PARTNER PORTALU
Brama do garażu: wybierz odpowiedni model

Brama do garażu: wybierz odpowiedni model

Autor: Wojciech Napora
07 sie 2019 10:44

Zakup bramy garażowej to inwestycja na lata. Codziennie użytkowana musi być solidna, niezawodna, a przy tym prosta w obsłudze. Ważne jest by pasowała do kształtu otworu garażowego, a po otwarciu nie zajmowała zbyt wiele cennej przestrzeni na podjeździe czy też wewnątrz garażu.

Zakup bramy garażowej najlepiej zacząć od wyboru sposobu montażu, a co za tym idzie otwierania bramy. Nie wszystkie rozwiązania sprawdzą się w każdej sytuacji. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy wybierać spośród czterech rodzajów bram. Ze względu na mechanizm otwierania wyróżniamy bramy segmentowe, uchylne, rolowane (wszystkie otwierane pionowo) oraz bramy boczne segmentowe (otwierane poziomo).

Do każdego garażu

Największą popularnością cieszą się bramy segmentowe otwierane pionowo. Pozwalają one zaoszczędzić miejsce wewnątrz garażu, zapewniając przy tym pełen dopływ naturalnego światła. To rozwiązanie, dzięki dużym możliwościom montażowym, nadaje się do każdego typu garażu. Niezależnie od tego, czy nadproże ma formę prostokątną czy skośną lub jest zakończone łukiem - brama segmentowa pasuje w każdej sytuacji. Dzięki swojej konstrukcji idealnie nadają się do remontowanych garaży. Cechą charakterystyczną wyglądu bram segmentowych są przetłoczenia, na których opiera się mechanizm ich otwierania/zamykania. Tego rodzaju bramy powinny więc wyróżniać równe odstępy między przetłoczeniami oraz praktycznie niewidoczne łączenia segmentów. Na ich wygląd składa się wiele szczegółów: wykończenie przysłony, ościeżnice boczne, maskownice. Wszystkie te elementy budujące wygląd bramy garażowej możemy dostać w różnorodnych wariantach wykończenia. Do wyboru mamy nie tylko różnorodne wersje kolorystyczne, ale też różne rodzaje przetłoczeń i dekorów.

Bramy uchylne

Drzwi bramy garażowej uchylnej stanowią jedną spójną całość. Podczas otwierania wychylają się na zewnątrz, a następnie chowają pod strop garażu. Łączą one wysoką jakość i zaawansowaną technikę z trwałością działania i bezpieczeństwem obsługi. Dostępne są w bardzo wielu wzorach i kolorach: z klasycznymi bądź bardziej nowoczesnymi przytłoczeniami, kasetonami czy tak ostatnio modnymi elementami drewnianymi. W trend ten wpisuje się także wzór stalowych bram garażowych do złudzenia przypominających lite drewno, dzięki czemu idealnie współgrają one z drewnianą stolarką lub okiennicami. Do otwarcia bramy uchylnej potrzebne jest jednak miejsce przed garażem, gdyż dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz. Dlatego nie jest to rozwiązanie polecane dla osób, które mają niewielki podjazd.

Jak rolety

Kolejnym rodzajem bram garażowych są bramy rolowane, które działają podobnie jak rolety okienne. Ich specjalna konstrukcja sprawia, że brama po otwarciu zwija się w rolkę. Dzięki temu zajmuje niewiele miejsca tuż przy stropie, a co za tym idzie doskonale sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Dostępne są także wersje zwijane na zewnątrz. Tego typu bramę kupuję się od razu z napędem elektrycznym. Brama rolowana zapewnia maksymalną ilość miejsca na parkowanie zarówno w samym garażu, jak i przed nim. Również obszar sufitu pozostaje wolny i może być dodatkowo wykorzystany. Chociaż zajmuje ona mało miejsca, spełnia wszystkie kryteria funkcjonalności. Pancerz zbudowany z profili aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową zapewnia ochronę przed utratą ciepła.

Do zadań specjalnych

Boczne bramy segmentowe zaprojektowane zostały do zadań specjalnych – trudnych sytuacji montażowych, w których zarówno kształt otworu, jak i samego garażu nie pozwala na zamontowanie bram otwieranych pionowo. Dlatego idealnie nadają się do garaży ze skośnym dachem. Jak sama nazwa wskazuje bramy boczne otwierają się na bok, dzięki czemu strop garażu może być dowolnie wykorzystany. Inną zaletą bocznych bram segmentowych jest możliwość częściowego otwarcia, dzięki czemu pełni ona funkcję drzwi przejściowych, a co za tym idzie ułatwia użytkownikom dostęp do garażu. Bez względu na to, czy brama jest otwierana ręcznie, czy za pomocą napędu elektrycznego, zawsze możemy ją uchylić, by np. zostawić rower w garażu.

Dobrze dopasowana

Przy wyborze bramy garażowej ważne są zarówno wysokie parametry techniczne, takie jak solidna konstrukcja, właściwości termoizolacyjne, wygodna obsługa, bezpieczeństwo i energooszczędność, które gwarantują renomowani producenci bram. Istotne jest także dopasowanie jej wyglądu do elewacji budynku, rodzaju okien oraz drzwi. Dobrze dobrana brama doskonale wpisuje się w kompozycję całej posesji, podkreślając jej walory wizualne.

Dla walorów wizualnych całej posesji istotny jest dobór odpowiedniego wzornictwa i kolorystki bramy garażowej. Parametry te powinny komponować się z fasadą budynku oraz stolarką okienną i drzwiową. W zależności od elewacji, rodzaju okien oraz drzwi wejściowych możemy zdecydować się na bramę garażową gładką lub z przetłoczeniami. Te ostatnie występują w dwóch opcjach: przetłoczenia szerokie i wąskie. Gładka brama garażowa podkreśli minimalistyczną architekturę, w której liczy się prostota i elegancja. Powierzchnia bez przetłoczeń doskonale wkomponuje się w nowoczesną fasadę domu. Brama z wyraźnymi, szerokimi przetłoczeniami to propozycja dla domów utrzymanych w klasycznym stylu. Z kolei wersja z wąskimi przetłoczeniami to rozwiązanie uniwersalne. Delikatny wzór będzie dobrze współgrał z domem o nowoczesnej, jak i klasycznej architekturze.

Wszystkie rodzaje bram oferowane są przez producentów w bogatej palecie kolorów oraz oklein. Wśród nich odnajdziemy zarówno kolory podstawowe, standardowo stosowane w produkcji bram garażowych, ale też cieszące się dużym zainteresowaniem na rynku, jak biel, brąz, srebrny czy antracyt oraz dekory drewnopodobne (dąb, orzech, machoń). Wzór do złudzenia przypominający lite drewno idealnie zgra się z drewnianą stolarką lub okiennicami. Bardziej wymagający klienci mogą sięgnąć po paletę RAL i zamówić bramę garażową w swoim ulubionym kolorze. Wszystkie opcje nie tylko dają nieograniczone możliwości komponowania wyglądu bramy garażowej, ale też dopasowanie jej nie tylko do okien i drzwi, ale także do fasady budynku, dachu a nawet rynien.

Komfortowe sterowanie

Automatyczne sterowanie bramą wjazdową i garażowa to przede wszystkim komfort. Obsługa za pomocą pilota jest bardzo wygodna i znacznie przyspiesza wjazd i wyjazd samochodu z garażu. Aby otworzyć lub zamknąć bramę nie trzeba za każdym razem wysiadać z pojazdu i otwierać jej ręcznie. Automatyczne sterowanie to także bezpieczeństwo. Uruchamiając bramę pilotem wewnatrz samochodu nie jesteśmy narażeni na atak złodzieja. Czym zatem powinien charakteryzować się dobry napęd do bram garażowych?

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, które oferują producenci napędów do bram wjazdowych i garażowych możemy sterować bramą i sprawdzać jej położenie w każdym miejscu na świecie. Umożliwiają to specjalne bramki z aplikacją na smartfona i tablet. Będąc w domu lub na urlopie – w każdej chwili można uruchomić aplikację, aby sprawdzić, czy brama garażowa lub wjazdowa jest otwarta czy zamknięta. W razie konieczności można zamknąć ją jednym przyciskiem. Przydaje się to szczególnie wówczas, gdy z wnętrza domu jej nie widać – nie trzeba wtedy wychodzić na deszcz lub wiatr, aby upewnić się, że brama na pewno jest zamknięta.

Bardzo ważnym aspektem zdalnej obsługi bramy garażowej jest bezpieczeństwo. Nowe systemy sterowania radiowego powstają we współpracy z ekspertami z zakresu kryptologii. Wykorzystuje się w nich sposób kodowania stosowany w bankowości elektronicznej, który stanowi pewne zabezpieczenie przed włamaniem.

Nowe systemy sterowania są nie tylko bardzo bezpieczne, ale także niezwykle komfortowe w obsłudze. Nadajniki mogą być np. wyposażone w diodę LED, która odpowiednim kolorem sygnalizuje, czy brama garażowa lub wjazdowa jest otwarta czy prawidłowo zamknięta. Aby sprawdzić położenie bramy niewidocznej z wnętrza budynku, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie, np. siedząc na kapanie. Następnie, przez ponowne naciśnięcie przycisku, można zamknąć lub otworzyć każdą bramę i ponownie zweryfikować jej status.

Warto wiedzieć, że nowoczesne, inteligentne aplikacje pozwalają sterować nie tylko bramami wjazdowymi i garażowymi. Przy ich pomocy łatwo włączymy lub wyłączymy oświetlenie garażu lub inne źródła światła.

Nowoczesne napędy do bram wjazdowych i garażowych zużywają bardzo mało prądu. W stanie czuwania pobór energii nie przekracza jednego wata – roczny koszt to około 4 zł. Ich dużą zaletą jest także lepszy sposób transmisji danych – mniej podatny na zakłócenia i przez to bardziej niezawodny. Napędy te wyposażone są w eleganckie nadajniki. Niektóre z nich wyposażone są w funkcję kopiowania kodów z nadajnika do nadajnika. Dzięki temu możemy kupić kolejne nadajniki jako uzupełnienie załączanych do napędu.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także