PARTNER PORTALU
Przestrzeń wokół domu. Zaplanuj ją funkcjonalnie i z pomysłem

Przestrzeń wokół domu. Zaplanuj ją funkcjonalnie i z pomysłem

Autor: Ewa Kozioł
18 sty 2022 11:33

Projektowanie przestrzeni wokół domu to wypadkowa obowiązujących przepisów prawa oraz naszej kreatywności. Pomimo tego, że te pierwsze narzucają pewne ramy, nadal możemy osiągnąć pożądany efekt. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej pomysłowości oraz dobrej współpracy na linii architekt – właściciel.

Gdy znajdziemy już wymarzoną działkę, na której planujemy wybudować dom, konieczne jest wykonanie projektu budynku oraz jego otoczenia, czyli projektu zagospodarowania terenu. Dokumenty te należy złożyć w urzędzie, w momencie wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Projekt zagospodarowania działki jest nieodłącznym elementem projektu budowlanego i jest on o tyle ważny, że określa, gdzie dokładnie w obrębie posiadanej działki może być ulokowany budynek. Projekt musi być opracowany przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania. Dzięki temu nie tylko spełnimy wymagania zawarte w przepisach, ale także będziemy mogli wypracować najlepsze rozwiązania przestrzenne dla otoczenia domu, które zagwarantują komfort i wygodę jego użytkowania. Nie ogranicza to jednak w żaden sposób naszej pomysłowości w kwestiach aranżacji. Do wykonania ścieżek, podjazdów, tarasów czy ogrodzenia możemy dobrać prefabrykaty betonowe odpowiadające naszym gustom oraz stylowi, w którym wzniesiemy dom. Niektóre z nich są na tyle uniwersalne, że w praktyce sprawdzą się wszędzie.

Uniwersalne w każdym wymiarze

Liczba dostępnych na rynku produktów, z których możemy zbudować nawierzchnię, jest bardzo duża. Niektóre z nich wyróżniają się doskonałymi parametrami technicznymi i nieprzeciętną estetyką. Do tej grupy z całą pewnością należą płyty Polbruk MultiComplex oraz Triada. Dzięki grubości 6 cm, płyty MultiComplex można zastosować zarówno na alejkach w ogrodzie, jak i na tarasach, natomiast kostkę Triada charakteryzującą się grubością 8 cm, na drogach dojazdowych w obrębie posesji czy miejscach postojowych dla samochodów osobowych. Na tym ich uniwersalne zastosowanie się nie kończy.

Prostokątne kształty oraz szeroka gama kolorystyczna sprawiają, że pasują one praktycznie do każdego stylu, w jakim zamierzamy wybudować dom. MultiComplex jest dostępny w odcieniach szarości, beżu oraz brązów. Triada natomiast występuje w kolorze szarym i grafitowym. Nawierzchnia w odcieniach szarości lub beży doskonale sprawdza się w stylach nowoczesnym, skandynawskim oraz japońskim. Natomiast brązy pięknie uzupełniają aranżacje „w klimacie” rustykalnym czy śródziemnomorskim. Wygląd to jednak nie wszystko – liczy się również funkcjonalność całości założenia. O to właśnie musi zadbać architekt w projekcie zagospodarowania terenu, uwzględniając między innymi zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy szereg wytycznych wynikających z prawa budowlanego. Regulują one zależności pomiędzy poszczególnymi elementami znajdującymi się na posesji, a także uwzględniają m.in. minimalną szerokość drogi dojazdowej czy długość i szerokość miejsc parkingowych. Przepisy prawa określają również parametry innych elementów znajdujących się na posesji.

Funkcjonalne ogrodzenie

Jednym z nich jest ogrodzenie. Według polskiego prawa taką konstrukcję można wznieść bez pozwolenia, o ile jej wysokość nie przekracza 2,2 metra mierząc od poziomu gruntu. Docelową wysokość, jak i wygląd ogrodzenia, wybiera się w zależności od otoczenia działki, oczekiwań, indywidualnych preferencji oraz innych specyficznych aspektów. Właśnie z tego powodu do budowy ogrodzenia tak dobrze nadają się na przykład bloczki Murro, gdyż dają one dużą swobodę aranżacji. Gdy mieszkamy w głośnej okolicy lub przy ruchliwej drodze, dobrym pomysłem będzie wzniesienie z nich wysokiego i litego ogrodzenia. Natomiast jeśli dom znajduje się w spokojnym otoczeniu, można pozwolić sobie na ażurową konstrukcję. W tym celu wykonujemy podmurówkę, w której umieszczamy słupki, a pomiędzy nimi przęsła. 

Stylowe wykończenie

Wśród prefabrykatów betonowych, które są bardzo chętnie używane w przydomowych aranżacjach, znajdziemy również obrzeża i donice. Pierwsze z nich służą głównie do stabilizacji nawierzchni oraz odgradzania chodnika od przestrzeni zielonych, ale mogą również pełnić funkcje dekoracyjne. Przykładem jest obrzeże Flesz o kształcie odwróconej litery „L”. Po umieszczeniu taśmy LED pod „daszkiem”, który tworzy kształt prefabrykatu, granica ścieżki będzie delikatnie podświetlona nocą. Ciekawym elementem aranżacji są również donice, takie jak Tigela. Można z nich wznieść wertykalny murek obsadzony różnego rodzaju roślinnością lub rozplanować je w ogrodzie jako obiekty wolnostojące. Ten pierwszy pomysł sprawdzi się w szczególności w mniejszych ogrodach.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także