Autor: Redakcja Archiconnect.pl
23 kwi 2018 14:55
Remont schodów zewnętrznych – na to warto zwrócić uwagę
Schody zewnętrzne narażone są na uszkodzenia, wynikające z częstego użytkowania oraz działania czynników atmosferycznych. Warto zadbać o dobrą kondycję swoich schodów, a w przypadku ubytków przeprowadzić remont. Na co zwrócić uwagę przystępując do remontu schodów?
Po pierwsze – właściwa konstrukcja
Kiedy stajemy przed dylematem remontu przydomowych schodów, w pierwszej kolejności należy oszacować stopień zużycia i uszkodzeń. Racjonalna ocena pomoże podjąć decyzję o remoncie lub całkowitej wymianie konstrukcji.
Jeśli natomiast jesteśmy w fazie budowy domu zadbajmy o to, żeby remont schodów nieprędko stał się naszym problemem. Powinny być one wykonane w zgodzie z normami prawnymi i sztuką budowlaną. Kolejnym kluczowym elementem zapewniającym schodom trwałość, jest materiał, z którego zostaną zbudowane. W przypadku konstrukcji zewnętrznych powinien to być beton. W połączeniu z odpowiednią okładziną stopni stanowi on trwały budulec, który będzie służyć nam latami.
Po drugie – postawienie trafnej diagnozy
Powierzchowne uszkodzenia stopni to niejednokrotnie tylko wierzchołek góry lodowej. Największym wrogiem zewnętrznych elementów architektonicznych są woda i mróz. Zmieniając swój stan skupienia w wyniku wahań temperatury, woda oddziałuje na strukturę schodów. Najpierw, zamarzając, rozpiera je od wewnątrz. Następnie topniejąc, wypłukuje rozdrobnione kruszywo. Dlatego z remontem nie należy zwlekać. Im szybciej naprawimy uszkodzenia widoczne gołym okiem, tym większą możemy mieć gwarancję, że beton w głębszych partiach pozostał nieuszkodzony. To optymistyczny scenariusz. Jeśli schody nie posiadają odpowiedniej izolacji, wilgoć może oddziaływać na nie również od gruntu. W takiej sytuacji nie unikniemy całkowitej rozbiórki i budowy nowych schodów od podstaw.
Taras marzeń - wybieramy materiały i dekoracje
Po trzecie – wybór wykonawcy
Jeżeli nie jesteśmy zaznajomieni ze sztuką budowlaną, ciężko będzie nam samodzielnie ocenić stopień uszkodzeń i dokonać właściwych prac naprawczych. Decydując się na samodzielny remont pamiętać należy o tym, że wymiana uszkodzonych elementów okładziny na nowe nie wystarczy. Po zbiciu wszystkich obluzowanych części należy oszacować stan spękania betonu, a następnie pogłębić szczeliny na potrzeby lepszego wniknięcia zaprawy. Dopiero wtedy można kłaść nową okładzinę. Warto jednak postawić na wiedzę ekspercką i do remontu zatrudnić fachowca. Nie tylko pomoże on dokładnie zdiagnozować skalę uszkodzenia schodów i dokona ich naprawy, ale również doradzi, jaki materiał zewnętrzny wybrać.
Po czwarte – dobór okładziny
Przy wykańczaniu stopni kluczową rolę z punktu widzenia użytkownika odgrywają względy estetyczne i praktyczne. - Schody muszą być dopasowane do elewacji, mieć ten sam kolor i fakturę. Pod tym względem beton daje szerokie możliwości aranżacyjne – mówi Andrzej Chłopek z firmy PROBET-DASAG. - Dzięki szerokiej gamie form i kolorów, betonowe schody można z łatwością zaadaptować do każdego stylu. Ale to nie jedyny atut tego materiału. Ważnym parametrem okładziny betonowej jest jej wysoka odporność na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych. Takie schody zachowują trwałość nawet w obiektach publicznych, gdzie narażone są na wzmożony ruch pieszych.
Po piąte – konserwacja
O schody, tak jak o każdy element domu, trzeba należycie dbać. W utrzymaniu czystości najlepiej sprawdzą się myjki ciśnieniowe, wyposażone w specjalne nakładki do czyszczenia powierzchni betonowych. Przed niepogodą schody betonowe można dodatkowo zabezpieczyć specjalnym impregnatem, który chroni przed wnikaniem wilgoci i zabrudzeń oraz poprawia wygląd materiału.
Geometryczny trend na zewnątrz i wewnątrz domu