PARTNER PORTALU
Wiosna wokół domu - zadbaj o taras

Wiosna wokół domu - zadbaj o taras

Autor: Anna Usakiewicz
30 marz 2019 09:08

Posiadanie tarasu, pomimo ogromu zalet, wiąże się również z pewnymi obowiązkami. Wiele czynników atmosferycznych, szczególnie w okresie zimowym, może wpłynąć na jego stan.

Zanim sezon rozpocznie się na dobre, powinieneś wykonać kilka czynności, dzięki którym twoja przydomowa przestrzeń na nowo zachwyci domowników oraz gości. Jak zatem sprawić, by chwile na tarasie w blasku wiosennego słońca stały się jeszcze bardziej urokliwe?

 Wiosenne porządki

Czynności powinniśmy rozpocząć od usunięcia powierzchniowych zabrudzeń oraz dokładnego umycia powierzchni tarasu. Najlepiej użyć wody połączonej z łagodnym detergentem. Jeżeli tak delikatny środek okaże się niewystarczający, należy skorzystać z preparatów przeznaczonych do czyszczenia drewna, kamienia, kompozytu, ceramiki lub betonu. Pomoże nam pozbyć się plam i szarych przebarwień, a taras odzyska swą naturalną barwę. Preparat czyszczący ma zwykle postać koncentratu, który trzeba rozcieńczyć z wodą we wskazanych przez producenta proporcjach. Roztwór nanosimy na powierzchnię tarasu za pomocą myjki lub konewki, czyszcząc deski szczotką. Czyszcząc, najlepiej wykonywać ruchy szczotką lub myjką wzdłuż długości desek. Po umyciu taras należy opłukać czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Dla osiągnięcia najlepszego efektu warto posiłkować się myjką wysokociśnieniową (również przy czyszczeniu desek), przy pomocy której efektywnie usuniemy nawet stare zabrudzenia.

Zima to moment próby szczególnie dla tarasów drewnianych. W przypadku takich tarasów, należy sprawdzić mocowania i dokręcić ewentualne luźne elementy. Czasami niezbędne może okazać się szlifowanie desek, z użyciem profesjonalnej szlifierki lub zwykłego papieru ściernego, a następnie zabezpieczenie wyczyszczonej części tarasu.

 Niezbędna konserwacja

Standardowo konserwacja powierzchni powinna się odbywać dwa razy w ciągu roku. Na początku i na końcu sezonu. Posiadacze tarasów wykonanych z drewna iglastego powinni używać oleju z dodatkiem biocydów. Sprawdzi się on w zabezpieczeniu desek wystawionych na czynniki atmosferyczne, jak i biologiczne. Natomiast tarasy wykonane z drewna egzotycznego mogą być zakonserwowane standardowym olejem, bez powyższego dodatku. Drewno egzotycznie nie potrzebuje specjalnej ochrony przed czynnikami biologicznymi. W przypadku tarasów wykonanych z betonu, bądź płytek ceramicznych, należy konserwować je za pomocą specjalnych impregnatów.

Piękny taras bez wyrzeczeń

Wyjątek stanowią tarasy z desek kompozytowych, np. marki Twinson, które nie wymagają szczególnych zabiegów.. Wysoka odporność na czynniki zewnętrzne czy antypoślizgowa powierzchnia to nie jedyne zalety tych systemów. Także duży wybór kolorystyczny oraz dostępność produktów o naturalnym wyglądzie drewna przekonają do desek kompozytowych niejednego miłośnika tarasu drewnianego, który po sezonie zimowym wymaga znacznie więcej zachodu i napraw niż deski kompozytowe, takie jak Twinson. Wystarczy je umyć i cieszyć się bez większego wysiłku pięknym tarasem w blasku wiosennego słońca.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także