PARTNER PORTALU
Prace wokół domu. Te prace trzeba wykonać przed jesienią!

Prace wokół domu. Te prace trzeba wykonać przed jesienią!

Autor: Ewa Kozioł
02 sie 2021 13:13

Przed nadejściem jesieni musimy pamiętać o wykonaniu niezbędnych prac wokół domu. Konieczne będzie odświeżenie i impregnacja różnych nawierzchni. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Ogrody i tarasy przez ostatnie kilka miesięcy były centrum życia domowników. Niestety wszystkie nawierzchnie zewnętrzne są narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia i działanie czynników atmosferycznych. Gromadzący się przez sezon kurz i nawarstwiające się plamy mogły wniknąć w posadzkę i stać się trudne do usunięcia. Na szczęście na wszystko jest sposób!

Zadbana elewacja

Początkowo sprawdzamy stan ścian pod kątem suchości. Zawilgocenia rozpoznaje się po pęknięciach na powierzchni i nieregularnych, ciemnych plamach. W takich miejscach należy oderwać uszkodzoną warstwę, a następnie oczyścić i zagruntować ubytek. Następnie możemy przejść do mycia elewacji. W tym celu warto użyć myjki ciśnieniowej, dzięki której szybko i sprawnie pozbędziemy się pyłu i kurzu. Niektóre z modeli są również wyposażone w specjalny dozownik, do którego można wlać specjalistyczny środek i zaradzić cięższym zabrudzeniom takim jak plamy z tłuszczu czy rdzy. Z kolei przy usuwaniu nalotów mikrobiologicznych należy użyć środka przeciw grzybom i pleśni.

Impregnacja elewacji

Po renowacji i oczyszczeniu elewacji możemy przejść do procesu impregnacji. Zabieg ten pozwala zredukować skłonność powierzchni do zabrudzeń, a także zapewnia jej barierę wodochronną, ograniczając wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych i rozwój mchów, porostów i grzybów. Z uwagi na różnorodność powierzchni poddawanych temu procesowi należy wybrać odpowiedni środek do danego materiału i w niewidocznym miejscu przeprowadzić próbę reakcji podłoża na preparat. Przykładowo do cegły klinkierowej warto użyć preparatu Mokry Klinkier firmy Jurga. Produkt ten nie tylko tworzy na powierzchni warstwę ochronną, ale również ożywia kolor i zapewnia paroprzepuszczalność. 

Czyste chodniki, tarasy i podjazdy

Następnie przechodzimy do zamiatania i mycia kostki brukowej. W tym przypadku również możemy posłużyć się myjką ciśnieniową, która pozwoli z łatwością usunąć niewielkie zabrudzenia. Po wstępnym czyszczeniu należy przyjrzeć się nawierzchni pod kątem trudnych do likwidacji plam np. z olejów, smarów czy rdzy i sadzy. Do ich likwidacji konieczne jest zastosowanie profesjonalnych środków chemicznych adekwatnych do rodzaju zabrudzenia. Niektóre materiały, warto również dodatkowo zaimpregnować, aby powstrzymać zanieczyszczenia przed wnikaniem w powierzchnię.
Impregnacja kostki brukowej

Warstwa impregnatu zabezpiecza powierzchnię przed niekorzystnym działaniem zabrudzeń i warunków atmosferycznych, a dodatkowo zwiększa odporność na zużycie. Przykładem impregnatu do kostki brukowej jest Mokra Kostka. Produkt ten został stworzony na bazie najwyższej jakości żywic polimerowych i epoksydowych zawieszonych w rozpuszczalnikach, które zapewniają mu szybkość i skuteczność w działaniu. Przeznaczony jest do zabezpieczania powierzchni betonowych, którym nadaje właściwości hydrofobowe, jednocześnie odświeżając ich kolor i zapobiegając rozwojowi mikroorganizmów. 

Dodatkowa renowacja

Altanki, przybudówki, ogrodzenia, ocynkowane blachy czy papa — to powierzchnie, które również są wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Choć zazwyczaj są wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów, aby zachować swoją funkcjonalność i estetyczny wygląd, również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie wielozadaniowej farby renowacyjno-dekoracyjnej. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także