Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
18 lis 2019 12:53
Dom inteligentny - poznaj systemy dostępne na rynku
Urządzenia codziennego użytku stają się coraz bardziej funkcjonalne, a niekiedy wręcz wyręczają nas w wielu czynnościach. Inteligentna automatyka domowa to idealny przykład tego jak nowe technologie potrafią podnieść komfort życia, przejmując wiele obowiązków, zaprzątających do tej pory głowy domowników.
W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas posiada przynajmniej jedno urządzenie smart. Połączenia telefoniczne wykonujemy za pomocą smartfonów, godzinę, liczbę spalonych kalorii w ciągu dnia sprawdzamy na naszych smartwatchach, a podłogi odkurzają za nas autonomiczne roboty. Nic zatem dziwnego, że stajemy się bardziej otwarci na ideę smartdomów, która jeszcze kilka lat temu kojarzyła się głównie z filmami science-fiction lub gadżetem zarezerwowanym dla największych miłośników nowych technologii. Czym jednak właściwie są smartdomy i dlaczego warto zainwestować w domową automatykę?
Smartdomem nazywamy budynek, w którym urządzenia automatyki domowej tworzą eko-system, w obrębie którego komunikują się między sobą, reagując na nasze polecenia oraz informacje odebrane z otoczenia (np. za pośrednictwem czujnika temperatury, sensora ruchu czy detektora dymu), podejmując odpowiednie czynności. Decydując się na instalację systemu inteligentnego domu zyskujemy możliwość sterowania szerokim zakresem urządzeń i instalacji, od oświetlenia i ogrzewania, przez przesłony okienne i bramy ogrodowe, po multimedia. Ideą działania smartdomów są programowane scenariusze, czyli sekwencje zdarzeń, uruchamiane w odpowiedzi na konkretną komendę, sytuację czy też np. o konkretnej porze dnia. Możemy na przykład tak zaprogramować nasz system, aby codziennie o poranku włączał naszą ulubioną stację radiową, odsłaniał okna i obniżał temperaturę w pomieszczeniach. Z kolei jeżeli planujemy dłuższy wakacyjny wyjazd, możemy tak zaprogramować nasz system, aby codziennie o konkretnej porze dnia włączał w budynku światło, tworząc wrażenie przebywania w nim domowników.
W systemy inteligentnych budynków coraz częściej wyposażane są nie tylko domy jednorodzinne, ale nawet mieszkania w apartamentowcach. Wielu deweloperów oferuje lokale z automatyką domową w standardzie. Z pewnością na rosnącą popularność smartdomów wpływ ma postęp jaki dokonał się w technologiach automatyki domowej, która stała się bardziej przystępna dla przeciętnego użytkownika. Jeszcze kilkanaście lat temu chcąc poddać nasz dom „smartyzacji”, musielibyśmy instalować rozwiązania tworzone z myślą o budynkach biurowych, próbując dostosować je do potrzeb prywatnego domu.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dedykowanych dla domów i mieszkań. Systemy inteligentnych budynków możemy podzielić na zamknięte i otwarte. W przypadku tych pierwszych w obrębie jednego systemu mogą działać urządzenia wyłącznie jednego producenta. Systemy otwarte z kolei pozwalają na integrację urządzeń różnych marek, pod warunkiem, że używają one tego samego protokołu komunikacyjnego. Innym kryterium, stosowanym do rozróżnienia systemów smartdomów jest podział na systemy kablowe i bezprzewodowe. Instalację systemu przewodowego powinno się zaplanować jeszcze na etapie projektu budynku, ponieważ większość okablowań należy wykonać na etapie prac wykonawczych, przed otynkowaniem pomieszczeń. Tego typu systemy są najczęściej rozproszone, nie mając jednej centrali, co zapewnia im większą niezawodność.
Z kolei systemy bezprzewodowe zapewniają większą swobodę instalacji, pozwalając na wyposażenie w automatykę już ukończonego domu czy mieszkania. Wystarczy, że zakupimy centralę, do której możemy następnie sukcesywnie dobierać potrzebne urządzenia, dokonując samodzielnie ich „parowania”, które samo w sobie zajmuje kilka minut.