×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Schody zewnętrzne. Pomysł na kamienne stopnie

Schody zewnętrzne. Pomysł na kamienne stopnie

Autor: Katarzyna Masłowska
09 wrz 2019 09:28
Aktualizacja: 23 wrz 2019 09:41

Schody zewnętrzne z powodzeniem stosuje się w założeniach ogrodowych na styku tarasu z ogrodem lub w miejscach, gdzie konieczne jest „zgubienie” różnic w wysokości terenu (skarpy, wzniesienia). Doskonale do tej roli nadają się betonowe stopnie schodowe.

Nie zawsze teren wokół domu jest idealnie płaski. Czasem jest to kwestia ukształtowania terenu, innym razem zamierzony efekt dekoracyjny. W każdym z tych przypadków sprawdzi się stopień betonowy Grando.

Schody występują w architekturze od starożytności. To element stricte funkcjonalny, który pozwala projektantom niwelować różnice w wysokości terenu oraz umożliwia dostanie się na wyższe kondygnacje budynku.

Zobacz także: Dom parterowy. Nowoczesna willa o powierzchni 135 metrów

Poza tym funkcjonalnym zastosowaniem odgrywają one również rolę dekoracyjną. W rzymskich i greckich świątyniach wznoszonych w starożytności podwyższały one wizualnie budowle, podnosząc tych samym ich rangę. Z powodzeniem stosowano je także w architekturze pałacowej czy przed budynkami publicznymi, w których mieściły się ważne instytucje.

Podkreślano tym samym majestat państwa i władzy. W otoczeniu rezydencji królewskich i szlacheckich schody stanowiły element kształtowania krajobrazu. Przykładem mogą być założenia ogrodowe przy pałacu Burbonów we włoskiej Casercie czy w rezydencji królów hiszpańskich w La Granja de San Ildefonso.

Dziś przy wznoszeniu gmachów użyteczności publicznej architekci stawiają przede wszystkim na rozwiązania proste, funkcjonalne oraz pozbawione barier. Jednak schody zewnętrzne z powodzeniem stosuje się w założeniach ogrodowych na styku tarasu z ogrodem lub w miejscach, gdzie konieczne jest „zgubienie” różnic w wysokości terenu (skarpy, wzniesienia). Doskonale do tej roli nadają się betonowe stopnie schodowe Polbruk Grando.

Występują one w dwóch fakturach – łamanej (przypominającej wyglądem naturalny kamień) lub gładkiej. Każda z nich dostępna jest w trzech kolorach: latte (biało-jasno-piaskowy), hawaii (brązowo-pomarańczowy) oraz nerino (biało-szaro-czarny). Dwa pierwsze z powodzeniem sprawdzą się w aranżacjach nawierzchni w ogrodach w stylu śródziemnomorskim. Będą doskonałym dopełnieniem na przykład do alejek wybudowanych z kostki Polbruk Granito (w kolorach latte czy hawaii), Polbruk Avanti (brązowy i czerwony) lub Carmino (hawaii i latte). Kolor nerino będzie natomiast pasował do nawierzchni w ogrodach nowoczesnych i skandynawskich wykonanych na przykład z płyt Polbruk Lamell.

Klamrą kompozycyjną dla stopni Grando w miejscach, gdzie występują skarpy lub górki, są murki o tej samej nazwie, które dodatkowo wzbogacą aranżację oraz zapobiegną osuwaniu się ziemi.
Stopnie Grando to jednak nie tylko inspirujący design, który z powodzeniem możemy zastosować w ogrodach w stylu śródziemnomorskim, nowoczesnym czy skandynawskim.

Ze względu na ich szerokość i długość możemy je układać w większych lub mniejszych kompozycjach. Wymiary pojedynczego stopnia to 15×40×100 cm. Ich montaż jest bardzo prosty. Nie wymagają one podkonstrukcji wykonanej z betonu. Z kolei ich blokowy, monolityczny charakter sprawia, że są one mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także