PARTNER PORTALU
Prace w ogrodzie – przygotuj taras na lato!

Prace w ogrodzie – przygotuj taras na lato!

Autor: Katarzyna Masłowska
05 kwi 2019 10:04

Dobrze zaaranżowane miejsce wypoczynku i wieczornych spotkań z przyjaciółmi stanowić będzie centrum życia towarzyskiego. Aby tak się stało należy przygotować taras na nadejście wiosny.

Kiedy za oknem pogoda staje się coraz piękniejsza, a powietrze cieplejsze, większość czasu można spędzać na zewnątrz, w przydomowych, ogródkach czy tarasach.

Jak przygotować taras do nowego sezonu?

Porządkowanie tarasu na wiosnę rozpoczynamy od przyjrzenia się jego nawierzchni. Nawierzchnię wykonaną z płytek ceramicznych czy kamienia (na tarasie można układać tylko płytki przeznaczone na zewnątrz budynków) należy umyć wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Jeśli chcemy skutecznie usunąć zanieczyszczenia, które głębiej wniknęły w nawierzchnię, warto użyć myjki wysokociśnieniowej, która upora się z najbardziej problematycznymi zabrudzeniami.

Zobacz także: Piękne otwarte wnętrze. Apartament w kamienicy po gruntownej metamorfozie!

Jeśli jesteśmy właścicielami tarasu wykonanego z drewna, po zimie trzeba sprawdzić czy wszystkie elementy są nadal przyłączone w razie potrzeby łączniki trzeba wymienić na nowe lub dokręcić obluzowane wkręty. Taras wykonany z drewna świerkowego czy sosnowego, ze względu na małą odporność i łatwą korozję biologiczną przed olejowaniem należy zaimpregnować. Nowoczesnym rozwiązaniem są dziś deski kompozytowe, które są bardziej stabilne i odporne na warunki atmosferyczne niż drewno, a dodatkowo nie wymagają one konserwacji, nie muszą być impregnowane. Blask po zimie przywróci im zwykłe mycie.

Zagospodarowanie przestrzeni

Ważnym etapem przygotowania tarasu do sezonu letniego jest jego urządzenie. Przy wyborze mebli na taras należy wziąć pod uwagę: wykończenie budynku i jego otoczenia. Odpowiednio dobrana kolorystyka mebli, będzie współgrać z resztą otoczenia. Wybierając meble najlepiej zdecydować się na te, które odporne są na wodę, promieniowanie UV i temperaturę.

Jeśli taras przeznaczony jest do wypoczynku, bardzo dobrze sprawdzą się na nim hamaki czy leżaki. Przy organizacji kącika grillowego niezbędny będzie duży, stabilnej i solidnej konstrukcji stół taki jak np. Harmony z krzesłami Harmony Armchair, który zapewni komfort podczas spożywania posiłków. Kiedy taras ma pełnić funkcję towarzyskiej strefy wypoczynku, najlepszym wyborem będą stylowe, komfortowe zestawy ogrodowe o stabilnej konstrukcji i wysokiej jakości wykonania np. Corfu Fiesta Set firmy Keter.

Taras – miejsce magiczne

Kiedy udało się wybrać meble, warto zadbać o uzupełnienie tarasu dodatkami, które umilą wieczorne dni. Jeśli taras jest niezadaszony, praktycznym rozwiązaniem będzie zakup markiz. Są one dostępne na rynku w różnych rozmiarach i kolorystyce. Innym sprawdzonym sposobem na zapewnienie sobie cienia jest parasol ogrodowy nad stołem czy przy leżaku.

Aby taras stał się bardziej przytulnym miejscem, warto uzupełnić go o rekwizyty: miękkie i kolorowe poduszki, koce czy oświetlenie. W tarasowych aranżacjach świetnie wyglądają również lampiony, latarnie czy świece.

Jeśli chcemy, aby taras stał się bardziej klimatyczny, można zdecydować się na zakup modnych od kilku sezonów biokominków zewnętrznych. Biokominki, to rodzaj kominków, w których tradycyjny opał zastąpiono biopaliwem. Są one proste w montażu, nie wymagają komina, można je umieścić w dowolnym miejscu oraz kosztują mniej niż tradycyjne kominki.

Taras pełen roślin

Planując aranżację tarasu, nie możemy zapomnieć o roślinach. Ich obecność wpływa kojąco na zmysły, a także zapewnia lepszą jakość powietrza. Jeśli wokół tarasu mamy miejsce, możemy posadzić winogrona, pnące róże czy bluszcze, dzięki którym uzyskamy zielona ścianę odgradzającą od miejskich krajobrazów czy sąsiadów. Uroku dodadzą również ustawione w donicach kwiaty, czy małe drzewka.

Miejmy na uwadze, że wybierając rośliny na taras należy pamiętać o jego położeniu, czyli z której strony świata jest usytuowany taras oraz czy jest on narażany silne promieniowanie słoneczne, czy też znajduje się w zacienionym miejscu. Posadzenie roślin, które są ciemnolubne na słońcu może spowodować ich „spalenie”, a roślina potrzebująca dużo światła ustawiona w cieniu zacznie karłowacieć.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także