PARTNER PORTALU
Solidny i trwały dach - poznaj rodzaje dachówek ceramicznych

Solidny i trwały dach - poznaj rodzaje dachówek ceramicznych

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
17 wrz 2019 09:58

Architektura budynku, wygląd elewacji, kąt nachylenia dachu, otoczenie domu oraz okoliczna zabudowa – to wszystko czynniki, od których zależeć będzie wybór konkretnego rodzaju dachówek ceramicznych. Warto więc poznać najważniejsze ich typy.

Dachówki ceramiczne to rozwiązanie cenione za elegancję, funkcjonalność oraz trwałość. Każdy z dostępnych na rynku rodzajów charakteryzuje się nieco inną formą i właściwościami. Dzięki temu łatwo możemy wybrać ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Dachówka płaska to model o prostym kształcie. Na dachu prezentuje się niezwykle estetycznie, dając wrażenie jednolitej, gładkiej powierzchni. Dachówki tego typu można ułożyć na dachu na dwa sposoby, co zapewnia większą swobodę w kształtowaniu estetyki budynku: tradycyjnie lub z przesunięciem o połowę. Modele płaskie często wykorzystywane są na dachach dwuspadowych – doskonale komponują się bowiem z konstrukcjami nowoczesnymi, stawiającymi na proste formy.

Zobacz też: Dom z piwnicą. Sprawdź, czy warto go zbudować

Esówka to dachówka o charakterystycznym, falowanym kształcie, przypominającym literę „S” (od którego bierze się ich nazwa). Dzięki niemu gotowy dach nabiera atrakcyjnego, estetycznego wyglądu.

Holenderka płaska jest odmianą popularnej esówki. Łączy w sobie klasyczną elegancję z nowoczesnym wyglądem. Dachówki te swoją formą nawiązują do włoskiej architektury renesansowej i znakomicie komponują się z tradycyjnym budownictwem.

Karpiówka to model ponadczasowy, o charakterystycznym kształcie wyróżniającym się owalnym, prostym lub ostrym zakończeniem. Na dachu układane są gęsto w konkretny wzór: “łuskę” lub “koronkę”. Konsekwencją takiego rozwiązania jest duża waga pokrycia, ale w pełni rekompensuje to funkcjonalność karpiówek. Dachówki te doskonale sprawdzą się na dachach o skomplikowanych kształtach, z wieloma załamaniami połaci. Dzięki temu z łatwością pokryjemy nimi złożone elementy konstrukcji, takie jak na przykład lukarny w kształcie wolego oka.

To też Cię zainteresuje: Dom bez okapu - kwadratowe systemy rynnowe

Marsylka to z kolei wzór inspirowany XIX-wieczną dachówką zakładkową o dwóch żłobkach Z1, która była prototypem wszystkich dachówek tego rodzaju. Ten znakomity projekt cieszy się uznaniem inwestorów już od prawie 150 lat. Oryginalny rustykalny wygląd oraz nawiązanie do najwyższych, historycznych standardów, to główne zalety marsylek, takich jak na przykład dachówki Ratio z oferty firmy Creaton.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także