Drzwi tarasowe – marzenia się spełniają

Drzwi tarasowe – marzenia się spełniają

Autor: Urszula Tatur
31 sie 2020 13:20

Jeszcze dwie dekady temu marzyliśmy po prostu o bezproblemowej wymianie okien na nowe, najczęściej białe. Potem pojawiły się nowe marzenia – o oknach dopasowanych do koloru elewacji, ze szprosami lub bez. O czym marzymy w drugiej dekadzie XXI wieku? O wielkich przeszklonych taflach, które otworzą nasze domy na naturę, będą wygodne w obsłudze i nie zabiorą przestrzeni. Te marzenia mogą się spełnić dzięki oknom podnoszono-przesuwnym HS.

Marzenie o jasnym salonie

Wśród trendów budowlano-wnętrzarskich na pierwsze miejsce w ostatnich miesiącach wysuwa się moda na duże przeszklenia, a nawet na całe szklane ściany. Dzięki nowoczesnym oknom balkonowym, sięgającym od podłogi do sufitu – jak np. drzwi tarasowe HS – przestrzeń jest idealnie doświetlona, bardziej przyjazna i energetyczna. A systemowe rozwiązania w postaci okuć, których pionierem jest grupa G-U, sprawiają, że okna HS mogą składać się nawet z sześciu dużych części (3 stałych i 3 przesuwnych), z których każda może mieć nawet 3300 mm szerokości (co łącznie daje ścianę o długości prawie 20 m).

Drzwi tarasowe HS – jak to działa?

Drzwi tarasowe HS (podnoszono-przesuwne) składają się z części stałej (nieruchomej) oraz części mobilnej, która – podniesiona podczas otwierania, jest przesuwana wzdłuż prowadnicy biegnącej równolegle do stałego elementu okna. Z tego powodu oba skrzydła są przesunięte względem siebie. Istnieje możliwość różnej konfiguracji skrzydeł (zgodnie ze schematami A, D, C, E, F, K lub L), jednak zasada działania pozostaje taka sama.

Marzenia o nowoczesnym designie

Drzwi tarasowe typu HS są doceniane także z uwagi na nowoczesny charakter, nadający elegancji zarówno wnętrzu, jak i zewnętrznej stronie domu. „Nasi projektanci dokładają starań, aby design wszystkich elementów wyposażenia drzwi tarasowych typu HS odpowiadał współczesnym, wysokim oczekiwaniom estetycznym i jakościowym. Przykładem jest najnowszy napęd G-U HS ePOWER, całkowicie ukryty w ramie okna, dający możliwość sterowania drzwiami tarasowymi za pomocą telefonu.

Coraz większą popularnością cieszy się też czytnik linii papilarnych umożliwiający wygodne otwieranie drzwi tarasowych – jest to bezpieczne i innowacyjne rozwiązanie, wpisujące się w obowiązujące trendy” – wyjaśnia Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska.

Marzenia o większej przestrzeni

Duże drzwi i okna tarasowe tworzą nie tylko jasną, ale przede wszystkim większą optycznie przestrzeń. Z jednej strony są otwarciem domu na otoczenie – najczęściej na taras lub bezpośrednio na ogród. Z drugiej – dzięki unikatowej konstrukcji, nie zabierają przestrzeni wewnątrz mieszkania (jak dzieje się w przypadku skrzydeł okien rozwiernych). „Takie rozwiązanie znacznie ułatwia komunikację pomiędzy domem i ogrodem, sprawdza się zwłaszcza latem. Nie musimy aranżować przestrzeni na nowo, tak, aby np. móc stale mieć otwarte skrzydło rozwierne. W przypadku drzwi tarasowych HS wystarczy tyle przestrzeni, ile potrzebujemy na to, aby otworzyć skrzydło, przesunąć je i wyjść. Nie musimy przesuwać mebli” – podkreśla Szymon Krauze z G-U Polska. Zaznacza, że idealnym rozwiązaniem, które pozwala na jeszcze pełniejsze otwarcie salonu na otoczenie, są narożne drzwi tarasowe (HS w wersji kątowej). Drzwi tego typu otwierają się w taki sposób, że narożnik salonu czy sypialni „znika”.

Marzenia o oknach bez barier

Dodatkowym elementem, który tworzy przestrzeń niezakłóconą żadnymi przeszkodami, jest niski próg – element charakterystyczny dla drzwi tarasowych HS grupy G-U. Próg zlicowany z podłogą oznacza, że podłogi po obu stronach okna (w domu i na tarasie) są na tym samym poziomie, nie ma więc żadnych stopni, uskoków, itp. Widzimy jedną, dużą płaszczyznę, a jedynym elementem, który oddziela pokój od tarasu jest prowadnica skrzydła ruchomego, zazwyczaj o wysokości ok. 5 mm. Dzięki takiej konstrukcji drzwi tarasowe HS zaliczane są do rozwiązań bez barier – próg zlicowany z podłogą jest przyjazny zarówno osobom poruszającym się na wózkach, jak i osobom starszym oraz dzieciom.

Marzenia o łatwej obsłudze

Duże przeszklenia są masywne, to oczywiste. Jednak odpowiednia konstrukcja, innowacyjne rozwiązania oraz możliwość doposażenia sprawiają, że można je obsługiwać bez wysiłku. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście automatyzacja, czyli instalacja napędu nawierzchniowego, np. HS Master, lub całkowicie ukrytego – ePOWER, sterowanych za pomocą pilota, czytnika linii papilarnych a nawet smartfona.
Mniej znanymi, lecz wartymi uwagi, są także np.:
• GU SilentClose: podczas zamykania delikatnie wyhamowuje skrzydło podnoszono-przesuwne kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej, a następnie mechanizm przesuwa je do odpowiedniej pozycji końcowej;
• GU StopUnit: w czasie otwierania, nawet gwałtownego, wyhamowuje skrzydło mobilne kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej, chroniąc i skrzydło, i ramę przed uszkodzeniem z powodu ewentualnego uderzenia;

• rozwiązanie LiftUnit: dzięki jego zastosowaniu siła podnoszenia skrzydła jest zredukowana o połowę, a więc otwieranie niemal nie wymaga wysiłku (z otwieraniem nawet dużych skrzydeł poradzą sobie słabsi domownicy – zobacz, jak to działa: www.youtu.be/JIbO_4eSDZc).

Marzenia o bezpiecznej przystani

Zastosowanie dużych przeszkleń nie koliduje z marzeniami o bezpiecznym domu. Jeśli nie zostawimy ich otwartych, sama konstrukcja oraz nowoczesne szyby stanowią odpowiednie zabezpieczenie przed włamaniem. Zresztą drzwi tarasowe typu HS można dodatkowo doposażyć w rozwiązania stworzone specjalnie po to, aby wzmocnić ich antywłamaniowe właściwości. „Najpopularniejszymi opcjami dodatkowymi są listwa przeciwwyważeniowa, uniemożliwiająca podniesienie skrzydła, i system okuć wyposażony w dodatkowe zaczepy, które skutecznie utrudniają próby włamywaczy (więcej zaczepów to więcej przeszkód do pokonania)” – wymienia przedstawiciel G-U Polska, firmy, która jest pionierem na rynku rozwiązań systemowych do okien podnoszono-przesuwnych.

Aby marzenia miały szansę się ziścić, trzeba wiedzieć, o czym się marzy. Okna tarasowe podnoszono-przesuwne (HS) mogą spełnić wiele z nich, pod warunkiem, że wiemy, jakie rozwiązania mamy w zasięgu ręki, i dobierzemy je zgodnie z własnymi oczekiwaniami. To nowoczesność, piękno i komfort użytkowania podniesione na nowy poziom. Wystarczy usiąść, spojrzeć przez okno i cieszyć się spełnionymi marzeniami.

Komentarze

Zaloguj się