PARTNER PORTALU
5 zasad wyboru ogrodzenia

5 zasad wyboru ogrodzenia

Autor: Wojciech Napora
22 sty 2020 07:06

Budując dom, stajemy przed koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Niektóre z naszych wyborów muszą być szczególnie dobrze przemyślane, bo dotyczą rozwiązań i produktów mających pełnić swoje funkcje przez wiele lat. Jedną z takich kwestii jest zakup ogrodzenia.

Projektując i organizując strefę przydomową powinniśmy przede wszystkim zaplanować główną funkcję jaką ma spełniać ogrodzenie. Chcemy, żeby wyglądało atrakcyjnie? Ma powstać w celu odgrodzenia naszej posesji od drogi lub terenu sąsiadów? Czy może ma zabezpieczać nasz dobytek i chronić przed nieproszonymi gośćmi? Każdy z tych celów narzuca trochę odmienne ogrodzeniowe wybory. Jeżeli na przykład zależy nam na odcięciu się od zanieczyszczeń drogowych to chętniej wybierzemy przęsła nieprzezierne, a gdy chcemy, aby ogrodzenie utrudniło zadanie nieproszonym gościom wtedy najlepiej zdecydować się na wzory pionowe, ponieważ po takich trudniej się wspiąć. Wybór należy do nas, a oferta rynkowa jest naprawdę bogata. 

Wrażenie od wjazdu

Ogrodzenie wybieramy też – a może i przede wszystkim - ze względu na jego wygląd, przy czym dobrze jest dopasować formę przęseł i słupków do architektury naszego domu i stylistyki posesji. Modele zdobione, bogate w detale, kojarzące się z kowalskim rękodziełem dobrze komponują się z domami o formie tradycyjnej, ze skośnymi dachami i dodatkami, takimi jak kolumny czy wole oczka przywołującymi na myśl styl dworu polskiego. Z kolei do domów nowoczesnych, o minimalistycznej formie, często z płaskimi dachami i dużych przeszkleniach lepiej pasują formy proste, stanowiące doskonałą ekspozycję dla bryły. 

A oto 5 podstawowych zasad wyboru ogrodzenia:

- pomyśl o jego głównej funkcji
- zachowaj spójność z estetyką domu i otoczenia
- jakość stawiaj ponad cenę
- zadbaj o prawidłowy montaż
- pamiętaj o konserwacji ogrodzenia

Zobacz także, jakie ogrodzenia będą modne w 2020 roku. 

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także