tonacjach. Dzięki swoistej neutralności wspaniale prezentują się one jako pokrycie jednolite, ale i jako cieniowane (w wersji rustykalnej). Pasują doskonale do każdego stylu domu. Wymóg zastosowania pokrycia dachowego w odcieniach czerwieni lub brązu pretenduje do wykończenia domu w bardziej tradycyjnym stylu. Ale obecnie często też wykorzystuje się taki kolor dachu w zestawieniu z naturalnymi materiałami elewacyjnymi, takimi jak kamień czy drewno w ujęciu nowoczesnym – dodaje architekt Monika Lisowska-Łętocha.

Ta kolorystyka bardzo dobrze komponuje się z tradycyjnym i współczesnym rodzajem budowli, z naturalną zielenią i betonowymi zabudowaniami otoczenia. Współgra z elewacją o jasnych tonacjach, z harmonijnymi zdobieniami, jak i tą z niestandardowym wykończeniem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także