PARTNER PORTALU
Dom letniskowy. Zobacz 10 ciekawych projektów

Dom letniskowy. Zobacz 10 ciekawych projektów

Autor: Katarzyna Masłowska
21 sty 2019 11:26

Projekty domów letniskowych to zarówno małe domki z drewna, jak i bardziej rozbudowane letnie rezydencje w technologii murowanej.

Budując mały dom na ustronnej działce w lesie czy nad jeziorem musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Jeżeli owe dokumenty pozwalają na wzniesienie domu całorocznego warto się zastanowić, czy nie ponieść dodatkowych nakładów finansowych i zbudować sobie wygodne lokum, które posłuży nam również zimą. Zaś w dłuższej perspektywie czasowej można będzie rozważyć zamieszkanie w takim domku na emeryturze.

Kuszące jest posiadanie własnego domku letniskowego - wielu z nas lubi wracać w znane rejony, spacerować po lasach czy też wyciszać się w ulubionym zakątku. Dodatkowo można go wykorzystać przy uroczystościach rodzinnych, świętach czy wspólnym grillowaniu, a w celu podreperowania budżetu - wynająć.

Zobacz także: 20 najlepszych domów 2018 roku. Zobacz je koniecznie!

Oferta projektów domków letniskowych jest różnorodna - od niewielkich altanek do ogromnych rezydencji, a wybór zależy w głównej mierze od naszych potrzeb i zasobów finansowych. Warto zaglądać na strony pracowni projektowych do kategorii „Projekty domów letniskowych", gdzie znaleźć można wiele ciekawych i wygodnych projektów domów idealnych na letnie wypady z rodziną.

Najważniejszą rzeczą, którą musimy wiedzieć przy wyborze projektu jest to, jaką dom ma spełniać funkcję – czy ma służyć do wakacyjnych czy całorocznych wypoczynków. Jeśli będziemy z niego korzystać parę razy w roku, to może być małą altanką lub domkiem z podstawowym wyposażeniem.

To cię zainteresuje: Taras z pomysłem. Zobacz 20 pięknych domów

Jeśli natomiast mamy zamiar spędzać w nim więcej czasu, musi być wygodny i dobrze się prezentować. Różnica polega również w systemie ogrzewania, domki sezonowe są znacznie tańsze w budowie, ale nie tak dobrze ocieplane jak całoroczne. Dlatego jeśli chcemy korzystać z domku podczas chłodnych dni, należy to uwzględnić jeszcze przy wyborze projektu. Warto zwrócić też uwagę na rozplanowanie wnętrza, zwłaszcza że projekty posiadają różne programy funkcjonalne i dopasować do siebie ten, który najbardziej spełnia nasze wymagania.

Drugim ważnym czynnikiem decydującym o wyborze projektu jest przeznaczona na budowę kwota . Cena postawienia domu zależy od wyboru powierzchni, technologii czy warunków. Im większe mamy wymagania, tym większa będzie cena. Do tego dochodzi jeszcze późniejsze utrzymanie. Warto pamiętać, iż domy letniskowe są znacznie wyżej opodatkowane niż mieszkalne, a ich postawienie wymaga takiego samego zezwolenia jak budowa domu jednorodzinnego.

W naszej galerii prezentujemy propozycje małych domów, które mogą posłużyć jako letniskowe, jak również nadadzą się do zamieszkania całorocznego dla niewielkiej rodziny.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także