PARTNER PORTALU
Spiek kwarcowy - czy to dobry pomysł do ogrodu i na taras?

Spiek kwarcowy - czy to dobry pomysł do ogrodu i na taras?

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
04 maj 2021 15:17

W czasie wakacyjnych podróży po Grecji, Włoszech, czy południu Francji zachwycają nas tarasy, chodniki i place wyłożone marmurem. Ten materiał okazuje się jednak zbyt delikatny, by bez szwanku przetrzymać polskie zimy. Rozwiązaniem mogą być spieki kwarcowe. Co warto o nich wiedzieć?

Spieki kwarcowe powstają z mieszanki naturalnych minerałów (z kwarcem na czele), wypalanej w temperaturze rzędu 1200 stopni Celsjusza. Ten sposób produkcji przekłada się na niezwykle mocne związanie użytych ziaren, których później nie sposób wyodrębnić i oderwać.

W rezultacie spieki kwarcowe, choć w zależności od wzoru przypominają np. delikatny marmur albo wrażliwe drewno, są niezwykle odporne m.in. na wysokie i niskie temperatury (także mróz i ogień) oraz na wilgoć i bezpośredni kontakt z wodą. Z tych powodów od lat zyskują zastosowanie w kuchniach i łazienkach, a także są coraz chętniej wykorzystywane na zewnątrz. Jako okładzina tarasu przejawiają tak cenne zalety jak m.in. odporność na erozję, na blaknięcie pod wpływem promieni słonecznych, a także na uszkodzenia mechaniczne – zarysowania, zmatowienia.

Spieki kwarcowe są też antypoślizgowe!

Co szczególnie ważne w kontekście powierzchni narażonych m.in. na opady deszczu, spieki kwarcowe, np. marki Laminam, mają także właściwości antypoślizgowe. W zależności od kolekcji wyróżniają się antypoślizgowością klasy od R8 do R11, co oznacza, że są materiałem niezwykle bezpiecznym. Dzięki temu doskonale sprawdzą się jako okładzina wszelkich powierzchni wypoczynkowych w plenerze.

Odpowiednie w zastosowaniach zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, spieki kwarcowe pozwalają ujednolicić posadzki po dwóch stronach drzwi albo modnych wielkoformatowych przeszkleń. Tego typu rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń, daje efekt luksusu, a niejednokrotnie ułatwia też prace remontowe czy budowlane, oraz pomaga obniżać ich koszt.

Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by również za sprawą posadzki połączyć z tarasem salon, kuchnię, łazienkę albo obiekty rekreacyjne. Jeśli spieki kwarcowe mają też atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny, można ich używać także w basenach, saunach oraz łaźniach parowych. Ponadto produkty te mają właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, a także nie dopuszczają do rozwoju pleśni.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także