×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wiosenny przegląd rynien

Wiosenny przegląd rynien

Autor: Wojciech Napora
27 lut 2020 10:11

Regularne czyszczenie orynnowania pomoże utrzymać je w dobrym stanie przez wiele lat. Właśnie dlatego dbanie o rynny warto wpisać na listę dobrych sezonowych nawyków.

Tomasz Madej, ekspert z firmy Galeco, podpowiada, jak w kilku krokach przeprowadzić wiosenny przegląd orynnowania.

Krok 1: Przygotuj właściwe akcesoria

W pracach na wysokości niezbędna będzie dobra i stabilna drabina. Niezastąpione okażą się również wąż ogrodowy i szczotka. Wystarczy zwykła, z krótkim trzonkiem, choć bardziej wymagający znajdą także specjalne modele do czyszczenia rynien z teleskopową rączką. Podczas wybierania odpowiednich narzędzi, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj włosia. Rynien nie wolno pocierać ostrymi przedmiotami, gdyż te mogłyby uszkodzić ich powłokę.

Krok 2: Skontroluj stan orynnowania

Czujne oko gospodarza to jedno z najlepszych narzędzi. Monitorowanie stanu orynnowania rozpocznijmy więc od spaceru wokół domu i uważnego przyjrzenia się rynnom i rurom spustowym. Zwróćmy szczególną uwagę na to, czy zsuwający się z dachu śnieg nie zerwał lub nie powyginał swoim ciężarem żadnego elementu systemu odwodnienia.

Jeżeli dopatrzymy się nieprawidłowości, zdajmy się na wiedzę i umiejętności dekarza, który dokona wymiany uszkodzonego fragmentu oraz sprawdzi stan materiału i łączeń. Te ostatnie stanowią newralgiczny element systemu, gdyż przenoszą największe obciążenia. Ich uszkodzenia są najczęstszą przyczyną przeciekania rynien oraz tworzenia się nieestetycznych zacieków na ścianach budynku – podkreśla Tomasz Madej.

Krok 3: Udrożnij

Kolejnym, bardzo ważnym etapem sezonowych przeglądów jest udrożnienie przepływu i oczyszczenie go z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Jest to czynność, którą będziemy w stanie wykonać samodzielnie, bez pomocy ze strony dekarza. Należy pamiętać, że ten zabieg konserwacyjny powinien odbyć się za pomocą miękkich przyrządów, takich jak np. gąbki, które nie uszkodzą powierzchni rynny.

Rynny należy oczyścić delikatnymi, posuwistymi ruchami, a następnie spłukać wodą o dużym ciśnieniu. W ten sposób pozbędziemy się zalegających resztek liści czy gałązek, a dodatkowo sprawdzimy szczelność całego systemu. Warto również zastanowić się nad zamontowaniem specjalnej siatki do rynien. To rozwiązanie, które skutecznie zadba o ich drożność, a nam zaoszczędzi pracy – przekonuje Tomasz Madej.

Krok 4: Zabezpiecz

Sprawdzając stan orynnowania, powinniśmy również zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju zarysowania i korozję.

Jeżeli na zewnętrznych częściach rynien lub rur spustowych pojawiły się rysy, należy dokładnie je oczyścić, a następnie pokryć warstwą zabezpieczającą, np. lakierem zaprawkowym. Jeżeli uszkodzeń jest wiele, warto rozważyć wymianę danego elementu systemu na nowy – radzi ekspert.

Czytaj także: Co warto wiedzieć o blachodachówce?

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także