×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dom energooszczędny dom. Ciepły montaż okien i drzwi. To warto wiedzieć!

Dom energooszczędny dom. Ciepły montaż okien i drzwi. To warto wiedzieć!

Autor: Ewa Kozioł
22 maj 2023 08:29
Aktualizacja: 22 maj 2023 09:19

Dobry, ciepły montaż jest tak samo ważny jak dobry produkt. Warto o tym pamiętać planując zakup lub wymianę okien, drzwi lub bramy garażowej. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć w swoim domu ciepłem i komfortem, a rachunki za jego ogrzewanie będą niższe.


  • Zamontowane w odpowiedni sposób okna i drzwi skutecznie chronią przed stratami ciepła zimą, a latem ograniczają nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń.
  • Jeśli inwestujemy w poprawę efektywności energetycznej swojego domu, to zadbajmy o dobry, szczelny montaż stolarki okiennej i drzwiowej.
  • Sposób montażu okien, drzwi i bramy garażowej powinien być każdorazowo dopasowany do specyfiki budynku i danej sytuacji montażowej.

Nowoczesne okna, drzwi i bramy garażowe są wyposażone w ciepłe pakiety szybowe, wypełnienia o dobrych właściwościach termicznych i wysokiej jakości uszczelki. Wszystko po to, żeby spełniały wymagania związane z wartością współczynnika przenikalności cieplnej U. Im jest on niższy, tym mniej cennego ciepła ucieka na zewnątrz. Same, najlepsze nawet parametry produktów to jeszcze nie wszystko. Ważny jest odpowiedni montaż.

Fot. Fakro

Ciepły montaż, czyli jaki?

Przy montażu okien, drzwi i bramy garażowej, poza ich stabilnym osadzeniem i zamocowaniem w otworze montażowym, kluczowe jest skuteczne uszczelnienie połączenia stolarka-mur. To właśnie ta przestrzeń jest szczególnie narażona na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych: deszczu, wiatru i promieniowania słonecznego, naprężenia mechaniczne oraz warunków wewnętrznych: wilgotności powietrza i temperatury pomieszczeń.

Fot. Soudal

Skuteczną ochronę połączenia na styku stolarka-mur zapewnia ciepły montaż, który tworzą zazwyczaj trzy warstwy (strefy) izolacji. W odróżnieniu od montażu na samą tylko pianę poliuretanową stosuje się tu również np. specjalne taśmy lub folie w płynie. Wykorzystywane technologie mogą być różne, ale idea jest jedna – zbudowanie warstwowej ochrony: bariery zewnętrznej i wewnętrznej, która ochroni strefę środkową, czyli izolację termiczną (najczęściej jest to właśnie piana poliuretanowa) przed zawilgoceniem oraz innymi szkodliwymi dla niej czynnikami. Tylko odpowiednio zabezpieczona izolacja termiczna będzie właściwie spełniać swoją funkcję. Żeby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na zamontowane okna uszczelnione pianą poliuretanową, która nie została przykryta taśmami lub innego rodzaju warstwą ochronną. Wystawiona na działanie promieniowania słonecznego zaczyna się kruszyć i traci właściwości termiczne.

Fot. Hörmann

Jakie rozwiązania montażowe wybrać?

Sposób montażu okien, drzwi i bramy garażowej powinien być każdorazowo dopasowany do specyfiki budynku i danej sytuacji montażowej. Innego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się przy wymianie starych okien w już użytkowanym domu, a jeszcze inne przy nowej inwestycji.

W budownictwie energooszczędnym i pasywnym, a coraz częściej także w „zwykłych” domach jednorodzinnych stosuje się wysunięcie okna lub drzwi poza mur, w strefę ocieplenia budynku. Stolarka jest wtedy zamontowana poza licem ściany, w specjalnej ramie wykonanej z tworzywa sztucznego lub też na konsolach. Dzięki temu, ryzyko pojawienia się mostków termicznych jest w praktyce wyeliminowane, wysunięcie wyrobu zapewnia też dostęp większej ilości naturalnego światła do pomieszczeń. Przy montażu można także zastosować tzw. ciepłe belki montażowe, które minimalizują straty ciepła i pozwalają na zbudowanie szczelnej „obudowy” wokół okna i drzwi lub też ich podparcie.

Fot. Soudal

W swoich domach coraz częściej chcemy mieć duże przeszklenia. Popularnością cieszą się więc np. systemy podnoszono-przesuwne, które zapewniają wygodne wyjście na taras lub balkon. Tego typu rozwiązania ważą jednak nawet kilkaset kilogramów, a więc muszą być odpowiednio zamontowane. Stabilne podparcie takich wyrobów jest możliwe dzięki użyciu ciepłych profili, które wykazują bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną. Wysokiej jakości profile umożliwiają również szczelny montaż parapetów i rolet zaciemniających oraz antywłamaniowych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także