×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Taras przy domu: 15 pomysłów od architektów

Taras przy domu: 15 pomysłów od architektów

Autor: Agnieszka Januszkiewicz
31 lip 2019 09:58

Prawie każdy planując budowę domu zadaje sobie pytanie: „Z tarasem, czy bez?”. Odpowiedź może być tylko jedna. Korzyści z posiadania tarasu są trudne do zmierzenia, bo spokojny wypoczynek wśród przydomowej zieleni jest bezcenny.

Taras to miejsce, gdzie możemy cieszyć się swobodą wypoczynku na świeżym powietrzu i wygodą przebywania w salonie. Często taras staje się także przedłużeniem wnętrza, dzięki dużym przeszklonym, przesuwnym drzwiom oraz meblom ogrodowym meblom, które są równie komfortowe i stylowe, jak te wybierane do środka. Plecione kanapy, fotele, a także duży stół i krzesła umożliwią spożywanie rodzinnych obiadów i organizowanie spotkań z przyjaciółmi przy grillu.

Nie w każdym ogrodzie taras będzie równie wygodnym i zacisznym miejscem. Jeśli zależy nam na odpoczynku z dala od ciekawskich spojrzeń nieproszonych podglądaczy, a ogród położony jest wśród gęstej zabudowy, lub blisko ruchliwej drogi, trudne może okazać się odnalezienie upragnionego spokoju. Wszystko jednak zależy od naszego nastawienia, bo istnieje wiele elementów aranżacyjnych, które pozwolą na zbudowanie bariery między miejscem wypoczynku a "światem zewnętrznym". Warto pomyśleć o gęstych krzewach i pnących roślinach. Powinny one zapewnić nam izolację akustyczną i wizualną.

Planując posiadanie tarasu należy dokładnie przemyśleć także wybór nawierzchni. Naturalne drewno, to materiał, chodź nie najłatwiejszy w konserwacji, cieszy się dużym zainteresowaniem. Jego główną zaletą jest wewnętrzne przekonanie użytkowników o bezpośrednim kontakcie z przyrodą, którego nie zapewni żadne tworzywo syntetyczne. Drewno latem nie nagrzewa się też zbyt mocno i jest przyjemne ciepłe w dotyku. Poza tym amortyzuje upadki, co powinno być dodatkową zaletą dla rodzin z dziećmi. Pamiętajmy jednak, że drewno wymaga corocznego dokładnego czyszczenia i impregnacji odpowiednimi środkami. 

Jeśli nie mamy czasu na systematyczną konserwację wymagającej powierzchni dobrze sprawdzą się deski kompozytowe. Doskonale imitują one naturalne drewno i są bardzo trwałe. Innym wytrzymałym materiałem, idealnym na taras, jest mrozoodporny gres. Płytki dostępne są w wielu wzorach, kolorach i fakturach, bez problemu więc znajdziemy coś pasującego do naszej przydomowej przestrzeni. Jednym z najtrwalszych, ale zarazem chyba najmniej przyjaznym rozwiązaniem jest z kolei ułożenie na tarasie kostki brukowej lub kamienia. 

Zobacz także Wybieramy bramę do garażu - to warto wiedzieć!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także